הקטנת חזה וניתוח הרזיה

הקטנת חזה

נשים בעלות משקל עודף אשר עומדות בפני ניתוח הקטנת חזה מתלבטות פעמים רבות האם עליהן לסיים עם הדיאטה או עם ניתוח ההרזיה לפני שהן פונות לניתוח הקטנת חזה. מסקנות חוקרים שבחנו את התחום במאמר הבא.
מחפש מידע אודות הקטנת חזה וניתוח הרזיה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

ירידה משמעותית במשקל, אם בשל ניתוח הרזיה או בשל דיאטה ופעילות גופנית מתמדת גורמת לעלייה חדה בעודפי העור ומשפיעה גם על מראה החזה הנשי. לפיכך נשים הסובלות הן מחזה גדול והן ממשקל עודף צריכות להחליט איזה ניתוח הן מעוניינות לעבור קודם ואיזה סדר של טיפולים יטיב עם מראה גופן.

המחקר
בשנת 2011 פרסם המגזין Plastic and Reconstructive Surgery מחקר בו המלצה לנשים המתלבטות איזה ניתוח לעבור קודם, הרזיה או ניתוח הקטנת חזה, לעבור קודם כל את ניתוח הרזיה ורק לאחר מכן הקטנת החזה.

המגזין שהוא למעשה המגזין הרפואי הרשמי של התאחדות הפלסטיקאים האמריקנים (ASPS) גורס כי במידה והנשים יחליטו לעבור את הפרוצדורות בסדר הפוך הן עלולות להתאכזב ממראה החזה שלהן שעבר גם הקטנה (שהייתה לפי פרופורציות גופן הקודם) ואחר כך ירידה בנפח עקב הירידה במשקל.

המגזין ממליץ בחום למטופלות לעבור ניתוח בריאטרי לפני ניתוח הקטנת חזה.

הליך המחקר
במסגרת המחקר ניתחו החוקרים את מידת שביעות רצונן של המטופלות שירדו כ- 23 קילו ויותר ממשקלן. כיוון שהשמנת יתר מוגדרת כמדד BMI של 30 ויותר וממוצע ה- BMI של הנשים שהשתתפו במחקר עמד על 54, כולן, לפי המלצות רפואיות היו זקוקות לניתוח בריאטרי על מנת להשיל את המשקל העודף הרב מגופן.

המטופלות חולקו לשתי קבוצות מחקריות שונות. הקבוצה הראשונה כללה 15 נשים שעברו ניתוח הקטנת חזה לפני הניתוח הבריאטרי, הקבוצה השנייה כללה 14 נשים שעברו קודם ניתוח בריאטרי.

התוצאות
לפי תוצאות המחקר הנשים בקבוצה הראשונה שעברו ניתוח הקטנת חזה לפני הירידה במשקל היו מרוצות מהמראה של החזה שלהן לאחר הניתוח וציינו כי הן חשות שהן יכולות כעת להתעמל ואפילו לרדת במשקל בזכות עצמן ולא באמצעות ניתוח. עם זאת, על אף התחושה של הנשים כולן נזקקו לבסוף לניתוח בריאטרי על מנת להגיע למשקל היעד שלהן. באופן לא מפתיע לאחר שעברו את הניתוח הבריאטרי ירד נפח החזה שלהן עוד יותר.

לאחר הניתוח הבריאטרי דיווחו כ- 86% מהנשים שעברו קודם ניתוח הקטנת חזה ורק אחר כך ניתוח בריאטרי כי מראה החזה שלהן פחות יפה. מעבר לכך, מחצית מקבוצה זו אף שקלה לעבור ניתוח חזה נוסף שישפר את התוצאה.

מבין הנשים בקבוצה השנייה אשר עברה קודם ניתוח בריאטרי כ- 71% דיווחו שהן לא מרוצות ממראה החזה שלהן לאחר הירידה במשקל והן רוצות ניתוח פלסטי אשר ישפר את מראהו.

מסקנות
לפי המלצות הרופאים וכפי שכתבנו בתחילה ההמלצה היא לעבור קודם ניתוח בריאטרי ורק לאחר התיצבות במשקל ושקלול של השינוי שחל בנפח החזה לעבור ניתוח הקטנת חזה. עם זאת מי שתחליט לעבור קודם ניתוח הקטנת חזה תחווה החלמה מהירה ונוחה יותר לאחר הניתוח הבריאטרי.

המסקנה המרכזית הייתה שלאחר ירידה דרסטית במשקל, ללא קשר לניתוח הקטנת חזה שבוצע או שלא בוצע, מראה החזה משתנה ולרוב נשים אינן מרוצות מהמראה החדש. מראה החזה לאחר ירידה במשקל כולל ירידה בנפח ולפעמים חזה נפול יותר המצריך הרמה ותמיכה.