נשירת שיער אצל נשים לאחר לידה

מידע על הסיבות לנשירת שיער אחרי לידה ועל הטיפול בה

נשירת שיער יכולה לנבוע ממספר גורמים. אחד מהגורמים הראשיים לנשירת שיער הוא שינוי במאזן ההורמונאלי, כפי שמתרחש בגוף האישה במהלך ההריון ולאחר הלידה. השינוי ההורמונאלי מביא לשינוי במחזור הצמיחה של השיערה וזה בתורו גורם לנשירת שיער מאסיבית בחודשים שלאחר הלידה.
מכאן שתופעה של נשירת שיער לאחר לידה היא טבעית ומובנת - השינויים ההורמונאליים הגדולים שעובר גוף האישה בזמן ההריון הם שגורמים לאי הסדרים במחזוריות השערה ומביאים למצב בו שיערות רבות נושרות יחדיו בתקופה שלאחר הלידה.

מחפש מידע אודות נשירת שיער אצל נשים לאחר לידה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

נשירת שיער לאחר לידה: מה קורה למחזור השיער בזמן היריון ולידה? 
כאשר אישה נכנסת להריון עוברים על גופה שינויים רבים הנגזרים מההורמונים שמופרשים על ידי הגוף. בתחילת ההיריון ובמהלכו מופרשים הורמונים שמאטים את קצב מחזור השערה ואת מעבר השערה משלב הצמיחה לשלב המנוחה והנשירה, האטה זו גורמת ליותר שערות להיות בשלב הצמיחה והשיער נראה סמיך ועבה יותר. עם הלידה ומייד אחריה יורד באופן דרסטי מינון ההורמונים בדם, והירידה גורמת למספר שערות רב לעבור בו זמנית משלב הצמיחה לשלה המנוחה והנשירה, מה שמביא לחוויה של נשירת שיער מוגברת. הנשירה אינה נמשכת זמן רב ומחזור הצמיחה של השערה חוזר תוך חצי שנה עד שנה לאחר הלידה לקצבו הרגיל, והנשירה חולפת.

גורמים נוספים לנשירת שיער לאחר לידה
למרות שהתופעה של נשירת שיער לאחר לידה נגרמת, לרוב, כתוצאה משינויים הורמונאליים בגוף האישה, קיימים גורמים נוספים שעשויים להחמיר את התופעה ולהאריך את מישכה. גורם בולט במיוחד הוא תזונה לא מאוזנת ולא נכונה. אישה הרה צורכת חומרים החיוניים לה ולהתפתחות התקינה של העובר, לעיתים באופן מופרז ולעיתים באופן חסר. בין החומרים החיוניים להתפתחות תקינה נמנים ויטמינים ומינרלים המתדלדלים במהירות ממאגרי הגוף. החוסר בויטמינים ומינרלים בעת הריון, כמו בכל זמן נתון, יכולים להביא להחמרה של תופעת נשירת השיער ואף להפוך אותה לבעיה ממשית.

תזונה נכונה ומאוזנת יכולה להיות התשובה לחוסר איזון ולמנוע את התעצמות נשירת השיער. באופן כללי תזונה נכונה בזמן הריון ולידה כוללת צמצום צריכת מזון מתועש ולא מזין (ג'אנק פוד) והגדלת צריכת מזונות העשירים בויטמינים, מינרלים וחלבונים, החשובים כולם לבריאות השיער, בניהם: פירות וירקות טריים, אגוזים וזרעים, קטניות, בשר, ביצים ומוצרי חלב. בעת הצורך ניתן לבנות תפריט מאוזן לאחר היוועצות בתזונאי, דיאטנית או נטורופת, כאשר בעלי מקצוע אלו אף יוכלו להמליץ על תוספי תזונה.

מתי מומלץ לגשת לרופא לטיפול בתופעת נשירת שיער לאחר לידה?
במקרים בהם נשירת השיער לאחר לידה היא חריפה וממושכת (נמשכת יותר משנה לאחר הלידה) או שנצפה שינוי קיצוני בצפיפות השיער ועוביו, מומלץ לפנות לרופא עור. אך חשוב לזכור, גם לחצים ומתחים נפשיים יכולים להחמיר את תופעת נשירת השיער, ומובן שלידה חובקת בתוכה לחצים שכאלו. התרופה ללחץ ומתח שמציגים לנשים הסובלות מנשירת שיער אחרי לידה היא אימרה פשוטהף "זכרי שגם לפניך עברו את אותה החוויה מיליוני נשים בעולם, ועד כמה שאפשר עדיף להישאר רגועים".

טיפולים לנשירת שיער לאחר לידה 
הדבר הראשון שיש לעשות, ועליו כבר כתבנו, הוא לאכול נכון. לאחר שמקפידים על תזונה נכונה ומאוזנת ועל צריכת חומרים החיוניים לבריאות השיער ניתן לעבור ליתר הצעדים בהם יש לנקוט. נקודת הפתיחה היא להתייחס לשיער בעדינות, משמע, לנגב אותו בעדינות במגבת לאחר חפיפה, לסרקו במברשת רכה, להימנע מצביעות ומהידוק השיער לקרקפת, להימנע מתכשירי שיער המכילים כימיקאלים ולעבור לשימוש בתכשירים טבעיים ומזינים יותר. 

בנוסף, ניתן לעסות בעדינות את עור הקרקפת ובכך לעודד את זרימת הדם והגעתם של חומרים מזינים לזקיקי השיער (ואפשר לתת לבן או בת הזוג לעשות את העיסוי בתואנה שזה טיפול בריאותי חיוני).

במידה ומעוניינים לכסות על הדלדלות השיער ניתן להשתמש בתכשירים שונים, דוגמת אבקה לנשירת שיער - אבקה הנצמדת לשיער הקיים באמצעות חשמל סטטי ומעבה את מראהו או במסרק לייזר המשחרר אנרגיות לייזר שאמורות לחדש את זרימת הדם אל זקיקי השיער באמצעות אנרגיית אור קרה. לפני השימוש בתכשירים הללו ובאחרים יש לוודא מול החברה כי הם מאושרים לשימוש לנשים בהריון, אחרי היריון ולנשים מיניקות.

דעו כי נשים רבות חוות את התופעה של נשירת השיער ועד כמה שהיא אינה נעימה ויכולה אף להלחיץ היא טבעית לחלוטין ואינה מעידה על בעיה בריאותית או לחץ נפשי. התופעה מציקה לנשים בעיקר בתחום האסתטי וניתן לחיות איתה על ידי איסוף השיער בבוקר וכמה שפחות משחק איתו במהלך היום. כך השיער לא ימשך יותר מידי ולא ישבר והשיערות שנושרות בכל אופן לא יתפזרו ברחבי הבית.

נשים רבות מגלות שהנשירה אינה פוגמת במראה שיערן ואחרי שהשיער הפך להיות סמיך ביותר בזמן ההריון בשל נשירה הוא דווקא חוזר למצבו הטבעי.