טיפים כיצד למנוע פיגמנטציה

טיפול בפיגמנטציה

פיגמנטציה, או כתמי עור, הם תופעה שמרבית הנשים סובלות ממנה בשלב כזה או אחר של החיים. הביטוי החיצוני של התופעה הוא הופעת כתמים על פני העור המאופינים בגוון שונה מזה של צבע העור הטבעי. הכתמים יכולים להיות כהים יותר או בהירים יותר.
כתמי עור אלו נוצרים כתוצאה משינוי בייצור המלנין - פיגמנט שמעניק את הצבע לעור ושומר על הגוף מפני קרני השמש. באופן טבעי ונורמטיבי המלנין מתחלק על פני העור באופן אחיד, ליצירת גוון עור הומוגני, ורק במקרים שונים ובשל מספר גורמים ישנה הצטברות של הפיגמנט באזור אחד, מה שיוצר "כתם".
מחפש מידע אודות טיפים כיצד למנוע פיגמנטציה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
חשיפה לשמש
חשיפה ממושכת לשמש ושינויים ברמת ההורמונים הם שניים מהגורמים המובילים לתופעת הפיגמנטציה. לא פעם גם השילוב בין שני גורמים אלו יכול להיות קטלני עבור מראה העור שלנו. באופן כללי חשיפה לשמש היא היא הגורם שמביא לייצור מלנין בגוף. באופן טבעי, המלנין נוצר על מנת להגן על העור, שכן הוא סופג את קרני השמש ומחזיר אותן חזרה החוצה במקום שיספגו בגוף. הביטוי החיצוני של הליך זה הוא השיזוף. 

במקומות בהם החשיפה לשמש ממושכת ואין הגנה רבה לעור, כמו באפריקה, צבע העור השולט הוא כהה הרבה יותר, שכן כמות המלנין הנמצאת בו גבוהה, ומטרתה להגן על הגוף. באזורים קרים יותר בהם השמש אינה מופיעה רבות (כמו סקנדינביה) לגוף אין צורך במלנין רב וגוון הגוף השולט של האנשים הגרים במקום אלפי שנים הוא בהיר ביותר.  

כאשר ישנה חשיפה ממושכת ובלתי מוגנת לשמש מתחיל ייצור רב של מלנין והסיכוי שהוא לא יתפזר על פני העור באופן שווה עולה. חשוב לזכור שכתמי העור אינם מופיעים באותה השנייה ואפילו לא כמה שעות לאחר החשיפה, פעמים רבות הפגיעה בעור באה לידי ביטוי רק שנים לאחר החשיפה לשמש. לכן, כבר בגילאים הצעירים מקפידים רופאי העור ואנשים המתעסקים בבריאות ואסתטיקה לטפטף לנו שיש לשמור על עור הגוף מפני החשיפה לשמש. נזקים שנוצרו בגילאי העשרה יכולים לבוא לידי ביטוי לפתע בגיל הארבעים.

לפיכך הטיפ הראשון במעלה למניעת פיגמנטציה וצורך בטיפול בפיגמנטציה, הוא להישמר מפני חשיפה ממושכת ובלתי מוגנת לשמש. חשוב להימרח בקרם הגנה (גם לבעלות עור כהה), לשמור על עור הפנים הפגיע על ידי חבישת כובע ואם ניתן אפילו ללבוש בגדים קלים אך ארוכים שמכסים על העור. אומנם בקיץ הישראלי בקשה זו נשמעת מופרכת לחלוטין, אך במקרים של טיולים ארוכים או שהייה ארוכה מחוץ לבית ללא יכולת למרוח קרם הגנה באופן מסודר היא עדיפה על פני הפגיעה בעור.

שינויים הורמונאליים
הטיפ השני מתייחס להורמונים ולשינוייים בהורמונים. מצבים אלו אינם תמיד נשלטים (למשל בתקופת הריון, או כאשר אישה לוקחת תרופות למניעת הריון), אך יש להיות מודעים אליהם ולדעת כי יש להם השפעה על "התנהגות" העור, בעיקר כאשר הוא נחשף לשמש (כן, שוב השמש...).
שינויים הורמונאליים משפיעים גם הם על רמת ייצור המלנין בעור ויכולים לגרום לכתמי עור - פיגמנטציה. נשים שיודעות כי אינן מיוצבות הורמונאלית מומלץ שישמרו יותר על עור גופן.

טיפולי אסתטיקה ופיגמנטציה
טיפולי אסתטיקה אמורים להפוך אותנו ליפים יותר, צעירים יותר וחלקים יותר. אבסורד הוא שבכדי לעשות כן לא פעם במסגרת הטיפולים פוגעים בעור גופנו ואף מביאים אותו למצב דלקתי. טיפולים כמו לייזר (בהם הסרת שיער בלייזר), פילינג, הליכה לקוסמטיקאית לטיפולי פנים ועוד, גורמים לעור שלנו להיות עוד יותר פגיע ממה שהוא בדרך כלל. ולכן כלל אצבע הוא שאין לערבב בין טיפולי אסתטיקה לבין חשיפה לשמש.

מי שעוברת טיפולי אסתטיקה עליה להישמע להוראות ולהימנע מחשיפה מיותרת לשמש. מוטב אפילו לדחות טיפולים ארוכים כמו הסרת שיער בלייזר לתקופת החורף על מנת שלא להעמיד את עצמך בפיתוי ללכת לים מייד לאחר טיפול.

העור הפגיע והפגוע צריך להתאושש מהטיפול שקיבל ומהדלקת שאולי נוצרה לפני שהוא מתמודד גם עם השמש. שילוב בין השניים יביא כמעט תמיד לסימני פיגמנטציה על פני העור וחבל.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לטיפים כיצד למנוע פיגמנטציה
פרפקט שירותי רפואה אסתטית
פרפקט שירותי רפואה אסתטית
מיקום בארץ: פתח תקווה
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
אנטי אייג'ינג