טיפול בערמונית מוגדלת

טיפול בערמונית - הלייזר הירוק

הגדלה של בלוטת הערמונית (BPH- פרוסטטה מוגדלת) היא אחת המחלות הנפוצות בקרב גברים בגיל מבוגר. בעבר הטיפול בערמונית היה כרוך באשפוז ובתופעות לוואי לא נעימות, אך כיום, באמצעות פיתוח של טכנולוגית לייזר- הלייזר הירוק, ניתן לעבור טיפול המאפשר לחזור לאורך חיים רגיל עם מעט תופעות לוואי.
מחפש מידע אודות טיפול בערמונית מוגדלת?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הערמונית היא בלוטה אשר נמצאת אצל גברים ליד השלפוחית השתן ותפקידה העיקרי הוא לשמור על פוריות הגבר על ידי ייצור נוזל הערמונית אשר מגן על תאי הזרע. עם השנים ובעקבות השינויים ההורמונאליים אשר עוברים הגברים, בלוטת הערמונית עלולה לגדול וללחוץ על השלפוחית. לחץ זה מוביל להפרעה במתן השתן וכאבים באזור. הגדלה שפירה של הערמונית נפוצה מאוד בקרב גברים עד כדי כך ששישים אחוז מגברים בגילאי ארבעים ושבעים אחוז מגברים בגיל שישים סובלים מהתופעה. ככל שהגיל מתקדם כך ישנו סיכוי רב יותר שהערמונית תגדל גם כן.

ערמונית אשר גדלה גורמת לתופעות לא נעימות כמו מתן שתן בתדירות רבה, נוקטוריה- מתן שתן פעמים רבות במהלך הלילה, כאבים, מעט שתן, זרם דק והססני.

טיפול בערמונית מוגדלת כרוך במתן תרופות אשר משפיעות על המערכת ההורמונאלית והוא נועד בעיקר להקטין את בלוטת הערמונית. תרופות אלו לטיפול בערמונית אינן פותרות את הבעיה מהשורש אלא רק מקלות זמנית על המטופלים כל עוד הם נוטלים אותן. כאשר מפסיקים לקחת את הכדורים, הערמונית חוזרת לגדול. בשל כך, חלק מהמטופלים אשר סובלים מהתופעה מופנים לטיפול על ידי ניתוח להסרת חלק מהערמונית.

טיפול כירורגי בערמונית מוגדלת
רוב הגברים אינם פונים לטיפול בערמונית והם ממשיכים לחיות עמה, אך לאלו אשר רוצים לטפל בפרוסטטה שגדלה האפשרות שהוצעה להם הייתה ניתוח שנקרא TURP, ניתוח שבו מוחדר אנדוסקופ דרך השופכה עד לבלוטת הערמונית כך מסירים חלק מבלוטת הערמונית. לאחר הניתוח, נשארים המטופלים בבית חולים כמה ימים כאשר הם חובשים קטטר כדי להיות במעקב על הצלחת הטיפול. ניתוח זה אינו מתאים לאנשים שלוקחים מדללי דם בשל הסכנה לדימום. בנוסף לכך ישנם תופעות לוואי לטיפול בערמונית מוגדלת בניתוח כמו אין אונות ובעיות במתן שתן.

טיפול בלייזר הירוק בערמונית מוגדלת
בשנים האחרונות התפתח טיפול חדש בערמונית מוגדלת אשר כולל שימוש בטכנולוגיית קרני לייזר הירוק. הניתוח נכנס לשימוש בארץ בשנים האחרונות והוא מיושם במספר מרכזים רפואיים נבחרים. בטיפול בלייזר הירוק מומסת הרקמה של הערמונית המוגדלת על ידי קרני הלייזר אשר מאדות אותה.

יתרונות בטיפול בערמונית מוגדלת בלייזר הירוק
לטיפול בערמונית מוגדלת בלייזר הירוק ישנן מספר יתרונות. היתרון המרכזי הוא שבניגוד לניתוח בערמונית, שבו נדרשים להתאשפז כמה ימים עם סיום הניתוח, בטיפול בלייזר הירוק, אין צורך להתאשפז בבית חולים עם קטטר מחובר, ניתן לעבור את הטיפול ובאותו יום להשתחרר הביתה. כך שלא מפסידים ימי עבודה.

יתרון נוסף לטיפול בלייזר הירוק הוא שאפשר לטפל בו לגברים אשר לוקחים תרופות מדללות דם. גברים בגילאים מבוגרים, בשל בעיות בלב או בדם, נוטים יותר להשתמש בתרופות אשר מדללות דם כמו קומאדין. בגילאים אלו גברים רבים סובלים גם מערמונית מוגדלת. גברים אלו לא יכלו לעבור את הניתוח הרגיל להקטנת הערמונית בשל התרופות שהם לקחו. אך כיום, בטיפול בלייזר הירוק הם יכולים לעבור טיפול ולהמשיך לקחת תרופות.

הטיפול בערמונית מוגדלת בלייזר הירוק כמו כל טיפול אינו חף מתופעות לוואי, לעיתים ישנם את אותן תופעות לוואי כמו בניתוח הרגיל, אך מהטיפולים שנעשו בעולם באמצעות קרני הלייזר הירוק נראה שאחוז תופעות הלוואי הוא במידה מעטה יותר מהניתוח הרגיל.