ניתוח הקטנת חזה

מהו ניתוח הקטנת חזה?

הנתון הבא אולי יפתיע רבים: ניתוח הקטנת חזה הוא מהניתוחים הפלסטיים השכיחים ביותר בארץ ובעולם. אומנם אנו חיים בעולם שמעריץ חזה שופע וגדול ורואה בו סמל לנשיות, אך עבור מספר לא מבוטל של נשים חזה גדול מידי יכול להוות נטל. חזה גדול שוקל יותר, מכביד על הגב, גורם לבעיות רפואיות, דורש חזיות מיוחדות ולעיתים הוא פשוט לא פרופורציונאלי ולא מחמיא ליתר מבנה הגוף. ההחלטה לעבור ניתוח הקטנת חזה יכולה לבוא אפילו עם המלצת רופא.

מחפש מידע אודות ניתוח הקטנת חזה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהו ניתוח הקטנת חזה?
ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח במהלכו מקטין המנתח הפלסטי את נפח החזה באמצעות הסרה של חלק מרקמת השומן של השד ואחר-כך של העור העודף שעוטף אותו. הסרה של רקמת השומן מפחיתה מנפח השד ומקטינה את הגודל שלו. הניתוח כולל עיצוב מחדש של מראה השד ולעיתים גם מיקום מחדש של הפטמה. 

מי פונה לניתוח הקטנת חזה?
נשים בעלות חזה גדול טבעי לא בחרו להתהדר בו, ובכל זאת הן מתמודדות בכל יום עם מבטים המופנים לעברן. בגילאים צעירים יותר יכול חזה גדול לגרום לנשים צעירות ואפילו לנערות לסבול מבחינה חברתית ואישית ולפתח דימוי גוף שגוי וביישנות בגוף. מעבר לכך, חזה גדול יכול להביא איתו שורה של בעיות רפואיות דוגמאת עקמת בגב. לכן, עבור אותן נשים שאינן נהנות מהחזה הגדול שחנן אותן הטבע, ניתוח הקטנת חזה יכול לסייע בפתרון הבעיה. 

כאמור, לגורמים רפואיים הנלווים לחזה גדול ושופע חלק משמעותי ביותר בהחלטה האם לעבור ניתוח הקטנת חזה. גורמים רפואיים אלו כוללים בין היתר בעיות גב, בעיות כתפיים או צוואר, הליכה שפופה, בעיות נשימה, ובעיות עור שונות מתחת לקפל החזה. חלק מאותן בעיות רפואיות דורשות טיפול על מנת שלא יחמירו ויפגעו באישה, ולכן לא פעם ניתוח הקטנת חזה עוברות נשים שקבלו המלצה מרופא לעשות כן.

התאמה לניתוח הקטנת חזה 
ניתוח הקטנת חזה ממש כמו ניתוח הגדלת חזה וכמו ניתוחים פלסטיים נוספים מתאים לנשים מעל גיל 16-18 שסיימו את התפתחותן הגופנית והחזה שלהן הגיע לגודלו המלא. נשים בעלות חזה גדול שמכביד ומפריע להן, מכל סיבה שהיא, יכולות לעבור ניתוח הקטנת חזה. במקרים יוצאי דופן, ניתן לעבור ניתוח הקטנת חזה לפני גיל 16-18, כאשר גודל החזה גורם למגבלות פיזיות קשות, מצב הנקשר בדרך כלל לבעיה תורשתית. במקרים מסויימים יש לשלב בין ניתוח הקטנת חזה לניתוח הרמת חזה בכדי להגיע לתוצאה מיטבית.

הכנות לניתוח הקטנת חזה
לפני ניתוח הקטנת חזה נפגשת המטופלת עם המנתח הפלסטי שבחרה. פגישה זו בעלת חשיבות רבה, שכן במהלכה יבצע המנתח בדיקות כלליות בהן בדיקה, מדידה וצילום של השדיים. המנתח ישמע על ציפיות המטופלת מהניתוח ויבחן האם הן תואמות למציאות, בנוסף הוא יסביר על הניתוח ועל כל הכרוך בו. כמו כן, במסגרת פגישה זו תעשה החלטה על גודל העטרה הרצויה (כיוון שגודלה טרם הניתוח מותאם לחזה גדול ולאחר הניתוח יכול גודל זה להראות לא פרופורציונאלי לגודל החזה החדש) ועל מיקומה של הפטמה. 

עם סיום הפגישה תופנה המטופלת לביצוע מספר בדיקות גופניות נוספות- צילום חזה, בדיקת דם, א.ק.ג, ולעיתים אף בדיקות אולטראסאונד, ממוגרפיה וכירורג שד. הכנות נוספות שיש לקחת בחשבון לקראת ניתוח הקטנת חזה הן:
1- במידה והינך מעשנת, מומלץ ביותר להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח וכך גם לאחריו.
2- במידה והינך סובלת מעודף משקל, מומלץ לשמור על משטר קפדני של דיאטה לפני ואחרי הניתוח. 
3- כשבועיים לפני מעבר ניתוח הקטנת חזה יש להפסיק ליטול כדורים שגורמים לדילול הדם (כגון קומדין או אספירין). 
4- לפני ניתוח הקטנת חזה עליך להיות בצום של כ-6 שעות.
5- יש להכין לפני הניתוח חזיית לחץ מותאמת אישית לגודל החזה החדש שתתמוך בו ותסייע לאיחוי הרקמות.

ניתוח הקטנת חזה - מידע נוסף
חשוב לזכור שניתוח הקטנת חזה הינו ניתוח פלסטי שכיח שיקל עליך את ההתמודדות עם גופך. בנוסף, ניתוח זה מבוצע לרוב בהרדמה מלאה, ואורך בין שעתיים לארבע שעות.

הליך ניתוח הקטנת חזה
במהלך הניתוח מסיר הכירורג רקמות עור ושומן, מעצב את הפטמה והעטרה ומרים אותן למקומן הטבעי, ולמעשה יוצר שד קטן יותר שמתאים למימדי גופך, כפי שהחלטת עימו מראש. במסגרת הניתוח מעוצב השד החדש מבפנים, בעזרת תפרים נמסים, כך שעם סיום הניתוח לא תאלצי להתמודד עם הסרת תפרים. בנוסף, אצל רוב הנשים השדיים אינם סימטריים ובהזדמנות זו יכול המנתח הפלסטי להשוות את שני הצדדים. כמו לאחר כל ניתוח פלסטי אחר, גם לאחר ניתוח הקטנת חזה דרוש תהליך החלמה. תהליך ההחלמה הינו פשוט באופן יחסי ואורך בין שלושה שבועות לחודשיים.

תוצאות ניתוח הקטנת חזה
ניתוח הקטנת חזה מניב תוצאות מידיות הן גופניות והן נפשיות. הגוף נעשה קל יותר, הכאבים בגב פוחתים, היציבה וההליכה משתפרות, התעמלות ופעילות ספורטיבית הופכות נוחות יותר, וכמובן, מציאת חזייה הופכת לפשוטה הרבה יותר. יחד עם זאת ניתוח הקטנת חזה אינו יכול לתקן נזק שכבר נגרם לעמוד השדרה ולגב וכל שביכולתו לעשות, ואין זה מעט, זה למנוע החמרה במצב (לכן במקרים קיצוניים מומלץ לפנות לרופא גם במקרים בהם מדובר בנערות צעירות).  

לאחר ימי ההחלמה מהניתוח תרגישי טוב יותר מבחינת פיזית ותוכלי להתחיל ולהינות מהשינוי הפיזי, מה שיוביל גם לשיפור במצב הרוח. עבור מי שהניתוח היה חלק מהמלצה רפואית שקבלה, התחושה הפיזית תלווה גם בהקלה על העומס בגב ועל כאבים. השינוי הפיזי ייצור שינוי בתחושה הפנימית, ויאפשר לך להרגיש הכי טוב שאפשר. אחרי ההחלמה תוכלי לגשת ולקנות לעצמך מלתחה חדשה שתכלול הן חזיות והן חולצות ושמלות שיחמיאו למידותך החדשות. אל תוותרי על חוויה לקנות מלתחה חדשה, זו דרך נהדרת להכיר מחדש את גופך וליהנות ממנו.

למידע נוסף על ניתוח הקטנת חזה ותופעות לוואי ולמידע על ניתוח הקטנת חזה לגבר.

לסיכום, ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח חיוני עבור נשים רבות המעוניינות לקחת חלק פעיל במגוון הפעיליות שמוצעות היום ולחוש בנוח עם גופן הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. שינוי בגודל ובנפח החזה הוא שינוי שמשפיע על הגוף כולו החל מיציבה שמשתפרת וכלה בקווי המתאר של הגוף שמתחדדים ואינם נעלמים עוד תחת החזה. נשים צעירות ומבוגרות שמחליטות לעבור את השינוי מדווחות כי הניתוח משנה עבורן את דרך ההתנהלות בחיים. התחושה כי הן יכולות לעשות עם גופן מה שרק ירצו מעניקה חופש, משחררת מהבושה ומביאה אותן להתנסויות חדשות (אפילו ברמת הריצה - פעולה שנשים רבות בעלות חזה גדול מוצאות מסורבלת ולא נוחה).

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח הקטנת חזה
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה