טיפוח העור

שימור הגנה וטיפוח העור

העור הוא מעטפת הגוף ובשל כך הוא האיבר הגדול והכבד ביותר בגוף. בהיותו המעטפת החיצונית, חשוף העור לגורמים חיצוניים מזיקים המצויים בסביבה ועל כן יש להגן עליו ולטפח אותו. כמו כן, חיוניותו נפגעת גם על ידי תהליכים פנימיים שונים, כהתבגרות והזדקנות, אשר פוגעים בגמישותו, מיצוקו ורעננותו. לצורך ההתמודדות עם תהליכים אלו קיימים טיפולי אנטי אייג'ינג ומוצרי טיפוח מגוונים ומועילים.

מחפש מידע אודות טיפוח העור?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפוח העור - מידע כללי
אז מה יש בידינו לעשות בכדי להגן על עור גופנו? האם יש הבדלים בין סוגי העור? אם כן, איך ניתן להבחין בין סוגי העור השונים? וחשוב מכך, איך אדע מהו הטיפול הנכון בשביל סוג העור שלי? אם השאלות הללו ועוד רבות אחרות מטרידות אותך המאמר הבא הוא בשבילך!

שיטות טיפול טיפוח העור
טיפוח עור הגוף נעשה במגוון עצום של שיטות וכלים החל ממריחה ביתית של קרמים פשוטים ועד טיפולי הזנה מתוחכמים ויקרים. עור הגוף כולו זקוק להגנה ולתחזוקה ברמה זו או אחרת, במיוחד עם ההתבגרות, אך עור הפנים הוא זה שדורש תשומת לב מיוחדת לאורך כל הדרך. הסיבות לכך הן שעור הפנים הוא עור דק ועדין יותר הנשאר חשוף ופגיע לגורמים מזיקים סביבתיים (שמש, זיהום, עקיצות..), ושנית, הוא מהווה חלק גדול וחשוב בהופעתנו החיצונית.

טיפוח העור הוא הליך מורכב הכולל שלבים שונים. מי שמקפיד על בסיס קבוע, על שמירה של עור הגוף בכלל ועור הפנים בפרט הופך את הליך הטיפוח לקל יותר, ואת העור לזוהר ורענן יותר, תמיד!

כאשר אנחנו מדברים על טיפוח העור, טבעי שנתחיל את הדיון בהסבר על טיפולי שימור העור. כאמור, על מנת שהעור יהיה מטופח וזוהר צריך לשמור עליו ולשמר אותו בדיוק כמו שהיה נהוג לעשות במצריים העתיקה.

שימור מראה עור הגוף
שימור העור כולל הגנה על העור מפני נזקים הנובעים מהסביבה או משינויים החלים בגוף עצמו. הגנה זו כוללת: הגנה מפני השמש (ראשונה במעלה); הגנה מפני יובש הנגרם כתוצאה ממזג האוויר או כתוצאה מתהליכים פנימיים בגוף; ניקוי העור על בסיס קבוע הן מהשומן הטבעי אשר מצטבר על העור והן מהלכלוך שנדבק לעור במהלך היום; וכמובן החדרת לחות מהסוג המתאים לעורנו על בסיס קבוע ובאזורים בהם לחות זו נחוצה לגוף.
חשוב להקפיד שלא להגזים בהחדרת הלחות על מנת לאפשר לעור הגוף "לשמן" את עצמו ובכך לא להפריע לתהליכי ליחוח טבעיים, אלא רק לסייע להם.

ומה מעבר לשימור העור הבסיסי?
בשלב זה נדון בטיפוח מתקדם יותר של העור הכולל כמובן שילוב של מוצרי טיפוח ומוצרי קוסמטיקה. המוצרים השונים עוזרים לדאוג שעור הגוף והפנים יישאר צעיר ובריא גם לאורך תהליך ההתבגרות. תהליך במהלכו עור הגוף שינויים טבעיים שפוגעים באיכות העור. 

כיום קיימים בשוק תכשירי קוסמטיקה רבים ומגוונים העונים על כל צורך ומטרה. את השימוש בתכשירים אלו יש לעשות בצורה מבוקרת תוך התאמת התכשיר לסוג העור.

טיפוח קוסמטי לרוב מטפל בעור הפנים הצוואר והמחשוף ועליו להיות עדין ומותאם לסוג העור. תדירות השימוש בתכשירים קוסמטיים מושפעת ממידת השומניות של העור, אך לא רק ממנה. קיימים מוצרים המותאמים לגילים מסוימים (תכשירים לגיל מבוגר יותר מסוג אנטי אייג'ינג יהיו עשירים בחומרים פעילים שאינם נחוצים לעור צעיר) וכאלה שמיועדים לטיפול בבעיות עור רפואיות ואסתטיות.

שומניות העור והחלוקה לסוגי עור שונים
הצורך בטיפוח העור הוליד ענף רחב היקף של קוסמטיקה. על מנת למקסם את התאמת התכשירים הקוסמטיים לעור הלקוח/ה הונהגה חולקה קוסמטית מקובלת לסוגי עור שונים. חלוקה זו מבוססת על מידת השומניות של עור הפנים אשר לרוב תלויה במשתנים גנטיים, בשינויים הורמונאליים (כמו הריון, גיל ההתבגרות ושימוש בתרופות), בתזונה או אפילו במזג האוויר.

מאיפה השומן מגיע?
בעור מצויות בלוטות חֵלֶב - sebum gland, בלוטות אלו מייצרות חֵלֶב שנועד לשמן את העור. סוג העור נקבע על סמך מידת השומניות של העור שתלויה בהפרשת החלב. מידת ההפרשה תלויה, כאמור, בגורמים רבים ועשויה להשתנות ועל כן לא יזיק לחזור ולבדוק מפעם לפעם האם סוג העור השתנה ולהשתמש בהתאם לשינוי במוצרים קוסמטיים אחרים.

לרוב עם התבגרות העור מופחת ייצור החלב בצורה משמעותית, לפיכך עור שהיה שומני במקור יהפוך לעור יבש בגיל מבוגר יותר.      

מידע על סוגי עור
עור רגיל - הפרשת החלב תקינה.
עור שמן - מאופיין בהפרשה מוגברת של חלב ומשומניות יתר.
עור יבש - מאופיין בהפרשת חסר של חלב, העור לא מצליח לשמן את עצמו כראוי.
עור מעורב - חלקים בו יבשים וחלקים אחרים בו שומניים, לרוב מתחלק עור הפנים בצורת T לחלקים היבשים והשומניים.
סוג עור עדין - עור רגיש שפגיע יותר לנזקי הסביבה ולשינויים פנימיים, עשוי לפתח אדמומיות, פצעים ואלרגיות, יש לציין שעור עדין עשוי להיות רגיל, יבש או שמנוני.

לא תמיד ניתן לזהות בקלות מה סוג העור ולכן האבחון נעשה על ידי קוסמטיקאיות מקצועיות (רפואיות ופרא רפואיות) שלמדו את התחום ויש להן כלים לבצע את הזיהוי ולאחר מכן להתאים את הטיפול הטוב ביותר.