החלמה מניתוח אף

מתכוון לעבור ניתוח אף? כל מה שצריך לדעת על החלמה לאחר ניתוח אף

ניתוח אף, כמו כל ניתוח פלסטי אחר וניתוחים כירורגים בכלל, דורש תקופת החלמה על מנת שהגוף יסתגל לשינוי שעבר. על מנת לעזור לגוף להחלים כמה שיותר מהר וכמה שיותר טוב, ומכיוון שאף אחד לא רוצה לחזור ולעבור ניתוח אף נוסף בעקבות שמירה לא נכונה על האזור, ישנם כמה כללי אצבע וטיפים שיכולים להיות לעזר בתקופת ההחלמה לאחר ניתוח אף.
מחפש מידע אודות החלמה מניתוח אף?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

ניתוח אף נועד לשנות את מבנה האף למבנה חדש ואסתטי יותר בעיני המטופל, שמחמיא למראה פניו. על מנת לשמור על תוצאות הניתוח ועל בריאותו של האף ותפקודו, ישנם כמה כללים שצריך לפעול לפי הם. את כל ההנחיות יקבל המטופל באופן מפורט מהמנתח הפלסטי אצלו עבר את הניתוח. נציין כי הקפדה על הנחיות אלו תעזור למטופל להחלים בקלות ובמהירות מהניתוח.

החלמה לאחר ניתוח אף
לרוב, החלמה מניתוח אף אורכת מספר ימים של מנוחה, שאחריהם ניתן לחזור לעבוד, ולאחר כמה שבועות נוספים ניתן לחזור ליתר הפעילויות הרגילות שבשגרה.

הימים הראשונים לאחר ניתוח אף כוללים תחושת אי נוחות בכל אזור האף והעיניים, נפיחות באזור וכן שטפי דם. באותם ימים, בנחירי האף מוכנסת תחבושת שסופגת דימומים פנימיים קלים ומשאירה את הנחיריים פתוחים. מובן שהימים הראשונים כוללים גם כאבים קלים שניתן להתגבר עליהם באמצעות משככי כאבים מוכרים. בנוסף, על גבי האף מונח סד ששומר עליו ועל צורתו החדשה.

בהמשך, בחודשיים הראשונים לאחר הניתוח ייתכן ועדיין תהיה נפיחות באף, מה שיפריע למטופל לראות את התוצאה הסופית, אך לאחר שיעבור פרק זמן של חודשיים בערך האף יחלים ותעלם הנפיחות ניתן יהיה לראות את התוצאה הסופית. נציין כי במקרים מסוימים מטופלים מדווחים כי ניתן לצפות בתוצאה הסופית כבר אחרי שבוע מיום הניתוח כאשר ישנה עוד נפיחות מועטה. בכל מקרה, לוקח לכל היותר שנה עד שהאף מקבל את צורתו הסופית וכל תופעות הלוואי נעלמות לחלוטין.

בנוסף, אחרי ניתוח אף ייתכן ויחוש המטופל כאבים באזור הניתוח ובאזור העיניים. במידה והכאבים באף הם בלתי נסבלים, אחרי התייעצות עם הרופא, אפשר לקחת משככי כאבים שעוזרים להפחית את עוצמת הכאב.

ניתוח אף ותגובות הסביבה
שינוי באף יכול לגרום לתגובות אצל הסובבים, שצריכים להתרגל למראה החדש. לרוב, ניתוח אף מוצלח מוביל לתגובות חיוביות ומפרגנות, אך דעו כי חלק מהאנשים לא יגיב כלל וחלק אף עלול להעביר ביקורת. כידוע, יופי הוא בעיניי המתבונן ולעיתים המנותחים אוהבים את התוצאה של הניתוח אך אנשים אחרים, ממניעיהם השונים, יכולים לבקר את התוצאות או את ההחלטה לעבור את הניתוח. על המנותח לזכור שכל תגובה שהוא מקבל היא רק דעה של אדם אחד שנובעת מהטעם שלו, וגם אם אדם זה משמעותי, זכרו כי הדעה שלכם על מראה גופכם היא החשובה ביותר.

ולמרות ההזהרה שכתבנו מתגובות שליליות הסבירות הגבוהה יותר היא שתהנו ממחמאות הן מאנשים שמכירים אתכם והן מאנשים חדשים שפשוט תראו נאים בעינהם. 

עצות מועילות אחרי ניתוח אף
כיוון שאחרי ניתוח בהרדמה מלאה מרגישים מטושטשים ולא ניתן לנהוג במכונית, דאגו שיהיה מישהו שייקח אתכם הביתה בסיום הניתוח. כמו כן, מומלץ לדאוג לכך שבשלושת הימים הראשונים לאחר הניתוח תהיה לכם עזרה והשגחה שתאפשר לכם לנוח, בייחוד אם יש לכם ילדים או אחריות אחרת שמוטלת עליכם.

דאגו לקחת את הטלפון של המנתח ושהוא יהיה זמין לכם באם עולות שאלות; אם אתם חוששים שתשכחו לקחת את התרופות בזמן, תוכלו להכין לוח במקום גלוי שמזכיר לכם את שעות נטילת התרופות או להכין תזכורת בפלאפון; כדאי לשאול מראש את המנתח על תזונה מומלצת לאחר ניתוח אף ולרכוש את המרכיבים לפני שאתם עוברים את הניתוח; אם תכננתם חופשה בחו"ל או בארץ, הכרוכה בטיסה, מומלץ לדחות אותה, בשל לחץ האוויר בזמן הטיסה.

התכוננו לכך שבימים הראשונים שטפי הדם והסד על האף אינם מאפשרים לצפות בתוצאות הניתוח ולהינות מהן, או לפחות לשאוב מהן כוח על מנת לעבור את ההחלמה ולהפחית מהחששות מהתוצאות שיתגלו בקרוב. יש להיאזר באורח רוח בימים הראשונים ולא לגעת יותר מידי וללא צורך בתחבושות או באזור בכלל.

באופן כללי, מטופלים שעוברים ניתוח אף מדווחים על שביעות רצון מהתוצאות וכן מציינים כי תקופת ההחלמה הייתה נסבלת, במיוחד כאשר המנתח הפלסטי הכין את המטופל לכל תופעות הלוואי והתחושות קודם לכן והיה זמין להם.