שאלות ותשובות על השתלת שיער

מתעניין בטיפול השתלת שיער? כל המידע על טיפול השתלת שיער

ישנו מידע רב על טיפול השתלת שיער ועל השיטות השונות בהן הוא מבוצע. המידע הרב הנמצא ברשת האינטרנט ואצל המכונים יכול לבלבל ואפילו לסתור את עצמו, כל שהפונה מוצא עצמו לאחר תחקיר עם יותר שאלות מאשר תשובות. על מנת לעשות סדר בדברים, להלן שאלות ותשובות על השתלת שיער שיעניקו לכם את כל המידע החשוב והממוקד על הטיפול.
מחפש מידע אודות שאלות ותשובות על השתלת שיער?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מהי השתלת שיער?
השתלת שיער הוא טיפול שמטרתו להחזיר לאזורים מקריחים בראש את מראה השיער המלא והטבעי על ידי השתלת זקיקי שיער טבעי שנלקחו מאזור תורם (דוגמת העורף). הטיפול מיועד לנשים ולגברים כאחד והוא עבר בשנים האחרונות שינויים דרסטיים שהביאו לעליה ביעילותו, בבטיחותו וברמת התוצאות שהוא מציג.

אילו שיטות השתלת שיער קיימות היום?

כיום משתמשים הרופאים בשתי טכניקות עיקריות להשתלת שיער: 
1. שיטת ה- F.U.T - שיטה במהלכה לוקחים רצועת שיער קטנה מהאזור התורם, אך עושים זאת בדרך ייחודית שמאפשר לשיער חדש לצמוח על אזור הצלקת ולמעשה לטשטש אותה עד שהיא בלתי נראת. זו טכניקה של סגירת האזור, ומשתמשים בה מומחים בעלי שם בתחום. את הרצועה שנלקחה מפרידים לפיסות של 4 זקיקים בממוצע ואותה משתילים באזור המועד, באופן מדוייק ותוך הקפדה על מראה טבעי.

בשיטה זו ניתן להשתיל מספר זקיקים רב תוך זמן קצר יחסית, 3 עד 4 שעות, והצלקת מטושטשת עד בלתי נראת (עבור מי שיש לו שיער נוסף באזור התורם).

2. שיטת F.U.E - שיטה במהלכה שולפים בכל פעם זקיק אחד מהאזור התורם ומשתילים אותו במקומו המיועד. מהמקום בו נשלף הזקיק יש נקב קטן שנעלם במהרה. שיטה זו אינה משאירה צלקות כלל. בשל העבודה הדקדקנית (זקיק זקיק) שיטה זו ארוכה יותר ויכולה לכסות על שטח פנים קטן יותר מקודמתה. מי שבוחר בה הוא לרוב מטופל בעל איזור קרח קטן יחסית או כזה שיש לו סבלנות רבה. כל כמה שבועות ניתן לעבור את ההליך ולהשתיל עוד זקיקים (בשל איטיות השיטה לא ניתן לסיים את ההשתלה תוך מפגש אחד).

מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח השתלת שיער?
רופאים ממליצים לעבור ניתוח השתלת שיער החל מגיל 25 ומעלה. המטרה היא לחכות עד שהנסיגה תתייצב וניתן יהיה להעריך את גודל הקרחת והמפרצים. רק אחר כך מומלץ להתחיל לעבוד על המילוי של האזורם הקרחים.

האם יש תנאים להתאמה להשתלת שיער?
אין תנאים מקדימים להשתלת שיער מלבד גיל ומספיק זקיקי שיער בעורף ממנו ניתן יהיה לקחת לצורך ההשתלה.

תוך כמה זמן השיער המושתל מתחיל לצמוח?
מטופלים מדווחים שכחודשיים עד שלושה לאחר ניתוח השתלת שיער הזקיקי השיער שהושתלו באזור ההתקרחות מתחילים לצמוח ולגדול. שיער שנקלט היטב במיקום החדש ימשיך לגדול בו במשך כל חייו.

האם השתלת שיער מבוצעת בהרדמה מלאה?
הניתוח מבוצע בהרדמה חלקית בלבד. למטופל מוזרק חומר הרדמה בהתאם לאזור עליו עובד המנתח ובו תבוצע ההשתלה.

האם יש הכנות לפני הניתוח?
כמו בניתוחים רבים, כשבועיים לפני הניתוח יש להימנע משימוש באספירין וכשבוע מראש יש להימנע מצריכת אלכוהול. הסיבה לכך שצריכת אספירין ואלכוהול אסורה לפני הניתוח, היא ששניהם מגבירים את זרימת הדם, וכיוון שאספקת הדם לקרקפת באופן טבעי היא גדולה שימוש בחומרים אלו יכול לגרום לדימומים בעת לקיחת הזקיקים וההשתלה.  

האם יש צורך לחזור על ההליך יותר מפעם אחת?
 
בדרך כלל מדובר בשתי פגישות לפחות. בהשתלה הראשונה ישנו רווח בין השתלים על מנת שיוכלו לגדול וכחצי שנה אחר כך ניתן לחזור ולמלא את החלל שנשאר.

מהי התחושה לאחר השתלת שיער?
בסיום השתלת שיער יש פעמים בהן הרופא חובש את הראש לחלוטין ויש שיטות בהן לא מבצעים חבישה של הראש. רוב המטופלים מדווחים על כאב ראש ונפיחות שיכולה להפחיד מעט, אולם היא טבעית לחלוטין. חשוב לזכור שמדובר בשתי תופעות שכיחות בניתוחים שחולפות מעצמן. במקרה של כאבים חזקים ניתן להשתמש במשככי כאבים לאחר התייעצות עם רופא.

האם יש תופעות לוואי או סיבוכים?
הסיבוך השכיח בטיפול השתלת שיער הוא דימום מהקרקפת. בדרך כלל דימום זה עובר מעצמו. זיהום הוא אפשרות נדירה יותר וכך גם איבוד תחושה באזור הקרקפת. יש להקפיד כי אתם מבצעים את ההשתלה במקום מסודר וסטרילי עם רופא מיומן ובקיא בהליך, כך תבטיחו את הסיכויים הגבוהים ביותר להצלחה. אגב, כבר בפגישת ההכנה לטיפול על המכון או הרופא לידע אתכם על כלל הסיבוכים ותופעות הלוואי האפשריות.

מתי אוכל לראות תוצאות?
בדרך כלל שבועיים לאחר ההשתלה השיער המושתל נושר, כאשר המשמעות של הדבר היא שהזקיק מתאקלם בסביבתו החדשה. חודשיים שלושה לאחר מכן יחל שיער חדש לצמוח. כאשר השיער החדש מגיע לאורך 5 סנטימטרים ניתן לומר שההשתלה הצליחה.

אפשר לעשות תספורת לשיער שהושתל?
בוודאי. התייחסו לשיער המושתל כאל השיער הטבעי שלכם. ניתן לעשות בו הכל, החל מתספורת ועד צבע וסלסול.