טיפולי שיניים בהרדמה כללית

טיפולי שיניים ביום אחד

ביקור אצל רופא שיניים עבור רוב האנשים נתפש כחוויה לא נעימה. אולם, עבור חלק מהאנשים רק המחשבה על דלת מרפאת השיניים מעוררת תחושת חרדה דנטאלית קיצונית. כל זה טוב ויפה כל עוד יש לנו חניכיים בריאות, אך אם יש לנו כאב שיניים או בעיות כרוניות בשיניים שלא יחלפו ללא טיפול הולם, אזי אין ברירה אלא לעבור טיפול שיניים למרות הפחד. מכוני טיפולי שיניים מתקדמים מציעים לקהל הלקוחות טיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

מחפש מידע אודות טיפולי שיניים בהרדמה כללית?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית
טיפולי שיניים בהרדמה כללית הם טיפולי שיניים אשר משלבים מספר מומחים המטפלים בבעיות השיניים של המטופל ביום אחד כאשר המטופל נמצא תחת הרדמה מלאה.

סוג זה של שילוב טיפולי שיניים בהרדמה מיועד בגדול לשלושה סוגי אנשים.
האחד, אנשים אשר חוששים מטיפולי שיניים ברמת חרדה כזו המונעת מהם להגיע לטיפול (מה שמכונה חרדה דנטאלית קיצונית). בזכות ההרדמה הכללית הם מסוגלים לעבור את הטיפולים באופן מרוכז.

השני, אנשים שאין להם זמן לבוא לסדרת טיפולים מכיוון שהם עמוסים מדי, ולכן במשך השנים הזניחו את מצב השיניים עד למצב שמחייב טיפול. עבור מטופלים אלו, הקצרים בזמן בחיי היום יום שלהם, הטיפול בהרדמה כללית מרכז בתוכו, ביום אחד, מספר של טיפולים אשר היו אמורים להתקיים לאורך מספר פגישות במרפאת השיניים.

קבוצת יעד נוספות, לה מיועד הטיפול בהרדמה כללית, ולמעשה עבורה הוא פותח, כוללות אנשים עם מוגבלויות, אנשים עם בעיות שיניים מורכבות שמצריכות טיפול משולב וארוך. סוג זה של מטופלים אינם מסוגלים לעבור טיפול שיניים רגיל ולכן הם זקוקים להרדמה הכללית בכדי לעבור את הטיפול.

מהי חרדה דנטאלית קיצונית?
חרדה היא תחושה כללית שאסון קרב ובא וממנה נובע המנעות ממקור החרדה. חרדה דנטלית קיצונית היא חרדה הבאה בהקשר של טיפולי שיניים, כאשר מחשבה על ביקור בטיפול שיניים מעוררת תגובה פיסית וקוגנטיבית. החרדה מתבטאת בתחושות פיסיות של פרפרים בבטן, דופק מואץ, תחושת חשש ואימה. חרדה זו היא תופעה די נפוצה, כאשר ההשערה היא שחמישה עד 15 אחוז מהאוכלוסייה סובלים ממנה ובשל כך נמנעים מלבקר אצל רופא השיניים.

אנשים הסובלים מחרדה דנטאלית קיצונית לרוב מודעים לכך שהחרדה אינה הגיונית ולכן מנסים לטפל בה. לצערנו, לעיתים הטיפול בחרדה אורך זמן, במהלכו עדיין עלולות להופיעה בעיות שיניים כואבות. לכן, על מנת לקבל טיפול שיניים, למרות החרדה, פיתחו הרופאים ומומחים נוספים מספר דרכי טיפול- שימוש בהיפנוזה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, גז צחוק וכאמור, טיפולי שיניים בהרדמה כללית.

תחת הרדמה כללית ניתן לערוך מגוון רחב של טיפולים כמו טיפול שורש, ניקוי אבנית, ניתוחים בחניכיים, הרמת סינוסים, השתלות ועוד.

טיפול שיניים בהרדמה כללית - הליך
לפני טיפול שיניים בהרדמה כללית המטופל עובר בדיקות כלליות (דם, לב ועוד) ומגבשים תוכנית טיפולית אשר עוברת בחינה על ידי וועדת רופאים מתחומים שונים. לאחר שנקבעה התוכנית הטיפולית ליום בהרדמה כללית, קובעים יום שבו מגיעים למרפאת השיניים לטיפול.

במהלך הטיפול בהרדמה מלאה בנוסף לרופאי השיניים המומחים, מתווסף לצוות הרפואי גם רופא מרדים אשר עורך את ההרדמה. אורך טיפול שיניים בהרדמה כללית נע בין שש לשבע שעות. המטופלים מגיעים לפני הטיפול למרכז הרפואי, ולעיתים נדרשים להיות בצום. לאחר הטיפול נשארים המטופלים להשגחה. על המטופל לשים לב שטיפול שיניים זה צריך להיות מתועד לכל אורכו לצורך בקרה.

לאחר שעוברים טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, כמו בסיום כל טיפול שינים רגיל, ייתכן ויופיעו תופעות לוואי, בהתאם לסוג הטיפול. נציין כי חלק המטופלים עלולים לסבול מנפיחות, ולעיתים מעט כאב, אך תופעות לוואי אלו אינן רבות ועוברות כעבור מספר ימים.

טיפוך שיניים בהרדמה כללית אינו פשוט לכן מומלץ לבדוק שרופאי השיניים והסייעות אשר מהווים את צוות הטיפול עברו הכשרה מיוחדת לכך.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לילדים
ילדים רבים נדרשים לטיפול שיניים, אך לצערנו עבור חלקם ההגעה לטיפול שיניים אינה דבר שבא בחשבון, עקב חשש טבעי מהטיפול והרופא. עבור מספר מצומצם של ילדים חשש זה הופך לחרדה דנטאלית קיצונית, משמע פחד קיצוני מטיפול שיניים אשר אינו מאפשר להם בשום אופן לערוך טיפול שיניים. במקרים אלו ניסיונות השכנוע היצירתיים של ההורים לא עובדים ורק תחת הרדמה כללית יסכימו הילדים לטפל בשיניהם הדואבות.

כיום, ניתן לערוך טיפולי שיניים בהרדמה כללית לילדים במרכזים מוסמכים על ידי משרד הבריאות, בסיוע רופאים וסייעות שעברו הכשרה בנושא וקיבלו רישיון לעסוק בטיפול שיניים לילדים תחת הרדמה מלאה. טיפול בילדים בהרדמה כללית לעיתים מוביל לשיפור במצב הבריאותי והפסיכולוגי של הילד לעומת שיטות אחרות של טיפול- בהרדמה חלקית, שימוש בגז צחוק או היפנוזה.

לסיכום, היום לא צריך לחכות עד שיפלו השיניים או שהכאב יהיה בלתי נסבל, ועל אף החרדות ניתן לערוך את הטיפול בשיניים בהרדמה מלאה ולהתעורר עם חיוך חדש.