ניתוח אף

האף שלך מפריע לך? מידע על ניתוח פלסטי באף

האף יושב במרכז הפנים ומושך אליו תשומת לב רבה, הוא בולט ומשפיע על המראה האסתטי של הפנים הן מהפרונט והן מהפרופיל, ולפיכך יש לו חשיבות רבה למראה הפנים בכללותם. אי לכך מי שסובל ממראה בלתי מצודד של האף: אף גדול יחסית, אף מחודד, אף נשרי או גבנוני, מבקש לא פעם לשנותו באמצעות ניתוח אף. ניתוח אף נחשב לניתוח פלסטי פשוט יחסית שמעניק לפנים מראה נאה יותר. מדובר בניתוח פלסטי מהפופולאריים ביותר בעולם.

מחפש מידע אודות ניתוח אף?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהו ניתוח אף
ניתוחים פלסטיים באף מיועדים לאנשים בעלי אף בעל צורה או גודל שאינם הולמים ומיפים את מראה פניהם. האף יכול להיות גדול, נשרי, פחוס, גבנוני, עקום, מחודד או בעל צורה חריגה אחרת. המשותף לכולם הוא שהאף פשוט לא הולם בצורתו את פניו של האדם ולעיתים הוא שמכער אותם. בסופו של יום, מי שמחליט האם מראה האף מתאים לפניו הוא לא אחר מבעליו והוא גם זה שיבחר האם לעבור ניתוח אף ולשנות את צורתו.

היום, כאשר ניתוח אף נחשב לניתוח פלסטי קל ובטוח מי שנולד עם אף שאינו מחמיא לו יכול לבחור בפתרון הנגיש של ניתוח פלסטי באף. כאמור, ניתוח אף נחשב לקל, פשוט וזמין ואנשים שנולדו עם מראה אף שהם אינם מרוצים ממנו יכולים, לאחר התייעצות עם מנתח פלסטי, לשנות את צורתו ולהתאים אותה לפניהם כך שיתקבל מראה נאה ואסתטי יותר.

כאן המקום להזכיר כי קיימים אנשים, מעטים אומנם, שהפכו את האף הגדול והנשרי שאיתו נולדו לסמלם המסחרי (כטום קרוז), וכמו נקודת החן של סינדי קרופורד, האף שלהם, הוא שהפך אותם לסמלי סקס נערצים.

ניתוח אף כחלק מניתוח רפואי
ניתוחים פלסטיים באף פותחו בראש ובראשונה עבור אנשים שאפם עוות כתוצאה מתאונה כלשהי ועבור אנשים הסובלים מקשיים בנשימה דרך האף שנובעים ממבנה עקום של מחיצת האף הממוקמת בין הנחיריים. כאשר יש קושי בנשימה עורכים ניתוח אף רפואי, אך כיום, ברוב המקרים של ניתוח אף, מדובר בניתוח אף פלסטי המיועד לצרכים אסתטיים בלבד. יחד עם זאת, לעיתים אנשים שפונים לניתוח אף אסתטי מוצאים כי בנוסף לתיקון האסתטי ביצע המנתח הפלסטי גם תיקון רפואי פנימי ויכולים בשל כך לבקש השתתפות כספית בניתוח מקופות החולים.

התאמה לניתוח אף 
ניתוח אף, כפי שכבר נכתב קודם לכן, מביא פעמים רבות לשינוי משמעותי במראה הפנים. לפיכך מומלץ להחליט על ניתוח פלסטי באף ועל מבנה האף החדש רק לאחר סיום גיל ההתבגרות, כאשר האף והפנים הגיעו לגודלם הסופי ולאחר שיקול דעת מושכל. מכאן, שניתוח אף רצוי לעשות לאחר גיל 16, כאשר גדילת האף הושלמה.

באופן כללי, לגבי ניתוח אף פלסטי וניתוח לתיקון מחיצות האף (ניתוח המיועד לסובלים מקשיי נשימה), חשוב לדעת שלמרות שאת הניתוחים ניתן לבצע בגילאים מבוגרים, יש לקחת בחשבון שככל שעולים בגיל גם עור הפנים מתבגר ונעשה פחות אלסטי, דבר שמקשה על דיוק בעיצוב האף. כמו כן, עם השנים ההחלמה של הגוף הופכת איטית יותר, וניתוח מסוג זה שלרוב ההחלטה בדבר ביצועו מתחילה להתקבל כבר בגיל צעיר, חבל לדחות.

הכנות לניתוח אף - פגישה עם מנתח פלסטי לפני הניתוח
לאחר שהחלטתם כי אתם מעוניינים לעבור ניתוח אף ישנן מספר הכנות לניתוח אף שחשוב לדעת עליהן. בתחילה תקיימו פגישה מוקדמת עם המנתח הפלסטי, פגישה בעלת חשיבות גדולה. בפגישה עם הכירורג, טרם תחילת ניתוח אף, תחליטו יחד איתו על צורת האף המבוקשת וגודלו. זאת תעשו על בסיס מראה פניכם, רצונכם וניסיונו המקצועי של הכירורג. בנוסף, במסגרת הפגישה יבחן הכירורג את צורתו החיצונית והפנימית של האף, יבדוק את הפרופורציות בינו לבין שאר הפנים ואת היחס בינו לבין הסנטר. כמו כן, לקראת ניתוח אף העתידי יבחן המנתח האם קיימת בעיה כלשהי במחיצת האף ויסביר לכם בפרוטרוט על הליך ניתוח פלסטי באף, כיצד הוא מתבצע, למה ניתן לצפות, מהם הסיכונים הכרוכים בו וכיצד להתכונן אליו.

עם סיום הפגישה המקדימה לניתוח אף תופנו על ידי המנתח הפלסטי לביצוע מספר בדיקות נוספות בהן בדיקות דם ובדיקת דרכי נשימה עליונות. בנוסף לבדיקות אלו לקראת ניתוח האף הקרב ובא יש להפסיק נטילת מדללי דם דוגמת קומדין ואספירין ולהקפיד על חפיפת שיער וניקוי יסודי של הפנים בערב שלפני הליך ניתוח אף. במקרים מסוימים תדרשו להפסיק ליטול ויטמינים ולהפסיק לעשן כשבועיים לפני ואחרי מעבר ניתוח אף.

חשוב - במסגרת הפגישה המקדימה חשוב להעלות בפני הכירורג את כל השאלות, הרצונות והציפיות שלכם מהניתוח, שכן הוא זה שבמהלך ניתוח אף יהיה זה שיקטין את אפכם, יקצרו, ישנה או צורתו, יעצב את הנחיריים, ישנה את הזווית בינו לבין השפתיים וכדומה. עדיף לשאול כמה שיותר שאלות, גם אם הן קטנות או טרוויאליות ולבחון את צורת האף הרצויה עשרות פעמים, מאשר להתאכזב בסיום הניתוח.

שיטות ניתוח אף
ישנן שתי שיטות ניתוח אף בהן משתמשים מנתחים פלסטיים. השיטה המקובלת ביותר לביצוע הניתוח, כאשר מדובר בהליך סטנדרטי, היא ניתוח אף סגור. שיטה במהלכה מבוצע הניתוח מבלי לפגוע ברקמת העור החיצונית, משמע, המנתח עושה את פעולותיו דרך חורי הנחיריים בלבד. שיטה זו אינה משאירה צלקות חיצוניות והיא מבוקשת ביותר בקרב מטופלים.
ניתוח אף פתוח - השיטה השנייה לניתוח אף מיועדת בעיקר למקרים מורכבים יותר או לניתוח אף חוזר, כאשר למנתח יש צורך בטווח פעולה גדול יותר והוא מבצע חתך במחיצת האף (בין שני הנחיריים) ומרים את העור כלפי מעלה. שיטה זו משאירה צלקת קטנה בבסיס האף בין הנחיריים. 

תוצאות ניתוח אף

לאחר ההחלמה מהניתוח וברגע שהפנים יחלימו ולא יהיה יותר צורך בתחבושות והגנה על האף תוכלו ליהנות מהשינוי שביצעתם. ניתוח אף גורם פעמים רבות לשינוי פנימי גדול שכן השינוי החיצוני הוא משמעותי והתחושה האסתטית גדלה ואיתה הביטחון העצמי. סביר להניח שתקבלו תגובות אוהדות רבות מהסביבה והחברים הקרובים ויכול להיות גם מצב בו אנשים שמכירים אתכם יחמיאו לכם ויגידו שאתם נראים טוב מבלי להבין מה השינוי שגרם לכך. 

אחד הדברים הבולטים שמתרחשים בעקבות ניתוח אף הוא הנכונות הפתאומית להצטלם. אנשים רבים אשר לא אהבו את מראה פניהם ואת אפם נמנעו מלהצטלם, ובעקבות ניתוח אף מגלים מחדש את החוויה והכייף שבתיעוד רגעים מהחיים. כך, הזכר היחיד שנותר מהאף הקודם הוא פעמים רבות רק תמונות ילדות בעוד עשרות תמונות חדשות, בהן מכבב האף החדש, מתחילות להיכנס לאלבומים.

לסיכום, ניתוח אף הוא ניתוח פלסטי בעל משמעות אדירה למי שמחליטים לעבור אותו. השינוי הוא לעיתים כה דרמתי עד שניתן לחלק את התחושה ואת דימוי הגוף לפי "לפני ואחרי" הניתוח. פנים יפות ונעימות למראה הן צורך חשוב ובסיסי שיש לכל אחד. להתבונן במראה ולהנות ממה שרואים ומאוחר יותר לחוש ביטחון כאשר יוצאים לרחוב או יושבים בפאב הן תחושות שלא ניתן לכמת, אך יש להן ערך רב. תחושה בסיסית כי אתה שלם עם מראה הגוף שלך ומראה הפנים בפרט מביאה לתעוזה רבה יותר ולניסיונות רבים יותר בכל תחום (אם בזוגיות ואם מבחינה תעסוקתית, לימודית או חברתית). צעירים רבים שעוברים ניתוח אף מדווחים כי עצם האפשרות לעבור ניתוח זה בגיל צעיר פותחת בפניהם את האופציה להינות שנים ארוכות יותר מתחושת השלמות.  

לרוב, לא ניתן לראות כי אדם איקס או Y עבר ניתוח אף, הפנים נראות שלמות ומושלמות (במידה ונערך ניתוח אף סגור בו אין צלקות חיצוניות), כל האברים מתאימים האחד לשני ויוצרים יחד מראה כולל יפה. בעיקר כאשר הניתוח מוצלח, מי שלא יגלה לסביבה כי עבר ניתוח אף, יש סיכוי רב שלא ייחשף.