מה את יודעת על מתיחת בטן?

מה את יודעת על מתיחת בטן?

DR כירורגיה פלסטית - ד"ר רון עזריה

המידע אודות ניתוח מתיחת בטן ניתן באדיבות מרכז רפואי DR כירורגיה פלסטית - ד"ר רון עזריה. המידע מתייחס להכנות והערכה טרום ניתוחית, למהלך הניתוח, להחלמה ולתוצאות. 

באדיבות: DR כירורגיה פלסטית - ד"ר רון עזריה
ד"ר עזריה מתחיל באמירה כללית אודות הניתוח והאופן בו הוא מבוצע במרכז DR: "ניתוח מתיחת בטן במרכז הרפואי DR מבוצע על די שני מומחים לכירורגיה פלסטית. זמן הניתוח קצר (כשעה וחצי) ובמקביל ההחלמה קצרה יותר ושיעור הסיבוכים נמוך יותר."

למי מיועד הניתוח?
לדברי ד"ר רון עזריה הניתוח מיועד לנשים וגברים הסובלים מקיומם של עודפי עור ושומן, רפיון שרירי דופן הבטן וסימני מתיחה.
הסיבה השכיחה ביותר למעבר ניתוח מתיחת בטן אצל נשים היא הריון ובעיקר הריונות מרובים. שכן הריון גורם למתיחת העור והרקמה התת עורית, מעבר ליכולתם להתכווץ חזרה, וכן לרפיון שרירי הבטן.

אצל גברים, מציין ד"ר עזריה, הסיבה השכיחה ביותר למתיחת בטן היא ירידה במשקל מבלי שהעור התכווץ גם הוא.
לפיכך, ניתוח מתיחת בטן, שמבוצע במרכז הרפואי DR, מיועד בעיקר לנשים וגברים ללא משקל עודף ולנשים שאינן מתכננות להרות שוב.
אחד הדברים שחשוב לדעת טרם הניתוח הוא שניתוח מתיחת בטן משנה את מבנה הגוף והפרופורציה שבין חלקי הגוף השונים, גם באזורים שלא נותחו. לפיכך הייעוץ הניתן טרם הניתוח הוא ייעוץ מקצועי ומדוייק מרופא כירורג פלסטי.

הערכה טרום ניתוחית:
את ההערכה הטרום ניתוחית מעניק כירורג פלסטי המכיר את הניתוח ומנוסה בו.
במסגרת ההערכה יש לבדוק תחילה את איכות העור, עודפי העור, סימני מתיחה ואיכות שריר הבטן. יש לתעד את כל הצלקות על פני הבטן מניתוחים פלסטיים קודמים ולבדוק אם יש חשד לשבר בדופן הבטן.

ד"ר רון עזריה- "במהלך הערכה טרום ניתוחית, אנו שמים דגש על מבנה הבטן והטבור הרחב, מבנה וצורת המותניים אשר מתרחבות עם הזמן, איזור המפשעות ופנים הירכיים אשר "נופלים", יתרות העור בשיפולי הבטן התחתונים והשומן בצידי האגן".

לפני הניתוח יש להצטייד בבדיקות דם מלאות, א.ק.ג. וצילום חזה. לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות לפי הצורך.

דוגמא להערכה טרום ניתוחים שבוצעה על ידי ד"ר עזריה:
ההערכה מתייחסת לאישה בת 38 לאחר 2 הריונות לפני ניתוח.
במסגרת ההערכה נמצא שבניתוח יש להתייחס ל-
מלאות בבטן עליונה
עודף עור ושומן בבטן תחתונה
טבור רחב
שומן בצידי האגן
מחיקת קו מותניים
"צניחת" איזור המפשעה

מהלך הניתוח:
ד"ר רון עזריה- "במהלך ניתוח מתיחת בטן משחררים את בסיס הטבור ממקומו המקורי. דרך חתך ברוחב הבטן התחתונה מבצעים כריתה של עודף העור והשומן ומותחים את הדופן העליונה מטה. טרם סגירת הבטן, אנו מהדקים את שרירי דופן הבטן ובכך מפחיתים את קימורי חלל הבטן ומעצבים את המותניים החדשות. בנוסף אנו מבצעים מתיחה כלפי מעלה של המפשעה והירך הפנימית."

"בשלב הבא מבצעים שאיבת שומן (רק אם צריך, לא בכל המקרים) באזור האגן והמותן ובסיומו, מתחילים במלאכת תפירת החתך בבטן התחתונה והטבור. במרכז רופאי DR אנו משתמשים רק בתפרים עשויים מחוטים נמסים ואין צורך להוציאם. לאחר הניתוח נותרים נקזים המנקזים את ההפרשות החוצה למשך מספר ימים. חגורת בטן נותרת מרבית שעות היממה למשך 3 שבועות לערך."

מה לגבי צלקות?
"הצלקות לאחר ניתוח זה נמצאות בתוך הטבור ובשיפולי הבטן התחתונים מצד לצד. הצלקת התחתונה מתוכננת להיות בגובה נמוך ככל האפשר על מנת שתוסתר על ידי תחתונים ובגד ים. אנו משאירים לאחר סיום הניתוח צלקת בעלת רוחב מינימאלי."

טיפים ומידע מד"ר רון עזריה בניתוח מתיחת בטן:
- שאיבת שומן מסלקת רקמת שומן ואינה יכולה לסלק עור עודף! במידה וקיים עור רפוי ועודף בבטן יש לעבור ניתוח מתיחת בטן.
- ברוב ניתוחי הבטן ניתן לשלב גם שאיבת שומן.
- בניתוחים המבוצעים במרכז הרפואי DR הליך ההחלמה כיום הינו עד שבועיים! כבר ביום למחרת הניתוח רצוי וניתן להתהלך, ולאחר יומיים כבר אפשר לצאת מהבית.
- שיעור הסיבוכים בניתוח מתיחת בטן הוא מהנמוכים ביותר בכירורגיה פלסטית!