שינוי באיכות החיים לאחר ניתוח הקטנת חזה

הקטנת חזה

ניתוחים פלסטיים אומנם מציעים שיפור או שינוי במראה החיצוני, אך הם בד בבד מתחילים גם שינוי בתחושה הפנימית. לפיכך, כאשר בוחנים מה מידת שביעות הרצון של מנותחים מהניתוח שעברו לוקחים בחשבון הן את מידת שביעות הרצון מהמראה החיצוני והן את תחושתם הפנימית, נפשית.
מחפש מידע אודות שינוי באיכות החיים לאחר ניתוח הקטנת חזה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

שינוי באיכות החיים לאחר ניתוח הקטנת חזה
נשים אשר קיבלו בגנטיקה שלהן חזה גדול סובלות לא פעם מבעיות רפואיות ומבעיות אישיות מהכיוון הנפשי. הבעיות הרפואיות מתייחסות לרוב לכאב גב, כיפוף קדימה של הכתפיים, בעיות עור, עקמת בגב ותחושה של סחיבת משא כבד על גופן. מבחינה אישית החזה הגדול אומנם יכול להיות מקושר עם אידאל יופי אך לרוב זה בתנאי שהוא פרופרציונאלי למידות הגוף. באם החזה גדול מידי הוא יכול לעורר תחושות כמו בושה, מבוכה, דימוי גוף שאינו תקין, הערכה עצמית נמוכה וכן הוא יכול למנוע מהבחורה להרגיש בנוח במערכות יחסים אינטמיות.

בשל כלל הגורמים הללו אין זה מפתיע שלניתוח הקטנת חזה יש השפעה חיובית ביותר על המנותחות והוא נחשב לניתוח אשר משפר את איכות החיים של המטופלות ואת ההערכה העצמית שלהן.

המחקר
מחקר שנערך בברזיל, עיר שנמצא כי ניתוח הקטנת חזה נפוץ בה, בדק את הקשר בין הניתוח לבין איכות החיים וההערכה העצמית של המנותחות. במחקר השתתפו כ- 30 נשים, 12 מהן בנות פחות מ- 25, 10 בנות 25-40, ו- 8 הנותרות מעל גיל 40. לפי בדיקת החוקרים ניתן להגיד באופן כללי כי נשים מבוגרות יותר ביקשו לעבור את הניתוח בשל בעיות רפואיות שונות בעוד הנשים הצעירות ביקשו לעבור אותו בשל סיבות אסתטיות כמו התאמה של החזה לפרופורציות הגוף ולתדמית אידיאל היופי.

שאלון המחקר
במסגרת המחקר קבלו המטופלות שאלון אשר מדד את איכות החיים שלהן בשמונה תחומים שונים: היבטים גופניים, היבטים רגשיים, היבטים חברתיים, יכולת תפקודית, חיוניות, בריאות נפשית, מצב בריאותי כללי וכאב. שאלון נוסף שהוגש למטופלות בחן את מידת ההערכה העצמית שלהן לפני ואחרי הניתוח.

השאלונים ניתנו לנשים בשלוש נקודות זמן שונות: לפני הניתוח, ארבע שבועות אחרי הניתוח ופעם שלישית ארבעה חודשים אחרי הניתוח.

ממצאים
ממצאי המחקר עולה כי אצל מרבית הנשים אשר עברו ניתוח הקטנת חזה חל שיפור הן בהערכה העצמית שלהן והן במידת איכות החיים שלהם. השינוי חל כבר חודש לאחר הניתוח, וזאת למרות העובדה כי בשלב זה הגוף עודנו מצא בתהליך החלמה מהניתוח.

מכאן שהשינוי בתחושה האישית לאחר הניתוח הוא די מיידי. בשאלון שניתן למטופלות לאחר ארבעה חודשים נראה כי התוצאות הטובות השתמרו ובחלק מהמקרים השתפרו.

מסקנות
מסקנות הניתוח מצביעות על כך שלמרות שבפגישות הייעוץ טרם הניתוח מרבית הטענות היו על בעיות רפואיות ללא התיחסות למידת ההערכה העצמית, השינוי הפיזי מביא דווקא לשינויים גדולים פנימיים ופותר בעיות המתייחסות למישור האישי, נפשי.