הזעת יתר

טיפול בהזעת יתר

כולם מזיעים, מי יותר ומי פחות. הקיץ הישראלי הלוהט אינו עושה הנחות לאף אחד ודי בהליכה קצרה מהרכב הביתה בכדי להרגיש איך הזעה מתחילה להרטיב את החולצה. מתי הזעה מתחילה להיות בעייתית ומטרידה? כאשר גם לאחר פעילות מינימאלית ביותר מזיעים וכאשר אין קשר בין אופי הפעילות שביצע האדם לבין תגובת ההזעה של הגוף. תופעה זו מכונה הזעת יתר.

מחפש מידע אודות הזעת יתר?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהי הזעת יתר? ומה ההבדל בינה לבין הזעה נורמטיבית?
הזעה נורמטיבית היא חלק ממנגנון פיזיולוגי לקירור עצמי של הגוף. גופינו שמייצר חום פנימי בתהליך חילוף חומרים, בשעת פעילות פיזית ובעת החשיפה לסביבה חמה, זקוק למנגנון קירור שישמור על טמפרטורת הגוף על מנת שלא תעלה. התאיידות הזיעה שמופרשת מהגוף מקררת אותו ושומרת על כך שהטמפרטורת הגוף לא תעלה על 37 מעלות צלסיוס, שאם לא כן יש סכנה לפגיעה בתהליכים שונים המתרחשים בגוף ובחלבונים המווסתים אותם.

הזעת יתר לעומת הזעה נורמטיבית מוגדרת כמצב שבו ההזעה אינה פרופורציונאלית ביחס לפעילות הגופנית שנעשתה או לטמפרטורת הסביבה. התופעה, לרוב, אינה מוגדרת כמחלה, אבל היא בהחלט גורמת לאי נוחות, להפרעה תפקודית ובין-אישית ובאופן כללי לירידה באיכות החיים של הסובלים ממנה.

סוגי הזעת יתר
ישנם שני סוגים של הזעת יתר:
הזעת יתר כללית - הזעה שמורגשת בכל אברי הגוף. הזעת יתר כללית נובעת בדרך כלל ממחלות עור שונות, מחלות עצביות, בעיות הורמונאליות ואפילו עודף משקל. הזעת יתר כללית מורגשת בכל הגוף והטיפול בה הוא על ידי טיפול במקור הבעיה.

הזעת יתר ממוקדת - הזעה זו מופיעה באיבר מסוים או במספר איברים בגוף. הזעת יתר ממוקדת שכיחה באזור בתי השחי, בכפות הידיים, הרגליים ובפנים. אזורים נוספים בהם עשויה להופיע הזעת יתר ממוקדת הם בישבן, במפשעות, לאורך הגב ובין השדיים בקרב נשים. הזעת יתר ממוקדת שכיחה יותר מהזעת יתר כללית, ולפי ההערכות סובלים ממנה בין 5 ל-10 אחוז מהאוכלוסייה.

גורמים להזעת יתר
ב- 40% מהמקרים נגרמת הזעת יתר מגורם תורשתי והיא קשורה בפעילות יתר של בלוטות הזיעה בגוף ובמערכת העצבים הסימפתטית, שאחראית על הפעלת בלוטות הזיעה והשליטה בכמות ועיתוי ההזעה. הזעת יתר בבית השחי מתחילה לקראת סיום גיל העשרה, הזעת יתר בידיים ובכפות הרגליים צפויה להופיע בעשור השני לחיים, ואילו בפנים מתחילה הזעה מוגברת לרוב בגילאי 40 ומעלה. גורמים נוספים העשויים לעודד הזעת יתר הם מצבי התרגשות או לחץ.

טיפול בהזעת יתר
קיימים מספר טיפולים ואף ניתוח הזעת יתר שיש להתאים לאופי התופעה.
ניתוח סימפקטומי - ניתוח סימפטומי הוא הטיפול הוותיק בתופעת הזעת יתר. במסגרת הניתוח מנתקים את העצב הסימפתטי בחלל בית החזה ובכך "מייבשים" את בלוטות הזעה. הניתוח יעיל במיוחד להתמודדות עם הזעת יתר ממוקדת בכפות הידיים. תופעת הלוואי הבעייתית ביותר של הניתוח היא הזעה מפצה, משמע, הזעת היתר עוברת למקום אחר בגוף.

הזרקת בוטולינום טוקסין A (בוטוקס, דיספורט) - הבוטוקס הידוע הוא רעלן המשמש שנים רבות כתרופה בטוחה למספר תופעות אסתטיות בהן הזעת יתר. טיפול בבוטוקס להזעת יתר כולל את הזרקתו לאיבר המטופל, הזרקה שמבטיחה נטרול טוטאלי של בלוטות הזיעה באותו איבר. הזרקת בוטוקס הינה טיפול זמני שיש לחזור עליו מדי 6-12 חודשים.

טיפול באמצעות זרם חשמלי - טיפול זה המכונה דריוניק מותאם בעיקר לטיפול בהזעת יתר בכפות הידיים והרגליים. ההליך הטיפולי כולל השרייה של האברים בתמיסה מימית המכילה יונים, על מנת לייבש את הזיעה.

ניתוח לשאיבת בלוטות הזיעה - ניתוח זה הינו ניתוח חדש יחסית המבוצע רק בבתי השחי. נראה שאחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים למרות שעדיין לא התגבשה התובנה לגבי האפקטיביות הגדולה של הניתוח הספציפי הזה. נציין כי ישנם רופאים הטוענים כי לאחר ניתוח זה אין חשש ל"הזעה מפצה".

טיפול מקומי באמצעות משחות או דאודורנטים - משחות ודאודורנטים מכילים ריכוז מלחי אלומיניום שמנטרלים את הזיעה ומפחיתים אותה. אולם, עבור הסובלים מהזעת יתר הטיפול במשחה אינו מספיק למיגור התופעה ויש לו תופעות לוואי מציקות כגירוי, צריבה וסתימה של הבלוטות. אחד התכשירים הנפוצים כיום לטיפול בהזעת יתר נקרא אנהידרול פורטה.

בנוסף ישנם טיפולים אלטרנטיביים להזעת יתר.

לסיכום, אין ספק שהזעה והזעת יתר בפרט היא תופעה שמטרידה ומפריעה לרבים בהתנהלות היום יומית שלהם. המודעות התמידית לעובדה שאתה מזיע, שבין רגע מופיעים על החולצה עיגולי זיעה ואולי גם ריח בסיטואציות בהן רוב האנשים נשארים יבשים, היא קשה וגורמת למבוכה. בנוסף הזעה מוגברת מסבכת מעט את החיים על ידי כך שהיא מצריכה מהאדם לקחת עימו כמעט תמיד חולצה נוספת או אפילו מערכת בגדים שלמה להחלפה. הקיץ הישראלי שהוא חם, וחם מאד, אינו תורם לסיטואציה ובעיקר מעצים אותה. לכן, הפתרונות המוצעים למי שסובל מהזעת יתר הם לא גחמה או פינוק, אלא צורך אמיתי לפני שיחליט לעבור לאלסקה לאלתר.

ואומנם יש מי שמגבילים את עצמם למקומות או אזורים ממוזגים בלבד, בין אם הם אכן מתגוררים בארצות קרות יותר ובין אם כל התנהלותם היומיומית מאורגנת כך שהם עוברים ממזגן למזגן. אורח חיים זה אינו מעניק איכות חיים וההמלצה היא לנסות למצוא פתרון להזעה שיעבוד עבור האדם וימנע או לפחות יפחית את ההזעה.