החלמה מניתוח מתיחת בטן

עברת מתיחת בטן? מידע על ההחלמה הצפויה ותוצאות הניתוח

מי שמעוניין בבטן שטוחה ובעלת מראה חטוב, ואינו מצליח להשיגה באמצעות התעמלות, אכילה נכונה וחיזוק השרירים יכול לפנות לניתוח מתיחת בטן שמעניק לבטן מראה שטוח וחטוב. ניתוח מתיחת בטן אורך בין שעה לשעתיים ומבוצע תחת הרדמה כללית. עם סיום הניתוח ובהתאם לטכניקת הניתוח שננקטה משתחרר המנותח לביתו או נשאר ליום אשפוז והתאוששות. המטופל משוחרר כאשר לבטנו מחובר נקז, וכן הוא חבוש בחגורת לחץ שתומכת בבטן ובשרירים המהודקים.

מחפש מידע אודות החלמה מניתוח מתיחת בטן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

על ניתוח מתיחת בטן
ניתוח מתיחת בטן הוא ניתוח פלסטי שמטרתו הסרת עודפי העור משיפולי הבטן, מתיחת הבטן, הידוק השרירים, ויצירת מראה כללי שטוח וחטוב.

החלמה מניתוח מתיחת בטן
ההחלמה מניתוח מתיחת בטן קלאסי (לעומת ניתוח מיני מתיחת בטן שנחשב לקל יותר ואף מבוצע תחת הרדמה מקומית בלבד) אורכת בין שבועיים לשלושה שבועות. המטופל משוחרר לביתו כאשר הוא חבוש בתחבושת לחץ שמחזיקה את השרירים מהודקים ואינה מאפשרת לצלקת להיפתח. החבישה הצמודה חשובה ביותר להשגת תוצאות אופטימליות.

הימים הראשונים לאחר הניתוח מלווים בכאב ותחושת אי נוחות רבה. החבישה הלוחצת (שהיא כה חיונית) אינה מקילה על המטופל ויש מי שמרגיש שהיא אפילו לוחצת יותר מידי כך שאינו יכול לנוח או לישון. בנוסף, בימים הראשונים מחובר לבטן נקז שמטרתו לנקז את הנוזלים ולהרחיקם מהפצע ומהתחבושות. התחבושת והנקז מקשים על פעילות חופשית ועל ביצוע מטלות כמקלחת והתלבשות.

עם כל הכאב וחוסר הנוחות ההמלצה החד משמעית של המנתחים היא לקחת משככי כאבים, ולא לנוח - לקום מהמיטה ולהסתובב. פעולה זו אומנם לא קלה אך היא מומלצת ביותר על מנת לחזק את שרירי הבטן ולהרגיל את העור והשרירים למתיחה החדשה. עם זאת יש להקפיד על מספר איסורים שהעיקרי שבהם הוא נשיאת משאות כבדים. נדגיש שוב שההליכה ועמידה ישרה יהיו קשות בשבועות הראשונים, אך המגבלה תעלם לאחר זמן קצר. את התפרים של הניתוח אין צורך להוציא, הם יתמוססו לבד.

תופעות לוואי וסיבוכים בניתוח מתיחת בטן
ניתוחים פלסטיים, כמו כל הניתוחים הכירורגים אינם חפים מתופעות לוואי וסיבוכים אפשריים. תופעות הלוואי שמצויות במרבית הניתוחים ונגזרות כמעט מכל פעולה כירורגית הן נפיחות מקומית וזמנית, שטפי דם ואזורים חסרי תחושה.
במהלך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן יכולות להיווצר מספר תופעות לוואי נוספות וכן סיבוכים.

להלן תופעות הלוואי שיש להכיר
:
זיהום - השכיחות לזיהום אחרי הניתוח היא קטנה ועומדת על 1%-3%. הזיהום יכול להופיע בין שבוע לשלושה שבועות לאחר הניתוח ובכדי למנוע אותו יש לקחת טיפול אנטיביוטי רחב טווח, תוך ורידי בטרם הניתוח. בנוסף יש לשים לב לנקז ולנקיון התחבושות בזמן ההחלמה.

דימום - תופעה של דימום אינה נפוצה לאחר הניתוח ובמקרים בהם היא אכן מצויה היא מתרחשת בשעות הראשונות לאחר הניתוח כאשר המנותח עודנו תחת השגחה רפואית וניתן לטפל בו מיידית. דימום פנימי מתבטא על יד נפיחות אסימטרית, מתח באזור הדימום וכאבים באזור הבטן.

אובדן תחושה - אובדן תחושה באזור הבטן התחתונה ובחלקים אחרים בבטן שכיח לאחר ניתוח מתיחת בטן. השינויים בתחושה כוללים בימים הראשונים את רוב עור הבטן, אך מצטמצמים בדרך כלל לאזור הבטן התחתונה והצלקת. בתוך שישה חודשים עד שנה התחושה צפויה לחזור למצבה הטבעי אך יש לקחת בחשבון אזורים קטנים בהם יהיה אובדן תחושה מלא ולצמיתות. הדבר נובע מפגיעה ברקמות ובעצבים שלא תמיד ניתן למנוע, ולא תמיד משתקמת.

סרומה - סרומה היא הצטברות נוזלים מתחת לעור. לאחר ניתוח מתיחת בטן הופעת סרומה באזור הבטן היא תופעה השכיחה אצל 10% מכלל המנותחים. במידה ונוצרת סרומה, הטיפול בתופעה כולל ניקוז של הנוזלים במרפאה על ידי דיקור. לעיתים יש לחזור על הדיקור מספר פעמים עד שכל הנוזלים מצטברים.

קשיי נשימה - ניתוח מתיחת בטן גורם לא פעם להגבהת הסרעפת, מה שיכול להוביל לקשיי נשימה, בזמן שנשימה שטחית וקוצר נשימה יכולים להוביל בתורם לדלקת ריאות. התופעה נדירה ולאחר איבחון ניתן לטפל בה ולמנוע את הישנותה על ידי תרגילים פיזיותרפיים עצמיים.

צלקות - ניתוח מתיחת בטן משאיר אחריו צלקת בבטן, כאשר המנתחים הפלסטיים מתכווננים לכך שהצלקת תימצא בבטן התחתונה, באזור המפשעה ותוסתר מתחת לקו התחתונים או הביקיני. צלקת הניתוח היא צלקת קבועה שאינה נעלמת, אך מטשטשת עם הזמן. לעיתים בשני צידי הצלקת נוצרים עודפי עור שבמידה ואינם נעלמים יש לכרות אותם בניתוח. במקרים נדירים יש צורך בניתוח נוסף על מנת לשפר את מראה הצלקת, אך ניתוח מסוג זה מבוצע רק לאחר שמוצו כל יתר האפשרויות. כיוון שכל אחד יודע פחות או יותר כיצד מגיב עורו להצטלקות והאם הוא מתאחה יפה ניתן פחות או יותר לצפות מראש את מראה הצלקת.

סיבוך נוסף, נדיר ביותר הוא נמק בדופן הבטן שיכול לנבוע מפגיעה באספקת הדם בעיקר בעור הבטן התחתונה. את היווצרות הנמק לא ניתן לצפות מראש ובמקרה של סיבוך תתארך תקופת ההחלמה ויש סיכוי כי יהיה צורך בניתוח נוסף.

תוצאות ניתוח מתיחת בטן
תוצאות ניתוח מתיחת בטן יתגלו לאחר שלושה שבועות כאשר החבישה תוסר והמגבלה על ההליכה תעלם. אז, יוכל המטופל להבחין בבטן החדשה והשטוחה. נזכיר כי המקום עדיין יהיה רגיש, הצלקת עדיין לא תתאחה לחלוטין ויש סיכוי כי על העור יהיו שטפי דם שטרם נעלמו. ככל שיעברו הימים התחושה באזור תהיה טובה יותר, תופעות הלוואי האחרונות יעלמו והתוצאות הסופיות יתקבעו.

על מנת לשמור על תוצאות הניתוח לטווח ארוך באופן הטוב ביותר ולהצדיק את ההשקעה ואת כאבי ההחלמה, יש להקפיד על תזונה מאוזנת ומסודרת ועם הזמן לשלב פעילות ספורטיבית, דוגמת הליכה, שתחזק את שרירי הבטן.

אורך החיים של תוצאות ניתוח מתיחת בטן
אין תשובה אחת מדוייקת לשאלה כמה זמן מחזיקות תוצאות ניתוח מתיחת בטן. התוצאות יכולות להחזיק למשך שנים ארוכות במידה והמטופל שומר על הגיזרה ועוסק בפעילות ספורטיבית שמחזקת את השרירים.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ להחלמה מניתוח מתיחת בטן
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מתיחת בטן