מניקור

טיפוח הציפורניים ועור הידיים

מניקור הוא טיפול מפנק ומרגיע לכפות הידיים. אך לא בשל הפינוק עוברים אותו, אלא משום שלמניקור שני יתרונות בולטים: האחד, מניקור עוזר לשמור על בריאות הציפורן והעור הסובב אותה והשני, בזכות מניקור יהיו כפות ידיך בכלל וציפורניך בפרט יפות, אסתטיות ועדינות למראה ולמגע.

מחפש מידע אודות מניקור?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מניקור, אז מה זה בעצם?
נתחיל בפירוש המילולי של המילה "מניקור" שמקורה בשפה הלטינית. פירוש הביטוי מניקור הינו "טיפול ביד" - "manicure", בלטינית manus, משמעותה יד ו- cura, משמעותה דאגה או טיפול.

מכאן שבתהליך המניקור זוכה היד כולה לטיפול ולטיפוח. מניקור יכול להתבצע באופן עצמאי בבית או בקליניקה על ידי בעלת מקצוע. לא כל אדם יכול לבצע טיפול מניקור שכן מניקוריסטית מקצועית חייבת לעבור הכשרה מתאימה.

משך הטיפול משתנה בהתאם לאופייה ולמצבה של כף היד ויכול להימשך החל מעשרים דקות ועד לשעה וחצי.

מניקור הוא טיפול בריא לכף היד המתאים לגברים ולנשים כאחד. עם זאת, נשים, בשונה מגברים, פונות לרוב לטיפוח הציפורן כחלק מהטיפול וחפצות בצביעת וקישוט הציפורן או בבניית ציפורניים מלאכותית.

מה כולל טיפול מניקור?
מניקור הוא תהליך טיפולי שהרכבו עשוי להשתנות במקצת בין מניקוריסטית למניקוריסטית, אך כעט ננסה להעביר בקווים כללים מה כולל הטיפול.

הטיפול מתחיל לרוב בריכוך עור היד, העור שסביב הציפורן והציפורן עצמה. הריכוך נעשה על ידי השריית הידיים במים עשירים בחומרים מזינים או על ידי מריחת חומר הזנה נעים ומפנק. לאחר מכן, לפעמים, נעשה פילינג לניקוי העור וניתן עיסוי קל להמרצת הדם תוך החדרת לחות. רק לאחר מכן פונה המניקוריסטית להסרת עור יבש, בעיקר סביב הציפורן (עור קרני - קיוטיקל) אך גם בכריות כף היד אם יש צורך בכך (בעיקר אצל גברים). נציין כי לפעמים הסדר של הטיפול הוא הפוך והעיסוי מגיע רק בתום כל המניקור.

בשלב הבא מטפלים במראה הציפורן, טיפול הכולל הזנה ועיצוב צורה, שיוף והברקת הציפורן. זהו בעצם השלב האחרון במניקור, ואחריו מגיע הזמן לטיפוח האסתטיקה של הציפורן על ידי צביעת הציפורן וקישוטה בלק לפי בחירת המטופלת.

כאן המקום להסביר שהביטוי "פראנץ' מניקור" או "מניקור צרפתי" מתייחס לאופן מסוים של צביעת הציפורן ולא לשלב מסויים בטיפול עצמו.

טיפים לפני ואחרי מניקור 
לפני המניקור - יש לבחור מקום מקצועי בו פועלת מניקוריסטית עם ניסיון ותעודות שכן, על אף שהמניקור אינו טיפול פולשני או מסוכן, שימוש לא נכון בכלים יכול לגרום נזק כגון זיהום בבסיס הציפורן (מצב שיכול להיגרם בעקבות קילוף מוגזם של העור הקרני). בנוסף שימוש בכלים שלא חוטאו כראוי יכול להיות מסוכן מאוד מהסיבות הברורות לכל.

אחרי המניקור - ידיך יהיו רכות כמשי ונעימות למראה, על הטיפול יש לחזור בהתאם לצורך. מאחר ולטיפול עלות כלכלית יש לקחת זאת בחשבון ולהתייחס לזה כשיקול בעת ההחלטה על מניקור חוזר. בנוסף, יש לבחון את מצב כף היד תוך התייחסות לקצב צמיחת הציפורן (משתנה מאדם לאדם). בדרך כלל נהוג לחזור על הטיפול אחת לשלושה שבועות.

טיפולי מניקור נערכים הן במרפאות והן בקליניקות ולאחרונה החלו לערוך אותם גם במכוני ספא, כחלק מחבילות של פינוק וטיפולי קוסמטיקה. הטרנד החדש ביותר כולל פינות של מניקור אקספרס בשדרות חנויות ואפילו בקניונים - כך שכל מי שיש לה רגע של זמן יכולה להיכנס ולעבור טיפול בזק.