הנחיות להחלמה מניתוח אף

כללי אצבע, טיפים והנחיות לתקופת ההחלמה מניתוח אף

החלמה מניתוח אף לוקחת זמן ומטרתה לאפשר לאזור האף לקבל את צורתו הסופית כפי שעוצבה במסגרת ניתוח פלסטי באף. במהלך התקופה שלאחר ניתוח אף על המנותחים לשמור על מספר כללי התנהגות על מנת שההחלמה תהיה מלאה והאף לא יפגע. להלן מספר כללים וטיפים להחלמה נכונה מניתוח אף.
מחפש מידע אודות הנחיות להחלמה מניתוח אף?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
החלמה מניתוח אף: הוראות לרגעים הראשונים
ניתוח אף יכול להתקיים תוך שימוש בהרדמה מלאה או הרדמה מקומית. בכל אופן וללא קשר לסוג ההרדמה כאשר מתעוררים לאחר ניתוח פלסטי מרגישים סחרחורת קלה הנובעת מההרדמה. התודעה, במיוחד לאחר הרדמה מלאה, מטושטשת וקשה יותר לנוע ולתפקד ולכן על המנותחים להישאר להשגחה שנמשכת כמה שעות, עד שירגישו טוב ויהיו כשירים לחזור לביתם. בשלב קריטי זה, מיד לאחר ניתוח אף, חשוב במיוחד לשמור על הנחיות הצוות הרפואי, לדווח על כל בעיה וכאב ולא לצאת הביתה עד שמרגישים טוב יותר.

כמו כן, כדאי לדאוג מראש להסעה הביתה מהניתוח, כיוון שלאחר ניתוחים בהרדמה אסור לנהוג ברכב וברוב המקרים כאשר מדובר בניתוח אף יוצאים הביתה עוד באותו היום ואין מספיק זמן להתאוששות לצורך נהיגה.

החלמה לאחר ניתוח אף
על מנת לשמור שאזור הניתוח לא יזדהם יקבלו המנותחים הנחיות כיצד לשמור עליו, ובמקרה הצורך יקבלו גם תרופות (בעיקר נגד כאבים). חלק מעניין ההחלמה כולל בין היתר גם חבישה של תחבושת רפואית שאסור להוריד מספר ימים. התחבושות הן מעיין סד ששומר על האף יציב ומגן עליו מתזוזה. לעיתים אחרי ניתוח אף רפואי, בנוסף לסד, הרופא יניח טמפונים בנחיריים על מנת שיספגו את הדימום. במקרה כזה, הרופא המנתח ינחה אתכם כיצד לשמור עליהם ויקבע פגישה חוזרת על מנת לבדוק את מצב ההחלמה של האף. בכל מקרה, אחרי הניתוח נשארים במעקב של שנה או יותר אצל המנתח וכל כמה חודשים באים לבדיקה.

הנחיות להחלמה מניתוח אף
לרוב, ההנחיות למטופלים לאחר ניתוח אף כוללות הימנעות מפעילות פיסית לפחות בעשרים וארבעה השעות שלאחר הניתוח. לאחר מכן מומלץ לבצע פעילות שמזרימה את הדם ומפזרת את שטפי הדם, אך לא כזאת שמסכנת את האף. בנוסף להימנעות מפעילות גופנית, בדרך כלל ממליצים הרופאים הפלסטיים לא לחשוף את האף לשמש, לא לקנח את האף ולהימנע מחשיפה לחום או קור קיצוני.

תופעות לוואי אחרי ניתוח אף
לאחר כל ניתוח פלסטי, או הליך רפואי בכלל, ישנו סיכוי שיופיעו תופעות לוואי וכך גם לאחר ניתוח פלסטי באף. חלק מהמנותחים שעברו ניתוח אף מדווחים על תופעות לוואי של גירוד, הפרשות של נוזלים מאזור הניתוח, רגישות, דימומים קלים מהנחיריים והיווצרות שטפי דם מסביב לעיניים. כל התופעות הללו מוכרות ועוברות לאחר זמן קצר.

קיימות תופעות לוואי חריפות יותר (ונדירות יותר) כמו אובדן של חוש הריח וזיהום של המקום, כאשר לעיתים, בעקבות זאת, יש צורך לערוך ניתוח אף חוזר לאחר שנה מהניתוח אף הראשון. ניתוח אף חוזר נועד לתקן את המראה האסתטי אם הוא יצא שלא לפי רצון המנותחים או בשביל לטפל בסגירה של מעבר האוויר בנחיריים במידה והם נסתמו או הפכו לצרים מידי.

בכל מקרה במהלך תקופת ההחלמה לאחר ניתוח אף במידה ויש תופעות שמדאיגות אתכם מומלץ ליצור קשר עם הרופא המנתח שאצלו עברתם את ניתוח האף ולא לקחת סיכונים.

לאחר שבוע עד שבועיים מיום הניתוח חוזרים מרבית המטופלים לשגרה ויכולים לצאת מהבית ללא תחבושות וסימנים מיוחדים על אפם. אומנם האזור עדיין רגיש, אך לא רואים זאת מבחינה חיצונית. התוצאות עדיין אינן מושלמות לגמרי והן יתקבעו רק בהמשך, אך השינוי במבנה האף כבר מורגש וברור.