ניתוח אף פתוח

מידע על שיטת ניתוח אף פתוח

אם אתם לא מרוצים מצורתו ומבנהו של האף שלכם אפשר היום לשנות אותו באמצעות ניתוח אף. כיום, במסגרת ניתוחים פלסטיים המבוצעים באף, ישנן שתי שיטות מרכזיות לניתוח אף: ניתוח אף סגור וניתוח אף פתוח. נסביר קצת על המתרחש במהלך ניתוח אף פתוח.
מחפש מידע אודות ניתוח אף פתוח?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הליך ניתוח אף פתוח
במסגרת ניתוח אף פתוח פותח המנתח הפלסטי את האף דרך ביצוע חתך בעור שבין הנחיריים ומעלה כלפי מעלה את העור כך שניתן להגיע בקלות לסחוס ולעצם, ולעצב אותם לפי הצורך. כלומר, המנתח יוצר מרווח שמאפשר לו גישה נוחה לעיצוב האף. בסיום הניתוח הוא סוגר חזרה את העור ומצמיד אותו למיקומו המקורי, תוך שימוש בתפרים מתמוססים מעצמם. המנתח מלביש על האף סד שנועד לקבע אותו ולמנוע תזוזות מיותרות שיביאו לשינוי בתוצאה. כמו כן, על מנת לקבע ולספוג דימומים הוא מכניסים תחבושות בתוך הנחיריים (נראות כמו טמפונים).

ניתוח אף פתוח נעשה לרוב בהרדמה מקומית, אך לעיתים מבצעים את הניתוח בהרדמה מלאה. הניתוח אורך כשעה עד שעתיים ובסיומו נשארים להשגחה של כמה שעות עד יום.

הבדלים בין ניתוח אף סגור לניתוח אף פתוח

ההבדל המרכזי בין ניתוח אף סגור לבין ניתוח אף פתוח הוא בדרך שבה מנתחים את האף. בניתוח אף סגור הניתוח נעשה מתוך הנחיריים כך שהחתכים שיוצרים באף הם פנימיים ולא רואים אותם כלפי חוץ (ומכאן שגם לא נשארת צלקת חיצונית). בניתוח אף פתוח יוצרים חתך באזור שבין הנחיריים ודרכו מנתחים. חתך זה נשאר כצלקת קטנה בתחתית האף, שעם הזמן דוהה והופכת ללא מורגשת. ניתוח אף פתוח מיועד למקרים מורכבים יותר של ניתוח, ולרוב הוא נעשה לאחר תאונות בהן נפגע האף או כניתוח לתיקון ניתוח אף קודם.

מתי פונים לניתוח אף פתוח?

למעשה, כאשר פונים למנתח פלסטי על מנת לעבור ניתוח אף לא פונים ישירות לניתוח אף פתוח. כמו לפני כל ניתוח פלסטי, גם במקרה זה נפגשים עם מנתח פלסטי שבוחן את המקרה הפרטי של המטופל ומציג בפניו את אפשרויות הטיפול השונות, היתרונות והחסרונות של כל שיטה וכן סיכום של הרופא והמלצותיו. לפני ניתוח אף פתוח עורכים בדיקות רפואיות, מצלמים את האף מזוויות שונות ועורכים הדמיות של התוצאה הרצויה והריאלית מהניתוח. במקרים בהם האף נחבל או שהמטופל עבר ניתוח אף קודם שלא צלח יכול להמליץ המנתח על ניתוח אף פתוח שיאפשר לו מרחב תמרון גדול יותר ויצירת מראה אופטימאלי. 

עצות לגבי ניתוח אף פתוח

לפי החוק בישראל ניתוחים פלסטיים יכולים להתבצע רק על ידי מומחה לכירורגיה פלסטית. בכדי לדעת אם הרופא שמנתח אתכם הוא מומחה, בדקו את תעודת ההכשרה שלו דרך משרד הבריאות. כמו כן, בכדי לבדוק את טיב הרופא בקשו לראות תיק העבודות של הרופא, המלצות של מטופלים, תמונות לפני ואחרי וכדומה. כדי למנוע סיבוכים עתידיים בניתוח אף פתוח, או בניתוח אף באופן כללי, חשוב לשתף כמה שיותר במידע רפואי עם הרופא המנתח לפני הניתוח.

בין טכניקות ניתוח אף, מובן שהטכניקה של ניתוח אף פתוח אינה זו המועדפת על המטופלים, שכן לעומת טכניקות אחרות היא משאירה צלקת קטנה וחיצונית על העור שבין הנחיריים. מטופלים רבים מנסים להימנע מניתוח בטכניקה זו וגם אם היא הומלצה להם, הם ינסו למצוא מנתח פלסטי שיסכים לבצע את הניתוח בדרך שונה. הכמיהה למראה האסתטי ביותר האפשרי מובנת לכל, ומן הסתם סביר שמטופלים שיחפשו היטב ימצאו מי שיסכים לנתח אותם בניתוח אף סגור למרות שמצבם מתאים לניתוח אף פתוח.

אנו ממליצים לשקול את התוצאות שיכולות להתקבל, בהן ניתוח פלסטי נוסף שלא יצליח לבנות מראה אסתטי ונעים של מבנה האף, כאשר בכל פעם מחדש על המנתח הפלסטי להתמודד עם פחות 'חומר' לעבוד איתו. לעיתים מוטב להתמודד עם הצלקת הקטנה ולא עם ניתוח נוסף שיש לעבור.