ניתוח הגדלת חזה למטופלות טרנסקסואליות - חלק ב

ניתוח הגדלת חזה לצורך שינוי מין - הכנה והליך

ניתוח הגדלת חזה לצורך שינוי מין הוא ניתוח פלסטי הזהה כמעט בכל לניתוח הגדלת חזה סטנדרטי. במסגרת ההכנות לניתוח בוחרת המטופלת את גודלו וצורתו של השתל שיוכנס לגופה וכן את מיקומו של השתל ואופן החדרתו אל תוך החזה.

מחפש מידע אודות ניתוח הגדלת חזה למטופלות טרנסקסואליות - חלק ב?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הבדלים בין ניתוח הגדלת חזה קלאסי לבין הגדלת חזה טרנסקסואלי
ההבדל בין ניתוח הגדלת חזה טרנסקסואלי לניתוח הגדלת חזה סטנדרטי נובע בעיקרו מהחזה הקטן והבלתי מפותח איתו מגיעות מרבית המטופלות הטרנסקסואליות ומרצונן להגדילו באופן משמעותי. הדבר מביא את המנתחים הפלסטיים למצב בו עליהם לבצע את ההגדלה וההרחבה של החזה באופן הדרגתי בכדי לא לפגוע ברקמת החזה ובמראהו הטבעי. במידה והניתוח לא יבוצע בשלבים קליטתו של השתל עשויה להיות קשה ולהתלוות לזיהומים.

ניתוח הגדלת חזה לצורך שינוי מין - שיטות
לביצוע ניתוח הגדלת חזה אצל טרנסקסואליות ישנן שתי שיטות אפשריות:  
מרחיבי רקמות - הליך ניתוחי זה עושה שימוש במרחיבי רקמות המוכנסים לחזה של המטופלת טרם הכנסת השתל. ההליך פותח במקור עבור נשים שחלו בסרטן השד, עברו כריתת שד ושיחזור שד והיו זקוקות להרחבת עורן במקום ממנו הוסר השד המקורי. במסגרת ההליך מורחבת רקמת השד באופן הדרגתי וכן מעטפת העור גדלה, מה שמאפשר הכנסת שתל בעל נפח משמעותי.

מרחיב הרקמות (שתל מותחן) מוכנס לגופה של המטופלת בדיוק במקום בו יהיה בעתיד השתל הקבוע. המותחן, לאחר שהוכנס לגוף מתמלא על ידי הכירורג באופן הדרגתי במשך שלושה חודשים עד לקבלת הנפח הרצוי. אז נשאר המותחן בגוף המנותחת למשך חצי שנה נוספת במהלכה מקבלים העור והשד מראה טבעי יותר. בתום חצי שנה מוחלף המותחן בשתל סיליקון קבוע, או בשתל העשוי מתמיסת מלח.

שתלים מכווננים - הליך ניתוחי זה כולל הכנסה של שתלי תמיסת מלח לחזה של המנותחת הטרנסקסואלית כאשר השתל נמצא במצב מרוקן קמעה. כשבועיים מיום הכנסת השתל ולאחר החלמת האזור מתחיל הכירורג להזריק לשתל תמיסת מלח נוספת ולמעשה בכך הוא ממלא אותו ומגדיל את נפחו בהדרגה. כל הזרקה יכולה להיות של עד 100 מ"ל תמיסה, אך הדבר תלוי כמובן ברצונה של המטופלת. שתלי תמיסת המלח מוחדרים לרוב מתחת לשריר החזה ובמיקום החתך דרכו הוחדר השתל ממקם המנתח מעין כפתור המשמש אותו להזרקת התמיסה הנוספת וניפוח השתל. כפתור זה מכוונן ומחובר לשתל באמצעות צינורית רכה, אליה מתחברת המחט. לאחר שישה חודשים מסיר הרופא המנתח את הכפתור.

ניתוח הגדלת חזה לצורך שינוי מין - בחירת מיקום השתל
ההחלטה מהיכן להכניס את השתל או בעצם היכן תישאר צלקת לאחר ניתוח הגדל חזה היא אחת ההחלטות שיש לקבל טרם הכניסה לחדר הניתוחים. שלושת האופציות הן דרך בית השחי, מתחת החזה בקפל השד או דרך הפטמה. לרוב ממליצים הרופאים להכניס את השתל דרך בית השחי וזאת בכדי למנוע פגיעה ברקמת השד או הצטלקותו.

שיטה נוספת שנציין כוללת החדרה של השתל דרך הטבור, מבלי לפגוע ברקמת החזה. שיטה זו נחשבת מאד בלתי שגרתית ובמידה ומעוניינים בה יש לבחור בקפידה כירורג המתמחה בניתוח מסוג זה.

ניתוח הגדלת חזה טרנסקסואלית - כמה זמן מחזיקה התוצאה?
שתל הסיליקון שמשתילים במהלך ניתוח הגדלת חזה הן אצל טרנסקסואליות והן בעת ניתוחי הגדלת חזה סטנדרטיים הם אותם השתלים המאופיינים בעמידות גבוהה שיכולה להחזיק בין 15-20 שנה. לאחר פרק זמן זה יש להחליף את השתלים בשתלים חדשים מחשש להתבלותם באמצעות ניתוח החלפת שתלים.