מה את יודעת על הגדלת חזה?

מה את יודעת על הגדלת חזה?

DR כירורגיה פלסטית - ד"ר רון עזריה

המידע אודות ניתוח הגדלת חזה ניתן באדיבות מרכז רפואי DR כירורגיה פלסטית - ד"ר רון עזריה. המידע מתייחס להכנות והערכה טרום ניתוחית, למהלך הניתוח, להחלמה ולתוצאות. 

באדיבות: DR כירורגיה פלסטית - ד"ר רון עזריה
למי מיועד ניתוח הגדלת חזה? 
הניתוח מיועד לנשים בעלות מבנה חזה קטן, לנשים להן ירד נפח השד לאחר לידות או ירידה במשקל ולנשים בעלות אסימטריה בין השדיים.

הערכה טרום ניתוחית
טרם הניתוח מבוצעת במרכז DR הערכה טרום ניתוחים על ידי כירורג פלסטי בכיר.

לדבי ד"ר עזריה במסגרת ההערכה יש לתת את תשומת הלב על מספר אלמנטים "ראשית, יש להבדיל בין הגדלת חזה לבין הרמת שד. לצורך כך יש לבדוק את מיקום הפטמה ביחס לקפל התת שדי. לאחר מכן יש למדוד את איכות וכמות רקמת השד הקיימת בחלקו העליון והתחתון של השד. יש להעריך את איכות העור, עודף עור והמצאות סימני מתיחה. בנוסף אנו מודדים את האורך שבין מיקום הפטמה לבין הכפל התת- שדי. מדידות אלו מסייעות בקביעת נפח השתל המומלץ."

"יחד עם המטופלת אנו מחליטים מהו מראה השד הרצוי. האם המטופלת מעוניינת בהגדלת שד "טבעית" בעלת מראה טיפתי, אגסי או בהגדלה "פרובוקטיבית" יותר, עם הדגשת החריץ שבין השדיים."

"כיום, אנו ממליצים לפי רוב על המראה הטבעי והפרופורציוני למבנה בית החזה, רוחב הכתפיים, מותן ואגן ואף לבלט הישבן במראה צידי."
אגב, מציין ד"ר עזריה, קביעת נפח השתל הסופי יעשה רק בזמן הניתוח בו יבדקו נפחים דומים עד לקבלת התוצאה הטובה ביותר.

מהלך הניתוח
אורך ניתוח הגדלת חזה הוא כשעה. במהלך הניתוח נפתח "כיס" אליו יוכנס בהמשך השתל. ברוב הניתוחים מבצע הכירורג הפלסטי הדמיה על ידי שתלים סטרילים בעלי נפח שונה עד לקבלת התוצאה הטובה ביותר, המתאימה לרצונה של המטופלת כפי שהוחלט לפני הניתוח.

לאחר הכנסת השתל, מבצע המנתח הפלסטי תפירה בחוטים פנימיים ונספגים כך שאין צורך להוציא תפרים ואין סמני תפרים על פני העור. אנו חובשים את המקום כולל חזיית ספורט אותה לא מורידים למשך 3 שבועות לערך.

מה לגבי ה"כיס" לתוכו מוחדר השתל?
ד"ר רון עזריה: "כעיקרון, הכיס יכול להיות מעל לשריר בית החזה הגדול, מתחת לשריר או שילוב של שניהם. אנו, במרכז DR, מאמינים שלשריר יש כמה יתרונות ולכן נדיר שנבצע הגדלה מעל השריר."

"היתרונות של השריר רבים מאד ועיקרם: הקניית מראה אגסי לשתל והעובדה שהשריר עוטף את השתל מצדדיו ובכך ממסך על המצאות שתל בשד. כמו כן החלל מתחת לשריר נחשב כאזור בטוח יותר מבחינה אונקולוגית ואינו פוגע ביכולת ההנקה או בתחושה כמו במקרים בהם ההגדלה מעל השריר."

אם כן, במהלך הניתוח אנו מבצעים חתך דרכו נכניס את השתל. מרבית ההגדלות שאנו מבצעים נעשות דרך חתך תת שדי. החתך מבוצע כ- 0.5 ס"מ מעל הקפל באורך של כ- 4 ס"מ.

שיטה נוספת היא חתך דרך העטרה, שיטה השמורה בעיקר להגדלות מעל השריר או לשדיים צינוריים. אנו ממעטים לבצע הגדלות דרך בית השחי או דרך הטבור שכן הגדלות אלו מתאימות בעיקר לשתלים עם מי מלח.

השתלים
במרכז רפואי DR אנו משתמשים בעיקר בשתלי סיליקון מהדור המתקדם ביותר. מה שמייחד אותם הוא שהם נבדלים בנפח השתל, בפרופיל השתל ובצמיגות החומר. אנו משתמשים בשתלים של חברת Allergan האמריקאית, חברה בעלת מוניטין רב הן באיכות והן בשרידות השתלים ובעלת אישור FDA.
לאחר הניתוח אנו מעניקים לכל מטופלת את תעודת אחריות לשתלי הסיליקון מטעם החברה המייצרת אותם.

סוגי שתלים בשימוש מרכז DR:
שתלי סיליקון בעלי פרופיל גבוה - שתל גבוה בעל רוחב צר יותר (כמעט כדור). שתל זה מתאים לנשים המעוניינות בחזה בולט יותר בעלי רוחב שד צר.
שתלי סיליקון בעלי פרופיל נמוך- גובה השתל נמוך, בסיס השתל רחב. שתל זה מתאים לסוג מסוים מאוד של נשים בעיקר לנשים רזות המחפשות הגדלה בעלת מראה טבעי ביותר.

האם יש סיבוכים או תופעות לוואי?
ד"ר רון עזריה, כבכל ניתוח ישנן תופעות לוואי ועשויים להיות סיבוכים. להלן תופעת הלוואי שיכולות להתרחש עקב הניתוח:
כאב - רמת הכאב ותחושת המגבלה לאחר הניתוח שונה מאישה לאישה. לרוב, ניתן לחזור לפעילות נטולת מאמץ, מספר ימים לאחר הניתוח והרגישות נמשכת בממוצע כשלושה שבועות.
שטפי דם - יופיעו בכ- 3% מכלל הניתוחים הפלסטיים המבוצעים
אובדן תחושה באזור הפטמה - יופיע בפחות מ- 3% מהמקרים. לרוב התחושה חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח ובמיעוט מהמקרים התחושה אינה משתקמת. בהגדלות המבוצעות מתחת לשריר, מצאנו ב-DR ששכיחות תופעת לוואי זו אף נמוכה עוד יותר.
זיהום בפצע הניתוחי - יופיעו בפחות מ- 2% מכלל הניתוחים. על מנת להפחית סיכויים לאחר הניתוח אנו ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים.
קרע של השתל - נדיר. שתל דולף, רצוי להחליפו גם אם הממצא מתגלה באופן מקרי.
יכולת הנקה - אינה נפגעת. אולם תמיד יש חריגים, כך שלא ניתן לקבוע מהוא שיעור הפגיעה ביכולת ההנקה באופן מדויק, שכן לא כל אישה יכולה להניק עם או בלי שתל.
התקשות קופסית - באופן טבעי גופינו מייצר מגננות כנגד גופים זרים דוגמת השתל. אחת מדרכי ההגנה של הגוף היא לעטוף את השתל ולתחום אותו משאר הרקמות בגוף = קופסית. לעיתים עלולה הקופסית להתקשות ולגרום ליצירת גושים ו/או רגישות מקומית.

טיפים ומידע נוסף אודות הגדלת חזה באדיבות ד"ר רון עזריה:
* חזה גדול אינו בהכרח חזה מושלם, כיום חזה מושלם נתפס כחזה פרופורציונלי למבנה הגוף.
* שתל גדול= צרות גדולות.
* מומלץ להגיע לשיחת ייעוץ עם תמונה של שדיים שלדעתך הם השדיים היפים ביותר. כך יהיה קל יותר לתאם ציפיות.
* דעי - רוחב השד, רוחב בית החזה, רוחב הכתפיים, מיקום הקפל התת שדי, מיקום הפטמות, איכות רקמת השד והעור הם המדדים העיקריים לבחירת השתל.
* השתלים אינם עמידים "לכל החיים". אין שתלים כאלה בעולם.