הליך ניתוח אף

מידע על הליך והחלמה מניתוח אף

אם בכל פעם שאתם מתבוננים במראה אתם תוהים האם מראה האף שלכם מחמיא לכם והמסקנה אינה חיובית, אולי כדאי שתפנו לפגישת ייעוץ בנושא ניתוח אף. פגישת הכנה לקראת ניתוח פלסטי באף, היא פגישה ללא התחייבות ומטרתה להעניק לפונה את כל המידע לו הוא נזקק טרם הניתוח, על מנת שיוכל לקבל החלטה מודעת על בסיס נתונים מלאים. במידה ותחליטו לעבור ניתוח אף חשוב שתדעו גם על הליך הניתוח עצמו וגם על ההחלמה הצפויה.

מחפש מידע אודות הליך ניתוח אף?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הליך ניתוח אף

נתחיל מהסבר קצר ביותר על ניתוח אף. מטרת ניתוח אף יכולה להיות אסתטית או רפואית כאשר בפועל, ללא קשר למטרתו, הניתוח מתקן את מבנה שלד האף (עצמות וסחוסים) מבלי לפגוע בעור החיצוני. הניתוח מתרחש לרוב דרך הנחיריים (כך שאין צלקת חיצונית - מה שמכונה 'ניתוח אף סגור'), מבוצע תחת הרדמה מקומית בליווי טשטוש, ואורך בין חצי שעה לשעה.

 

שיטות לניתוח פלסטי באף

ניתוח אף סגור - במסגרת ניתוח אף סגור מתקנים את מראה ומבנה האף דרך הנחיריים. שיטה זו היא המקובלת ביותר ורוב הניתוחים הפלסטיים באף נעשים לאורה. שיטה זו היא השיטה המועדפת על מנתחים פלסטיים רבים וכן על המטופלים שאינם מעוניינים שתשאר צלקת חיצונית מהניתוח. המנתח עובד במהלך כל הניתוח דרך פתחי הנחיריים ואינו נוגע בעור הפנים כלל ועיקר. עבור המנתח העבודה צריכה להיות מדוייקת ביותר שכן היא כמו עבודה דרך חור מנעול.

 

ניתוח אף פתוח - בשיטה זו המנתח מסיר את מחיצת האף על ידי חתך בסחוס שבין הנחיריים, מה שמאפשר לו מרחב תמרון גדול יותר. שיטה זו נחשבת למורכבת יותר, זמן ההחלמה ארוך, הסיכונים גבוהים יותר וכן היא משאירה צלקת קטנה בין הנחיריים. ניתוח אף פתוח מתקיים במקרים בהם יש צורך בתיקון של ניתוח אף (המכונה ניתוח אף חוזר) או בפציעות קשות באזור.

 

חשוב לציין כי ניתוח אף הוא ניתוח פלסטי ותיק ביותר ומכאן שהשיטות בהן הוא נעשה הן שיטות ישנות וטובות. במהלך השנים כמעט ולא השתנו שיטות הניתוח, שכן הן נותרו השיטות הטובות ביותר לתיקון האף מבלי להשאיר עליו סימנים חיצוניים וצלקות. ניתן אף לומר יותר מזה - אם בעבר ניתן היה לזהות אנשים שעברו ניתוח אף, כיום מנסים המנתחים להעניק לאף המתוקן מראה טבעי, מותאם למראה הפנים האישי של כל מנותח, ולא "מנותח". 

 

ניתוח אף - הרדמה מקומית או כללית?

אין תשובה אחת לשאלה 'מה עדיף, הרדמה מקומית או כללית?' ישנם רופאים המעדיפים לנתח כאשר המטופל בהרדמה כללית (מלאה) וישנם כאלו המעדיפים הרדמה מקומית עם טשטוש עמוק. מצד אחד בהרדמה כללית בטוח שהמטופל אינו חש בכלום וגם החרדה שלו פוחתת אך מצד שני הרדמה מקומית מאפשרת למנתח להזיז קלות את פני המטופל ולבדוק כיצד נראה האף החדש שהוא בונה לו מכל זווית, דבר שאינו מתאפשר בעת הרדמה כללית. בנוסף, חומרי הטשטוש שמתלווים להרדמה המקומית עברו שיפור ניכר ומטופלים מדווחים כי לא חשו ואינם זוכרים את הניתוח.

 

ההמלצה שלנו היא להתייעץ עם הרופא הפלסטי שבחרתם ואולי אף לקבל חוות דעת נוספת לגבי אופי ההרדמה.

 

ניתוח אף - פלסטי או רפואי?

כחלק מפגישת ההכנה והייעוץ לניתוח אף יבחן המנתח האם הניתוח יהיה פלסטי בלבד או שיכלל בו פן רפואי. מה הכוונה? כאשר המנתח בוחן את האף שלכם הוא יבדוק האם משהו במבנה האף מפריע לנשימה (סטייה של מחיצת האף, בליטה של הקונכיות וכדומה). במידה ואכן תמצא בעיה רפואית או שהמנתח יצפה כי בעיה עלולה להיווצר בעתיד הוא ישלב את התיקון האסתטי של האף עם תיקון רפואי שישפר את מעבר האוויר והנשימה. עוד נציין שבמקרים בהם בניתוח משולב פן רפואי ניתן לקבל החזר מימון (חלקי) מקופת החולים.

 

החלמה מניתוח אף

החלמה מניתוח אף לא נחשבת לקשה ואומרים שפשוט צריכים לעבור את ה- 24 השעות הראשונות. 24 שעות אלו הן הקשות ביותר ויש בהן תחושת אי נוחות רבה. האף מיוצב על ידי סד מיוחד, הוא מלא בקרישי דם שמדמים הרגשה של אף סתום, הוא נפוח וכך גם העיניים. בנוסף, בשעות אלו רוב המטופלים עוד מטושטשים מההרדמה.

 

בקיצור, היום הראשון לאחר הניתוח אינו תענוג גדול, אך ללא ספק לא מה שיגרום לכם לוותר. לאחר שעברתם את ה- 24 שעות הראשונות הנפיחות תתחיל לרדת, וההרגשה תשתפר. את הסד ניתן להוריד כשבוע לאחר הניתוח וכמה ימים אחר כך ניתן לשוב לשגרה. התוצאה הסופית של הניתוח תתגלה לאחר 6 חודשים.

 

בעת ההחלמה חשוב להקפיד לשמור על האף מהשמש ומחום, להגן עליו מפגיעות אפשריות ובאופן כללי להימנע ממאמץ שיגרום להזרמת דם לאזור. נציין כי בימים הראשונים לאחר הניתוח יש לנשום דרך הפה ולעיתים גם חודש לאחר הניתוח עוד קשה לנשום מהאף. במידה ואתם חשים בקושי נשימה אין זה אומר שיש פגיעה קבועה ביכולת הנשימה מהאף, אלא שלוקח זמן עד שהמבנה הפנימי של האף מחלים. במקרים בהם התחושה אינה עוברת פנו למנתח הפלסטי.

מטופלים שעברו ניתוח אף מביעים שביעות רצון גדולה מהניתוח ומתוצאותיו, כאשר ככל שהמנתח הפלסטי היה קשוב יותר והסביר באופן מפורט יותר על ההליך והתוצאות הצפויות כך עלתה מידת שביעות הרצון. ההסברים המקדימים מפחיתים חששות וכן מסייעים למנתח ולמטופל לדון בנוחות על השינוי בו מעוניין המטופל והאם הוא ריאלי.