החלמה מהשתלת שיער

מידע על ההחלמה ותופעות הלוואי של ניתוח השתלת שיער

אחת השאלות שמטרידות את הגבר הממוצע היא "מתי אני אתחיל להקריח?" או "למה אני מקריח?". תופעת ההתקרחות הגברית היא הגורם השכיח ביותר לנשירת שיער ומאוחר יותר להתקרחות אצל גברים. כיום, הודות לקידמה בהיצע הטיפולים האסתטיים ניתן לעבור השתלת שיער וזאת מבלי להשאיר סימנים או שמישהו יוכל לנחש כי האדם שעומד מולו עבר טיפול השתלת שיער. להלן מידע על תהליך ההחלמה, תופעות הלוואי והתוצאות של טיפול השתלת שיער.
מחפש מידע אודות החלמה מהשתלת שיער?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
קודם כל, לפני שבכלל מתחילים לדבר על ההחלמה מטיפול השתלת שיער, צריך לוודא התאמה לטיפול. לשם כך תידרש בדיקה של רופא וקבלת החלטה בנידון, לא כל גבר שרוצה לעבור טיפול השתלת שיער יימצא מתאים. התנאים הכליליים דורשים גיל מינימום של 25 שנה והימצאות אזור תורם ממנו ניתן לקחת זקיקים (כך שבעלי קרחת מלאה אינם עומדים בתנאים). לאחר שנמצאתם מתאימים ובחרתם את שיטות השתלת שיער בה יבוצע הטיפול יחלו ההכנות והטיפול עצמו. 

מתי אפשר לראות תוצאות?
באופן כללי בין שבועיים לחודש לאחר הליך ההשתלה, נושר כל השיער המושתל. אבל רגע, עשית את הטיפול להשתלת שיער כדי שלא תהיה נשירה, נכון? אז אין מה לחשוש, זה חלק מהתהליך הטיפול. השיער אמנם נושר, אולם שורש השיערה לא, ודבר זה מאפשר למעשה את צמיחת השיער מחדש. הליך זה אורך בין חודש וחצי עד חצי שנה, ובסופו השיער גדל בקצב של כ-1 ס"מ לחודש. תוצאות סופיות ומוחלטות ניתן לראות בבירור רק לאחר תשעה חודשים מתחילת הטיפול, מידע שמומלץ לקחת בחשבון לפני תחילת הטיפול (בעיקר אם מכוונים לאירוע מסויים בו מעוניינים להופיע עם המראה החדש).

החלמה מטיפול השתלת שיער
לרוב, בתום טיפול השתלת שיער, האיזור אינו נחבש. במידה ויש צורך בחבישה, החבישה נעשית לתקופה של יום אחד. בכל מקרה, המטופל ישוחרר לביתו באותו היום בו בוצע טיפול השתלת שיער והוא יקבל תרופות נגד כאבים ואנטיביוטיקה. התפרים של הטיפול (במידה ושיטת הטיפול כוללת תפרים) מוסרים לרוב לאחר 10 ימים מטיפול השתלת השיער, במרפאה שבה בוצע הטיפול. ניתן לחפוף את הראש כבר יום אחרי, אבל לא לפני שמתייעצים עם הרופא האם ניתן לחפוף או שצריך להמתין עוד קצת. ישנה תחושת אי נוחות בקרקפת, הן באזור התורם, ממנו נלקחו זקיקים והן באזור ההתקרחות אליו הם הושתלו. חבישת כובעים או פאות אינה מומלצת הן בשל הכאב והן בשל חסימת האוויר לאזורים שצריכים להירפא.

תופעות לוואי
הליך השתלת השיער מערב בחלק מהשיטות פן כירורגי ניתוחי, וכמו בכל ניתוח או אפילו טיפול קוסמטי ישנן תופעות לוואי אפשריות. בין תופעות הלוואי המטרידות ביותר ואלו שהיו נפוצות בעיקר בעבר ניתן למצוא צלקות. מכיוון שאת זקיקי השיער המושתל לוקחים מהעורף ברצועות או קבוצות, עלולה להיווצר צלקת בעורף. יחד עם זאת, ניתן להסוות את הצלקת במגוון דרכים, ככה שאין מה לדאוג בנושא. בנוסף, השיטות החדשות להשתלת שיער מבטיחות כי לא יהיו צלקות באזור התורם.

בחמישית מהמקרים, יכול להיווצר מצב של חוסר תחושה באזור המושתל שעלול להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים. אל דאגה - התחושה חוזרת תמיד בסופו של דבר לאזור. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ עם הרופא לפני ניתוח להשתלת שיער שיסביר לכם את הנושא הזה מעט יותר לעומק.

כמו כן, לעיתים תיתכן נפיחות באזור המצח או העפעפיים, שמתחילה להופיע אצל המטופל כעבור כשלושה ימים מיום טיפול השתלת שיער ונמשכת בסביבות היומיים. הנפיחות נעלמת באופן טבעי לאחר פרק זמן של כמה ימים בודדים.

במידה ונתקלתם בתופעת לוואי שמטרידה אתכם ויוצרת אי נוחות פנו למכון או לרופא אצלו עברתם את הטיפול ללא היסוס ובקשו ממנו בדיקה והנחיות לטיפול. פנייה שכזו צריכה להיות חלק בלתי נפרד מהחוזה הטיפולי שלכם. ממש כפי שהמכון שמח שבחרתם בו והגעתם לטיפול השתל שיער בשיטה שהוא מציע כך עליו לקחת אחריות במקרים בהם יש צורך בבדיקות והנחיות גם לאחר הטיפול.