מניעת עששת באמצעות כוס יין אדום

האם שתיית כוס יין אדום יכולה להגן מפני עששת?

יש אומרים כי שתייה של כוסית יין אדום בכל יום לצד הארוחה משפרת את בריאות האדם ומאריכה את חייו. המדע כבר הוכיח מזמן כי שתית יין אדום יכולה לחזק את פעילות הלב, ולסייע במניעה של התקפי לב. מחקר חדש מצא סגולה נוספת ליין - עיכוב התפתחות של בקטריות בפה
מחפש מידע אודות מניעת עששת באמצעות כוס יין אדום?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מניעת עששת באמצעות כוס יין אדום
סגולותיו של היין האדום מדענים רבים ואנשי רפואה אינם מהססים כאשר שואלים אותם האם היין האדום בריא - תשובתם היא כן, רק ללא הפרזה. ליין האדום מספר רב של סגולות הידועות לאדם והוא יכול לסייע במניעה של מגוון מחלות.
גידולים סרטניים - היין האדום מכיל בתוכו חומר המכונה Reservatrol אשר מגיע מתוך קליפות וזרעי הענבים. חומר זה מעלה את רמת הכולסטרול ה"טוב" בדם (ה- HDL), מונע קרישת דם וכן פועל כנוגד חימצון. פעילותו זו מביאה להמתת תאים סרטניים בגוף וכן ממזערת את המוטציות הגורמות להתפתחות הסרטן. יחד עם זאת היין יכול גם להביא לעלייה ברמת האסטרוגן שמזרז את הגידולים הסרטניים.
מחלות לב - זה אחד התחומים הנחקרים ביותר בהקשר של יין אדום. העובדה שהיין מונע קרישה מורידה את ההסתברות לסתימת עורקים ולהתקפי לב. המאמנים האדוקים ממליצים על מנת יין אדום אחת לנשים ושתיים לגברים, מידי יום.
מערכת העיכול - מזון מעובד ומטוגן כפי שרובינו צורכים מכיל חומרים מזיקים רבים (דוגמת- hydroperoxides ו malonaldehydes). היין האדום יכול לעזור בנטרול חומרים אלו.
מחלת אלצהיימר - מחקרים שנעשו על עכברים הראו כי שתיית יין אדום עזרה להפחית בעיות זיכרון והידרדרות קוגניטיבית כתוצאה מהתפתחות מחלת האלצהיימר. כיום עדיין אין בדיקות מקיפות וחד משמעיות בבני אדם.
אנטי אייג'ינג - החומרים נוגדי החימצון הנמצאים ביין מגינים על עור הגוף והפנים מפני נזק של רדיקלים חופשיים ובכך מאיטים את תהליך ההזדקנות הטבעי. החומרים מביאים לתהליך אנטי אייג'ינג טבעי. אולם, חשוב להבין כי אמירה זו אינה שוות ערך להמלצה לשתייה מרובה של יין אדום, למעשה, הוכח כי דווקא מנה קטנה ממנו הייתה הטובה ביותר להליך.
בריאות השן - מחקר איטלקי שנערך לפני כמה שנים הראה כי לחומרים הטבעיים הנמצאים בזרעי ענבים וביין אדום, יש תכונות אנטי דלקתיות המסייעות למזער את דלקת החניכיים הנגרמת על ידי בקטריות. מחקר זה היה מחקר חלוץ בתחום וכיום ישנה התעניינות גוברת ביכולות של היין האדום לסייע בבריאות הפה.
מחקר חדש - מניעת עששת באמצעות כוס יין אדום לאחר מספר מחקרים חלוציים אשר בחנו את השפעתו של יין אדום על בריאות הפה חוקרים מניו יורק מחפשים את התרופה לעששת בתעשיית היין. 
העששת אשר נגרמת בשל הצטברות חיידקים בפה הינה מחלה נפוצה ביותר. אחת הבקטריות שעומדת בראש החיידקים אשר גורמים להיווצרות העששת מכונה "סטרפטוקוקוס מוטנס" והיא יכולה להביא לנזק מצטבר בשיניים, עד לריקבון ואיבוד שיניים.
המחקר החדש אשר מתפרסם במגזין "Agricultural and Food Chemistry" בחן כיצד ניתן לעצור את הבקטריה תוך שימוש ביין אדום ותוצריו. החוקרים מצאו כי אחד ממרכיבי היין מתנהג ממש כתרופה נגד הבקטריה והוא נלחם בשתיים מהתכונות המרכזיות והבעייתיות ביותר שלה - הפרשת חומצה שממיסה את השיניים ובניית מבני חיידקים עמידים. 
פרופסור היון קו מהמרכז לביולוגיה של הפה באוניברסיטת רוצ'סטר מצא כי החומר שמצוי ביין האדום ומגיע אליו מזני הענבים האדומים השונים פגעו בבקטריה באופן משמעותי ביותר. ראשית הם החלישו את האנזימים שיוצרים את מבני החיידקים ב- 85 אחוזים, ושנית, הם מזערו את ייצור החומצה הממיסה את השן.
החוקרים בחנו מספר זני ענבים אדומים מהם מיוצר היין וקבעו כי במחקרם ה'קברנה פרנק' הוא הזן המצטיין בבלימת האנזימים.
שתיית יין לצד צחצוח שיניים? כרגע לא מומלץ לעשות שימוש ביין לצד צחצוח השיניים המקובל. המחקרים אומנם מצביעים על תכונותיו הטובות, אולם אסור לשכוח כי יש ליין האדום מרכיבים נוספים שיכולים להשפיע על השיניים ועל הבריאות הכללית. המטרה הבאה של החוקרים היא לבודד את המרכיבים אשר מסייעים לבריאות השן וליצור מהם תרופה לעששת.