שאלות ותשובות על ניתוח הקטנת חזה

הקטנת חזה - תשובות לשאלות נפוצות

המחשבה לעבור ניתוח הקטנת חזה יכולה להעלות לא מעט שאלות חשובות שהתשובות עליהן בעלות השפעה מכרעת על ההחלטה הם לעבור את הניתוח או לוותר עליו. השאלות עוסקות הן בהליך הניתוח, הן בהכנות והן בתוצאות הניתוח והשפעתן על המשך שגרת החיים של המטופלת.
מחפש מידע אודות שאלות ותשובות על ניתוח הקטנת חזה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מי מתאימה לעבור ניתוח הקטנת חזה?
המועמדות העיקריות לניתוח הקטנת חזה הן נשים בוגרות שהחזה שלהן סיים את התפתחותו. מדובר בנשים בעלות חזה גדול שמבחינה רפואית מפריע לתפקודן היומיומי, או לחילופין גורם לכאבים באיזורים אחרים בגוף (דוגמת הגב או הכתפיים). בנוסף, נשים בעלות חזה גדול שניתוח הקטנת חזה יתרום לשיפור הערך העצמי ודימוי הגוף שלהן גם הן מועמדות ראויות לניתוח.

החל מאיזה גיל ניתן לעבור הקטנת חזה?
כיום, לאחר המלצת רופא ומעבר וועדה רפואית יכולות גם נערות צעירות בעלות חזה גדול לעבור את הניתוח באמתלה רפואית או נפשית. לעיתים לא מחכים עד הגעה לבגרות וממליצים לעבור את הניתוח בגיל צעיר לפני שיגרם נזק רפואי בלתי רפואי לגב או על מנת לסייע לנערה להתמודד מבחינה רגשית עם גופה.

כיצד מחליטים על גודל השד המוקטן?
ההחלטה על גודל החזה לאחר הניתוח נעשית בפגישה משותפת של המטופלת והרופא הפלסטי המנתח. לאחר בדיקת המטופלת ומדידה של פרופורציות הגוף והחזה הטבעי מציע המנתח הפלסטי את הגודל הנראה לו, בהסתמכך על שנות ניסיונו, ויחד הם מגיעים להחלטה אשר תספק את המנותחת וכן תכלול אלמנטים בריאותיים כהקטנת העומס על הגב.

האם ניתוח הקטנת חזה משאיר צלקות?
כמו כל ניתוח גם ניתוח הקטנת חזה משאיר צלקות. הצלקות הן מסביב לפטמה בלבד/ צלקת בצורת עוגן/ או בצורת  T הפוכה, אשר מתחילה מסביב לפטמה ויורדת מקו הפטמה לכיוון הקפל התת שדי ולאורך הקפל התת שדי. ההבדל בין סוגי הצלקות תלוי באופי וטכניקת הניתוח וכיום ניתן לצמצם את הצלקות ולוותר לא פעם על חתך לאורך השד, מהפטמה כלפי מטה. בכל מקרה, בפגישה עם המנתח הפלסטי טרם הניתוח יוסבר במלואו מהלך הניתוח, ישקלו האופציות השונות לחיתוך, כך שלמטופלת לא יהיו הפתעות כאשר תתעורר מההרדמה.

האם תוצאות ניתוח הקטנת חזה הן לצמיתות?
תוצאות הניתוח הן לטווח ארוך אך לא ניתן להגדיר אותן לצמיתות. גודל החזה, גם לאחר הניתוח ישתנה ויושפע מעליה או ירידה במשקל הגוף, הריונות והנקה וכמובן מהתבגרות ועליה בגיל.

כמה זמן אורכת ההחלמה מניתוח הקטנת חזה?
לאחר הניתוח יש לנוח בבית לפחות שבוע ימים. החזרה לשגרה היא אינדיווידואלית ותלויה באורח חייה ועבודתה של המטופלת. נציין שמקלחת ניתן לעשות כבר יום למחרת הניתוח.

האם לאחר הניתוח יש תחושת כאב?
לאחר הניתוח חשים בכאב בעיקר באזור החתך. הכאב צפוי להעלם תוך ארבע ימים וכן הוא נחלש בכל יום. על מנת להקל עליו ניתן ליטול משככי כאבים דוגמת אופטלגין, אדוויל, אדקס, נורופן ודומיהם.

האם ניתן לישון על הבטן לאחר ניתוח הקטנת חזה?
באופן כללי רופאים פלסטיים ממליצים שלא לישון על הבטן לאחר ניתוח הקטנת חזה, או ניתוח חזה אחר (דוגמת הגדלת חזה או הרמת חזה), שכן החזה עודנו רגיש והעמסת משקל ולחץ יכולים לגרום לכאבים ואפילו לשינוי במבנה ובעיצוב החדש. אגב, מאותה הסיבה לא מומלץ לקיים יחסי מין אשר כוללים גירוי של השדיים ומגע בחזה בימים הראשונים לאחר הניתוח.

האם ניתן להניק לאחר ניתוח הקטנת חזה?
לצערנו, כאן התשובה היא שב- 90 אחוז מהמקרים לא ניתן להניק לאחר ניתוח הקטנת החזה. הניתוח פוגע בצינוריות החלב ולא מאפשר הנקה, לכן אם המטופלת מתכננת הריונות נוספים והנקה חשובה לה, מומלץ כי תדחה את הניתוח. נציין כי בכל מקרה מומלץ לדחות את הניתוח לאחר סיום ההריונות המתוכננים, כיוון שהריון יכול להגדיל שוב את נפח החזה ולשנות את תוצאות ניתוח הקטנת חזה.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לשאלות ותשובות על ניתוח הקטנת חזה
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה