טיפול באקנה

אקנה - מידע כללי, טיפול ומניעה

מהי תופעת האקנה? כיצד היא באה לידי ביטוי? איך יודעים מתי מופיעים על הפנים "סתם חצ'קונים" ומתי מדובר בתופעת האקנה? האם ניתן לטפל בבעיית האקנה? במידה ואתם סובלים מפצעונים על הפנים ותוהים האם זו אקנה, במידה וכבר אובחנתם כסובלים מאקנה ואתם מחפשים אחר טיפול תוכלו לקבל את התשובות על השאלות במאמר הבא, וכן ליצור קשר עם קליניקות מובילות לטיפול באקנה.

מחפש מידע אודות טיפול באקנה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהי אקנה
נתחיל ונאמר, כי חשוב שכל אלו הסובלים מאקנה ידעו כי לא מדובר בגזירת גורל נוראית, היום ניתן לטפל באקנה בכל הרמות וללא סיכונים בריאותיים.

אקנֶה (Acne) או חטֶטֶת הוא הביטוי הוויזואלי לדלקת בבלוטות החלב וזקיקי השערות. אקנה עשוי להופיע בכל גיל, עם זאת הוא מאפיין יותר את גיל ההתבגרות, לכן נהוג לקרוא לאקנה פצעי בגרות. פצעי האקנה מופיעים לרוב על עור הפנים אך ייתכנו גם בעור הצוואר, בכתפיים, בחזה ובגב.

הסיבה להופעת האקנה דווקא בגיל ההתבגרות היא הורמונאלית ונגרמת כתוצאה מתגובה לקויה של הגוף להורמון הטסטוסטרון, תגובה שאצל מרבית המתבגרים מתייצבת עם הזמן ועם התייצבותה חולפים גם הפצעים. גיל נוסף בו עשויה להתפרץ תופעת האקנה הינו גיל 30. במקרים בהם אין התייצבות טבעית של התופעה והפצעונים אינם נעלמים מעצמם ניתן להתחיל בטיפול תרופתי חיצוני. 

התפתחות אקנה
אקנה נגרם כאשר מתרחשת הפרשת יתר של שומנים מבלוטות החלב המצויות בעור. הפרשה זו פוגשת בחיידקים ובמזהמים חיצוניים ובתאי עור מתים על פני העור, שיחד גורמים לסתימת זקיקי השערות. תנאים אלו הינם תנאים מושלמים להתפתחות חיידקי האקנה (Propionibacterium acnes) שמביאים לתגובה דלקתית שמתבטאת בסופו של דבר בהופעת הפצעים (חטטים) על פני העור.

פצעי אקנה (Comedo) לובשים צורות שונות ועשויים להראות לבנים לגמרי (whitehead) או שחורים למראה (blackhead).
פרט לתגובות פיזיולוגיות המאפיינות את גיל ההתבגרות, ישנן סיבות רבות אחרות שנחשבות כגורמים אפשריים להופעת פצעי האקנה, עם זאת פרט לנטייה גנטית, לא ברור למה אנשים מסוימים סובלים מאקנה ואחרים לא.

גורמים להתפרצות אקנה
דוגמאות לגורמים להתפרצות אקנה: פעילות הורמונאלית (גיל ההתבגרות, הריון ומחזור), שימוש בסטרואידים, עישון, בעיות במערכת העיכול, צריכת מוצרי חלב, לכלוך, חוסר היגיינה וזיהום על פני עור הפנים, תזונה לא נכונה ולא מאוזנת, מתח נפשי ממושך או קיצוני שיוצר שרשרת תגובות הורמונאליות, פעילות יתר של בלוטות החלב ועוד.

טיפול באקנה
שוק התכשירים לטיפול באקנה שופע פתרונות, חלקם יעילים ומועילים וחלקם לא מועילים כלל ואפילו מזיקים ובעלי תופעות לוואי רחבות היקף. טרם תחילת הטיפול באקנה יש לבחור בצורה מושכלת את הטיפול המתאים ביותר והנכון ביותר בהתחשב במקור האקנה, בגיל, בהיסטוריה הרפואית, בסוג העור וכדומה.

לעיתים כדאי לשלב (בזהירות רבה ואחרי התייעצות עם איש מקצוע) תכשירים מסוימים האחד עם השני או לחילופין שילוב תכשיר עם סדרת טיפולים כדוגמת טיפולים לניקוי העור, טיפולי לייזר או פוטותרפיה.

אולם, בכל אופן השלב הראשון בכל טיפול הוא לזהות את הגורם להתפרצות האקנה ולבחון האם ניתן לטפל בגורם ולא בסמפטום. למשל - האם יש אפשרות להפחית מעמסה נפשית או מקצועית? האם הסיבה היא הריון ולפיכך הפצעונים יעלמו מעצמם עם הזמן? או שהסיבה היא ככל הנראה גנטית והפצעונים מופיעים למשך תקופה ארוכה מהממוצע ויש לסייע לגוף לטפל בהם.

דוגמאות לטיפולים באקנה:
שימוש במשחות, ג'לים ותרחיצים אותם ניתן להשיג ללא מרשם רופא בבתי המרקחת. מטרת התכשירים היא ניקוי מקומי של הנקודות הנגועות בעור, טיפול זה מתאים במקרים של פצעי אקנה שטחיים יחסית, מאחר והטיפול מתמקד בחיידקים אשר מצויים בנקבוביות בלבד. תכשירים אלו עשויים לגרום ליובש שעשוי להוביל לגירוי בעור ולכן כדאי להשתמש במקביל בקרם לחות מתאים.

טיפול בכדורים (לדוגמה: תרופות רטינואידיות) מטרת הטיפול התרופתי היא, לרוב, הפחתת ייצור השומן על ידי בלוטות החלב בעור. כל הטיפולים התרופתיים נחשבים חריפים מאוד ומעוררי תופעות לוואי ויש לעשותם תחת פיקוח רפואי צמוד. התרופה הכי נפוצה לטיפול באקנה הינה רואקוטן.

קילוף שכבת העור העליונה על ידי פילינג כימי או על ידי שימוש באריג מחוספס להסרת העור. טיפול זה מונע הצטברות של תאי עור מתים על פני עור הפנים, תאים שמהווים את אחת הסיבות להתפרצות האקנה.

טיפול לקטילת חיידקים על ידי כדורי אנטיביוטיקה. מדובר בטיפול פחות מוצלח בשל תופעות הלוואי, כמו גם העובדה שהטיפול פוגע בחיידקי האקנה אך לא משנה את מצב ייצור השומן על ידי בלוטות החלב.

טיפול חיצוני ומקומי על יד משחות אנטיביוטיות, מטרת הטיפול הינה להשמיד את חיידקי האקנה שמצויים בזקיקי השיער. משחות אנטיביוטיות הן פיתרון טוב לבעיות העיכול שגורמים כדורי האנטיביוטיקה. בנוסף, בטיפול עם משחה אין חשש לתגובות בין תרופתיות.

טיפול הורמונאלי לנשים, מדובר בטיפול תרופתי בכדורים לבליעה. הכדורים מכילים אסטרוגן ונוגדי טסטוסטרון ועוזרים מאוד בטיפול באקנה. מאחר ומדובר בטיפול הורמונאלי יש לקחת בחשבון השפעה רב מערכתית שתיתכן ותופעות לוואי אפשריות.

פוטותרפיה, מדובר בטיפול חדשני שמטרתו להרוג את חיידקי האקנה על ידי גלי אור. טיפול זה כולל גם ניקוי וחיטוי של העור ולפעמים ניתן במקביל לטיפול תרופתי.

אנשים ובעיקר צעירים הסובלים מאקנה, באמת סובלים מהמצב. האקנה אינה נעלמת במהירות ולעיתים עליהם לנסות יותר מטיפול אחד עד שהם מוצאים את הטיפול הטוב ביותר עבורם. האקנה שממשיכה להופיעה גם אחרי גיל העשרה מציקה, ומבחינת תחושה אישית היא "אינה מתאימה" כבר בגילאי העשרים ומעלה ומחריגה את אותם צעירים מיתר בי גילם, כאשר מרבית הצעירים בעלי פנים נקיות.

יש שמוצאים באקנה גורם מפריע ומעכב ליצירת קשר ומערכות יחסית אינטימיות, וכן רואים בה תופעה שמביאה להפחתה בתחושת הביטחון העצמי של היחיד. 

הטיפולים השונים המוצעים לטיפול באקנה נוסו ונבדקו כולם ונמצאו יעילים לטיפול בתופעה, ברמות שונות של הצלחה. על כל מטופל לעבור אבחון מדוייק של מצבו ורק אז להחליט מי מסוגי הטיפולים מתאים לו ויביא להתקדמות הגדולה ביותר תוך זמן קצר ביותר, מבלי לפגוע ולגרום נזק. טיפול באקנה הוא טיפול שיש להשאיר בידי המומחים לעניין, על מנת שלא לגרום נזק לעור הפנים.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לטיפול באקנה
פרפקט שירותי רפואה אסתטית
פרפקט שירותי רפואה אסתטית
מיקום בארץ: פתח תקווה
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.