ניתוח אף סגור

חושב לעבור ניתוח אף? מידע על ניתוח אף סגור

כיום ישנן שתי שיטות לביצוע ניתוח אף פלסטי - ניתוח אף פתוח וניתוח אף סגור. כל אחת מהשיטות מותאמת לסוג אחר של אוכלוסיה ולכל אחת יתרונות וחסרונות. ניתוח אף סגור היא השיטה הפופולארית והנפוצה לניתוח אף.
מחפש מידע אודות ניתוח אף סגור?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח אף סגור
ניתוח אף סגור הוא ניתוח אף בו כל החתכים מבוצעים בתוך חלל האף כך שהניתוח לא מותיר צלקות חיצוניות. שיטה זו נחשבת לותיקה ביותר בין ניתוחי האף והיא מיושמת בהצלחה כבר קרוב ל- 100 שנים. כיום, מרבית המנתחים הפלסטיים הותיקים שולטים בשיטה זו, בעוד שמנתחים צעירים לעיתים לא התנסו בה מספיק, שכן מרבית בתי הספר לרפואה מכשירים בשיטת ניתוח אף פתוח.

בשיטת ניתוח אף סגור מבוצע הניתוח כולו מתוך האף, דרך פתחי הנחיריים, ללא חתך חיצוני. ביצוע הניתוח דורש מיומנות רבה שכן ניתן לדמות אותו לניתוח הנעשה דרך חור מנעול, בזירה צפופה ומוגבלת. היתרון הגדול של השיטה הוא העובדה שאין פגיעה ברקמות החיצוניות ולא נשארת אף צלקת חיצונית.

באופן כללי ראוי לציין שניתוח אף הוא הניתוח הפלסטי הרביעי הכי נפוץ בארצות הברית בשנת 2009 כאשר 138,000 מטופלים עברו אותו ובתוך מגוון ניתוחי האף האפשריים שיטת ניתוח אף סגור היא הנפוצה ביותר, בעיקר בשל העובדה ששיטת ניתוח זו אינה משאיר צלקות. 

ההבדל בין ניתוח אף סגור לניתוח אף פתוח
כאמור, ניתוח אף סגור נעשה מבלי שהמנתח הפלסטי חותך ברקמה החיצונית של האף. הוא מבצע את הניתוח כולו דרך חורי הנחיריים. לעומת זאת, ניתוח אף פתוח מבוצע כאשר המנתח מבצע חתך אופקי בחלק שמחבר את הנחיריים, מרים את הרקמה החיצונית ומבצע את הניתוח ביתר קלות. בשל העובדה שנעשה חתך בחיבור בין הנחיריים צריך לקחת בחשבון כי ניתוח אף פתוח משאיר צלקת קטנה ולא תמיד ניתן לצפות מראש כיצד היא תתאחה. משך הזמן של שני הניתוחים זהה ולרוב ניתוח אף פתוח נעשה כאשר יש צורך בטיפול מורכב יותר.

ניתוח אף סגור ניתן לערוך בהרדמה מקומית או בהרדמה מלאה. נתון זה תלוי בהתאמתו של המטופל לעבור ניתוח בהרדמה מלאה ובהמלצתו של הרופא המנתח.

התאמה לניתוח אף סגור
ניתוח אף סגור הוא הניתוח השכיח ביותר בקרב ניתוחי האף והוא זה שמתבצע במרבית המקרים. רוב המטופלים הבריאים המעוניינים בשינוי מראה האף אינם זקוקים לניתוח מורכב ולכן אין בעיה לבצעו כאשר האף סגור. במקרים מורכבים או במקרים של תיקון ניתוח פלסטי קודם ימליצו על ניתוח אף פתוח.

החלמה מניתוח אף סגור
לאחר ניתוח אף סגור ישנה תקופת החלמה שנמשכת כשבוע, במהלכה חובשים את האף בסד על מנת לשמור עליו. המנתח שאצלו יעבור המטופל את הניתוח יסביר לו על כללי הזהירות לאחר ניתוח אף סגור. לרוב, יתבקש המטופל להימנע מפעילות ספורטיבית ובכלל ממאמץ פיזי שיכול לסכן את האף. בזמן ההחלמה יורגש קושי לנשום מהאף וסביר להניח שהוא יהיה נפוח מהרגיל. עם הזמן יורדת הנפיחות והאף בסופו של דבר מקבל את הגודל, הצורה והמראה הסופי שלו.

לאחר שיורדת הנפיחות, שטפי הדם נעלמים, וניתן להסיר את הסד ואת והתחבושות המטופל רואה את תוצאות הניתוח. היתרון הגדול של הניתוח הוא שכבר מהשלב הראשון אין צלקת חיצונית שמחכים לטשטושה. מכאן, שברגע שהשלב הראשון של ההחלמה מתרחש כבר ניתן להופיע בגאון ולהינות מתוצאות הניתוח ללא חשש מצלקת. בשל סיבה זו ניתן גם להסביר את התופעה לפיה מטופלים רבים שעוברים ניתוח אף הם מטופלים צעירים שנמצאים לפני שינוי כלשהו בחייהם (מעבר בתיכון, תקופת לפני הצבא וכדומה). אותם מטופלים צעירים יכולים להסתיר את העובדה שעברו ניתוח אף בפני חבריהם החדשים, בלי שאלו יוכלו לנחש זאת.

השחרור מצלקת חיצונית משחררת גם מהצורך להסביר את הניתוח או לספר עליו לכל מי ששואל אודות צלקת. זה משאיר בידי המטופל את הכוח להחליט למי הוא מספר אודות הניתוח שעבר ולמי הוא לא.