טשטוש צלקות

מעוניין להעלים את הצלקות? עכשיו יש שיטות לטיפול בצלקות!

צלקות הן סימנים על פני העור שנשארו לאחר איחוי של פגיעה בגוף ובעור. צלקות הן תוצאה של ריפוי הגוף וחיבור בין חלקי עור שהופרדו מסיבה זו אחרת. לעיתים הצלקות מורגשות ולעיתים ההתאחות היא ללא השארת סימנים, זאת כתלות באופן הפגיעה בעור, ובגנטיקה של האדם. אין אדם בעולם שאין לו צלקת במקום כלשהו בגוף, קטנה ככל שתהיה, היא שם.
עבור מי שהצלקות מצויות על חלקים חשופים יותר בגופם וגוררות התייחסות גדולה יותר מהסביבה, יש ביקוש רחב יותר לטשטש ולהעלים את הצלקת. עם השנים פותחו טיפולים בצלקות שהופכים אותן לבולטות פחות, בהירות ומוסוות.
מחפש מידע אודות טשטוש צלקות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מידע על צלקות
צלקת היא תוצאה של ריפוי פצע בעור או ברקמת תאים. מדובר ברקמת תאים חדשה שאינה זהה לרקמה אותה היא מחליפה, כאשר היא לרוב בעלת איכות תפקודית נמוכה יותר. צלקות רבות הן דקות ופגיעות ואף נוטות להיפתח שוב ושוב. צלקות בעור, באופן ספציפי נוצרות לאחר שהגוף מניח סיבי קולגן חדשים באזור שנפגע. תהליך זה מוביל ליצירת הרקמה החדשה - צלקת. 

רוב הצלקות הן קטנות ובלתי מורגשות, אולם כאשר מדובר בצלקת בעלת נוכחות מרבית האנשים אינם אוהבים את מראה הצלקות על גופם ואינם רואים בהן מרכיב סקסי, מושך או טבעי בגוף. הנטייה הטבעית היא לטשטש ולהעלים צלקות בולטות, כאילו לא היו מעולם. 

עם זאת הגוף שלנו אינו כפוף לחוקי האסתטיקה השונים ולאידיאל היופי והצלקות שנשארות על העור עשויות לשמש לנו כתזכורת לפציעה או לפגיעה בעור ולעזור לנו לשמור על האזור מפני פגיעות נוספות- מכאן שלצלקות יש תפקיד הישרדותי, הן לא נותנות לנו לשכוח שיש לגוף נקודות חולשה. יחד עם זאת, הצלקות גם מלמדות אותנו על מלחמות וקשיים אותם עבר האדם ושרד - הן מלמדות על כוח ועוצמה.

שיטות לטשטוש צלקות
נתחיל מכך שלא ניתן למחוק לגמרי את הצלקות של פני העור, ממש כפי שלא ניתן למחוק את העבר. עם זאת השיטות שקיימות היום בשוק מאפשרות טשטוש של הצלקות במידה כה רבה עד שהן הופכות לבלתי נראות לעין בלתי מזויינת, וכמובן כאשר לא מנסים לחפש אחריהן. את התהליך מתחילים בפגישת ייעוץ עם רופא המתמחה בטיפול בצלקות. מומלץ לגשת אליו מייד עם התהוות הצלקת או לפני שהיא הופיעה (למשל כאשר יודעים מראש על ניתוח שצפויים לעבור). המטרה היא לאבחן את סוג הצלקת הצפויה ולפי הסוג והמיקום על הגוף להתאים את הטיפול האופטימאלי ביותר שיביא להעלמתה.   

בנוסף, בפגישה זו תוכלו לקבל גם טיפים כלליים לטשטוש צלקות כגון הימנעות מחשיפה לשמש שיכולה לגרום לפיגמנטציה באזור הצלקת, או לדאוג לכך שהצלקת לא תשתפשף בבגדים או תיקים, מה שיכול לגרום לגוף לעבות אותה ולשנות את צורתה.

שיטות וטיפולים לטשטוש צלקות
ישנם מספר טיפולים המסייעים לטשטוש צלקות והם מתחשבים בסוג הצלקת, גודלה, צבעה ובחומרת הפגיעה המקורית בעור.  

טיפול לייזר לטשטוש צלקות - טיפול הלייזר שנכנס כמעט לכל היבט רפואי של חיינו יכול לסייע גם בטשטוש צלקות. הטיפול שמתקיים במרפאה מסודרת על ידי רופא מוסמך מתאים בעיקר לצלקות אקנה או צלקות אחרות באזור הפנים. עם זאת ניתן לעשות בו שימוש גם לצורך העלמת צלקות מאזורים אחרים.  

במסרת הטיפול משתמשים בלייזר לצורך השטחת הצלקת עד שהיא בקו אחד עם העור. בנוסף, אנרגיית החום היוצאת מהלייזר סוגרת ומעדנת אזורים פתוחים בצלקת. הטשטוש בשיטה זו אורך בין מפגש אחד לשלושה, כאשר אין להיחשף לשמש לפני ובמהלך הטיפולים.

ניתוח לצורך טשטוש צלקות - שיטה זו נפוצה פחות ועושים בה שימוש במקרים של צלקות רחבות ובולטות המפריעות מאד מבחינה אסתטית. במסגרת הניתוח כורתים את רקמת הצלקת ובמקומה משתילים עור חדש ובריא. בדרך כלל נדרשים שני טיפולים להשלמת הליך זה.  

שימוש בג'ל ומשחה לטשטוש צלקות - מדובר בשיטה פשוטה שיכולה להיעשות בבית על ידי המטופל בעצמו. את המשחה או הג'ל מקבלים באמצעות מרשם רופא המומחה בכירורגיה פלסטית או מרופא עור. פעולת המשחה / הג'ל היא הבהרת עור הצלקת בשילוב עם ג'ל סיליקון שלוחץ עליה ומונע ממנה להתרחב או לבלוט על פני העור. את השימוש בתכשירים אלו יש להתחיל מייד עם היווצרות הצלקת.

טשטוש צלקות בעזרת חומרי מילוי - צלקות היוצרות שקעים בעור ואסימטריה, והינן יציבות, ניתנות לטיפול על ידי חומרי מילוי. בפועל, חומר המילוי ממלא את השקעים ומעלים את הצלקת על ידי יצירת מראה אחיד של העור. חומר המילוי בו נעשה שימוש הוא פעמים רבות חומצה היאלורונית - חומר מילוי טבעי שהגוף אף מפיק מעצמו. הזרקת חומצה היאלורונית מגדילה את נפח העור ויוצרת קו מתאר אחיד. 

זריקות סטרואידים לצורך טשטוש צלקות - פעילות הסטרואידים המוזרקים לצלקת מדכאת את יצור הקולגן באזור הצלקת ומפרק את תאי הקולגן הקיימים מה שמביא לטשטושה. ההזרקה מתקיימת רק במרפאות המוסמכות לכך, והחומר בו משתמשים הינו דפומדרול. משך הטיפול בין שלוש ולחמש פגישות.  

החלמה ותוצאות טיפול העלמת צלקות
לאחר טיפול באחת מהשיטות שנמנו עד כה הצלקת הופכת לפחות מורגשת והיא משתלבת ביתר טבעיות עם סביבת העור. לרוב ההצלחה נעה בין 40% ל- 60%, נתונים יפים ביותר. חשוב לדעת שהתוצאות של הטיפולים לא מתגלות בן לילה ולעיתים יש לחכות אפילו חצי שנה עד לצפייה בתוצאות הסופיות.

עם השנים ועם התבגרות העור והשינויים שחלים בו יש סיכוי שגם מראה הצלקות ישתנה, גם אם הטשטוש היה מוצלח. יש לקחת בחשבון שבמקרים של צלקות גדולות או בולטות במיוחד יהיה לעיתים צורך בטיפולים משמרים וכן שהצלקת לא תיעלם לגמרי.
בכל אופן להעלים לחלוטין את הצלקת לא ניתן.   

טיפול בצלקות - תופעות לוואי
הסיכון העיקרי בהליך של טשטוש צלקת הוא שהטיפול שנבחר לא רק שלא יטשטש את הצלקת אלא יביא לכך שתהיה בולטת יותר. על מנת להימנע ממצב זה יש לבחור במומחה בתחום שידע בוודאות לאבחן את סוג הצלקת ולאיזה טיפול היא תגיב היטב. כמו כן, יש להתחיל לאט את הטיפולים ולבחון את תגובת העור לפני שעושים בו שינוי גדול ולא מבוקר.