התקרחות

כל מה שצריך לדעת על התקרחות וקרחת

לשיער שלנו תכונה די מעצבנת - הוא צומח במגוון מקומות מיותרים כמו בגב, בכתפיים ואפילו באוזניים ונושר דווקא מראשינו, המקום המרכזי בו ראוי שימשיך לצמוח. אז איך מתמודדים עם נשירת שיער? מדוע השיער נושר? ואיזה פתרונות להתקרחות נמצאים בשוק? כל התשובות בהמשך.

מחפש מידע אודות התקרחות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

התקרחות
התקרחות או נשירת שיער פוגשת רבים מאתנו בשלב זה או אחר של חיינו. ישנם גברים שכבר בגיל עשרים מבינים שרעמת השיער של שנות ילדותם הולכת ונעלמת, ונשים? הן תמיד מתלוננות על נשירת שיער עם כל חילופי עונות או על נשירת שיער לאחר לידה. בשל כך קיימת תעשייה שלמה העוסקת רק בדבר אחד - מניעת התקרחות ונשירת שיער. 

בכל כמה חודשים יוצא תכשיר חדש או טיפול נגד התקרחות שמבטיח לחדש את שורשי השיער ולהביא לצמיחתו מחדש. התכשירים השונים מבטיחים הבטחות רבות ומומלץ לבחון אותם היטב לפני שרוכשים אותם ומפתחים ציפיות.

מדוע אנו מאבדים שיער?
התשובה לשאלה זו נעוצה בגנטיקה. המטען הגנטי שלנו הוא שיקבע, לפי רוב, האם השיער הגדל בקודקודינו ומעל המצח יהיה רגיש להורמון DHT, הורמון שנוצר כתוצאה מפעילות יתר של אנזים 5 אלפא רדוקטאז. במידה והאדם בעל רגישות להורמון DHT תהליך הנשירה וההתקרחות הוא בלתי נמנע, ההורמון יגרום להתנוונות זקיק השערה ולנשירתו.

ובמידה ואתם תוהים מדוע הנשירה לא מתרחשת כאשר מדובר בשיער שעל הכתפיים ועל העורף - התשובה היא שלטבע הומור משלו, ושערות אלו אינן רגישות להורמון DHT ואין מושפעות ממנו.

מלבד הסיבה הגנטית, ישנם גורמים נוספים חיצוניים ופנימיים המובילים לנשירת שיער הראש. גורמים פנימיים הם חוסר איזון הורמונאלי, דחק נפשי וטראומה. בנוסף ישנם גורמים חיצוניים להתקרחות הקשורים לתזונה כמו מחסור בברזל, באבץ או בויטאמין b12. כל אחת מהתופעות הללו, שניתן לבדוק אותן על ידי בדיקת מעבדה ולטפל על ידי תזונה מאוזנת. לגבי גורמים פנימיים יש לטפל בדרכים אחרות בנוסף לתזונה מאוזנת כמו טיפול רגשי ומציאת דרכים לאיזון ורוגע פנימי.

סוגי קרחות 
קרחת טבעתית: קרחת זו היא קרחת עגולה המופיעה בדרך כלל על הקרקפת ומתחילה מאזור הקודקוד. הקרחת עלולה להתפתח לאיבוד שיער טוטאלי, אך ניתן למנוע זאת על ידי שימוש בטיפול המגרה את הקרקפת להצמיח שיער באמצעות סטרואידים וחומרים אחרים.

קרחת אנדרוגנטית: זו הקרחת השכיחה ביותר שמדללת את שיער ראשם של גברים ונשים. הקרחת נובעת מהימצאותו של הורמון הטסטוסטרון המופרש בגברים (הרבה) ובנשים (במידת מה). אצל גברים קרחת זו מתחילה מהמצח או מהמפרצים מעל לרקות, בעוד אצל נשים היא פחות ממוקדת.

קרחת בעקבות הקרנות: קרחת הנובעת מהקרנות הנערכות לחולי סרטן היא קרחת זמנית והפיכה. קירור הקרקפת בזמן ההקרנות יכול לצמצם את התופעה.

שיטות טיפול ופתרונות לנשירת שיער והתקרחות 
הגעתם למסקנה שזה לא זמני, השיער שלכם נושר ואתם מעוניינים למצוא לכך פיתרון, לפניכם הפתרונות המובילים בשוק. טיפול רפואי לפי סוג הקרחת ובדיקות מעבדה - תוכלו ללכת לרופא עור ולאבחן את סוג הקרחת וסיבת ההתקרחות. הרופא יוכל להגיד האם נשירת השיער נובעת מהמטען הגנטי שלכם או שהסיבה היא לחץ, חוסר איזון הורמונאלי או חוסר בוויטמין מסוים. הרופא יעניק לכם תמיסות לשימוש יומיומי המעודדות את צמיחת השיער או טיפול אחר הכולל נטילת תוספי מזון או תרופה הורמונאלית.

השתלת שיער - השתלת שיער היא לרוב המוצא האחרון אליו פונים, אולם זו שיטה יעילה ומקובלת ביותר. לצורך השתלת שיער עליכם להגיע לרופא מתחום הפלסטיקה ולקליניקה המתמחה בתחום. טיפול השתלת שיער הוא טיפול שמסב מידה של אי נוחות, שכן במהלכו לוקחים מהמטופל את זקיקי השערות הגדלים באזור העורף (אזור תורם) ומשתילים אותם באזור בו החלה התקרחות. השיער המושתל שהצליח להיקלט יישאר לצמיתות, ויהיה בעל תכונותיו התורשתיות של שיער המטופל. טיפול השתלת שיער עדיף לעבור כאשר המטופל במצב התקרחות מתקדם יחסית, וזאת בכדי למנוע מצב בו חלה נסיגה נוספת בשיער לאחר השתלת השיער, מה שישנה את מראה המטופל וידרוש השתלה נוספת. טיפול השתלת שיער מיועד לא רק לבעלי קרחת אלא גם לאנשים שאיבדו שיער כתוצאה מכוויה, ממתיחת פנים או ממחלה שגורמת לאובדן שיער חלקי.

פאה נוכרית - כן, כן אומנם חושבים ישר על סרטים מצוירים בהם הפאה מתעופפת לכל הכיוונים אולם כיום כאשר שוק הפאות מפותח ניתן להתאים לכל ראש פאה שתהלום אותו ולא תראה כמו גוף זר היושב על ראשכם. נכון, קשה לשמור בסוד שיש לכם פאה, צריך לזכור לשים אותה בכל בוקר וכשבאים אורחים, ואולי היא מקשה על פעילות ספורטיבית, אבל אם רוצים להימנע מטיפול השתלת שיער ובכל זאת להינות מראש מלא שיער זה יכול להיות פתרון טוב עבורכם, ששווה לשקול.

שזירת שיער - שזירת שיער זה לא רק לכלות או לכבוד אירוע מיוחד, זה יכול להיות גם פתרון לשיער דליל שמעוניינים לשוות לו מראה צפוף ומלא. שזירת שיער נעשית במספרות על ידי קשירת שיער הדומה לשיערו הטבעי של המטופל לקרקפת. ישנם ספּרים מקצועיים שעושים זאת היטב, אבל יש לקחת בחשבון שבשיזרת שיער הקרקפת מתחממת יותר, השזירה יכולה להציק ולחוש לא טבעית וכן לעיתים מתפתח ניוון של השיער הטבעי בגלל החומרים שמודבקים אליו.

טיפולים לתחילת התקרחות - בזמן בו הקרחת אינה מלאה ויש שיער שעדיין מכסה על הקרקפת, התופעה עוד מוגדרת כנשירת שיער. בשלב זה ניתן להשתמש בתכשירים שונים דוגמת אבקה לשיער מלא, הנצמדת לשיער הקיים באמצעות חשמל סטטי ומעבה את מראהו, או מסרק לייזר המשחרר אנרגיות לייזר שאמורות לחדש את זרימת הדם אל זקיקי השיער. נזכיר שוב - תכשירים אלו מסייעים רק לאלו שאינם סובלים מקרחת מלאה, אלא נמצאים בשלב ההתקרחות או בהליך של נשירת שיער.

מאידך, במקום טיפולים, אפשר להשלים עם הקרחת, לאהוב אותה ולמצוא את הדברים הטובים שנובעים מחוסר בשיער ראש - לא צריך להסתרק, אין דבר כזה 'Bad Hair Day' ואין חשש לכינים.