ניתוח הצמדת אוזניים

יש לך אוזניים בולטות? "פייפר"? מידע על ניתוח הצמדת אוזניים

גם לכם קראו פעם "אוזני דמבו"? מסתבר שקראו כך ללא מעט אנשים, מה שהביא לפיתוח ניתוח הצמדת אוזניים. מיקומן האסטרטגי של האוזניים אינו מאפשר לכסות אותן בשלמות, במיוחד כאשר האוזניים בולטות באופן מיוחד. במקרים מסוימים ניתן להסתיר את האוזניים על ידי השיער או עם כובע צמר, אולם פתרונות אלו הינם זמניים ומסורבלים, בעוד ניתוח פלסטי פשוט כניתוח הצמדת אוזניים מניב תוצאה טובה ולצמיתות.

מחפש מידע אודות ניתוח הצמדת אוזניים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהו ניתוח הצמדת אוזניים?
ניתוח פלסטי באוזניים שמכונה בפשטות ניתוח הצמדת אוזניים או ניתוח אוזניים הוא ניתוח נפוץ, במסגרתו המנתח הפלסטי מסיר מעט מסחוס האפרכסת ותופר את העור כך שהאוזן לא תבלוט מהקרקפת. מטרת הניתוח היא לצמצם את הבולטות של האוזניים ולהצמיד אותן בזוית חדה יותר לקרקפת.

הליך ניתוח הצמדת אוזניים
במהלך ניתוח אוזניים בולטות מסיר המנתח הפלסטי מעט עור מחלקה האחורי של האפרכסת, ולאחר מכן מעצב מחדש את סחוס האפרכסת כך שיהיה צמוד יותר לקרקפת. בשיטה זו הצלקת מוסתרת מאחורי האוזן וכמעט בלתי נראית. שיטה נוספת לביצוע הניתוח כוללת ביצוע של חתך בחלק הקדמי של האפרכסת, כשבמקרה זה החתך יוסתר באופן טבעי על ידי הקפלים של האוזן. בשתי השיטות (חתך אחורי וחתך קדמי) המשך הניתוח כאמור דומה- המנתח הפלסטי מעצב את הסחוס מחדש בעזרת חוטים שאינם נספגים או בעזרת חיתוך הסחוס כך שהאוזן תימצא בזוית חדה יותר לקרקפת. 

בחירת שיטת הניתוח תלויה במנתח הפלסטי ושתי השיטות טובות באותה מידה. את הניתוח ניתן לבצע בשתי האוזניים או באוזן אחת, בהתאם לבקשת המטופל. בכל מקרה חשוב לזכור כי התוצאה לעולם אינה מושלמת, אך תהיה טובה מהמצב שהיה טרם ניתוח אוזניים.

ניתוח הצמדת אוזניים נחשב לניתוח פלסטי פשוט יחסית שנעשה בהרדמה כללית או מקומית, כתלות בגיל המנותח. כאשר הניתוח מבוצע במבוגרים לרוב ההרדמה היא מקומית ואילו כאשר מדובר בילדים לרוב ההרדמה היא כללית. ניתוח הצמדת אוזניים אורך בין שעה לשלוש שעות. 

שיטה נוספת להצמדת אוזניים - הצמדת אוזניים בשיטת השיוף
בשיטה זו משייפים את סחוס האוזן ולמעשה מחלישים אותו ומגבירים את האלסטיות שלו. השיוף נעשה באמצעות מכשיר מיוחד המיועד למטרה זו. הגמישות שמתקבלת בסחוס האוזן מאפשרת למנתח ליצור קפל באמצעותו מוצמדות האוזניים לקרקפת. לשיטה זו יתרונות הן מבחינת המראה הטבעי שהיא יוצרת והן בקיצור ההליך הרגיל משעה וחצי ל- 45 דקות.

דברים שחשוב לדעת טרם ניתוח הצמדת אוזניים: מידע נוסף על מבנה האוזן החיצונית
האוזן החיצונית כוללת את האפרכסת (עליה מתבצע הניתוח) ואת תעלת השמע. תפקידה של האפרכסת הוא לרכז את גלי הקול ולהעבירם דרך תעלת השמע. גלי הקול עוברים באוויר שבתעלת השמע, שהיא מעין תיבת תהודה, ומרעידים אותה עד שהם מגיעים לעור התוף שמהווה את הגבול שבין האוזן החיצונית והאוזן התיכונה.

האפרכסת עצמה מורכבת מסחוס אלסטי שגדל במהלך חיינו ומתקבע פחות או יותר בגיל שש (גם לאחר גיל זה ממשיך הסחוס לגדול אך באטיות רבה וכמעט בלתי מורגשת). מבנה האפרכסת הוא האחראי לשינוי בחלק מתדרי הקול המגיעים לאוזן, כאשר גלי הקול משתנים כתלות בזווית הגעתם. על ידי כך מאפשרת לנו האפרכסת לזהות בדיוק רב יותר מהיכן מגיע הקול, מלפנינו, מהצדדים, מאחורינו וכדומה.

אוזניים בולטות, הנוצרות כאשר האפרכסת נמצאת בזווית הקרובה ל- 90 מעלות מהקרקפת נובעת בדרך כלל מבעיה במבנה אחד מחלקי האפרכסת. הבעיה היא אסתטית בלבד ואינה פוגעת בתפקוד האוזן, ולכן גם הפיתרון אסתטי ואין חשש כי ניתוח הצמדת אוזניים יפגע בשמיעה.

התאמה לניתוח הצמדת אוזניים
ניתוח הצמדת אוזנייים הוא ניתוח שצעירים רבים רואים בו ניתוח חיוני על מנת שירגישו בנוח עם מראה פניהם. הניתוח הוא אסתטי לחלוטין (אין בו הצדקה רפואית ובמקביל הוא עלול לגרום לאף בעיה רפואית עתידית), ועם זאת השינוי שהוא יוצר בחיי המטופלים נוגע בהם במספר תחומים. בין התחומים המרכזיים עליהם משפיע הניתוח נמנה התחום החברתי, הזוגי וכמובן הרגשי - שבא לידי ביטוי בתחושת הבטחון העצמי. היכולת לחוש טוב עם הגוף ועם הפנים וללכת ברחוב בגאווה היא יכולת שיש לחפש אחריה ולהשיגה כמעט בכל מחיר. עבור צעירים רבים ניתוח הצמדת אוזניים הוא חלק מהדרך להשגת מטרה זו. העובדה שניתן לעבור את הניתוח בגיל צעיר ביותר מאפשרת לנערים שנים רבות של תחושת שלמות ומונעת את הציפיה הארוכה לניתוח שמלווה בחששות ולעיתים הצקות מהסביבה.

באופן כללי ניתוחים פלסטיים באוזניים ניתן לעבור כבר בגיל 6 אולם לרוב מחכים לגילאים מאוחרים יותר לאחר שההחלטה בדבר הניתוח מגובשת.

תוצאות ניתוח הצמדת אוזניים
לאחר הניתוח וההחלמה כבר אין צורך לנסות להסתיר את האוזניים, הן צמודות יותר לקרקפת ומציגות מראה קטן יותר ומוצנע. לעיתים יש להתרגל מחדש לעובדה שהשיער כבר לא נתפס כולו מאחורי האוזן ותסרוקות שנועדו להסתיר את האוזניים כבר לא רלוונטיות ואפשר ואפילו רצוי לשנותן בהתאם למראה הפנים החדש.

את צלקת הניתוח כמעט ולא ניתן לראות שכן היא מוצנעת היטב בקפלים שמאחורי האוזן, באזור שקרוב לקרקפת. אזור זה מוסתר בדרך כלל על ידי שיער, אך גם במידה והוא חשוף לא ניתן לשים לב לצלקת. גם במידה והצלקת נמצאת בין הקפלים שבתוך האוזן לא ניתן לראותה.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח הצמדת אוזניים
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.