ניתוח חזה אסימטרי

מידע על ניתוח תיקון אסימטריה בחזה

מטבעו הגוף שלנו איננו סימטרי - העיניים לא באותו גודל, כפות הידיים אינן זהות וכך גם החזה אינו סימטרי. לרוב, האסימטריה אינה מהווה מטרד וכמעט שאינה נראת והבעיה מתחילה כאשר האסימטריה (חוסר השיוויון בין השדיים) בולטת במיוחד ויוצרת תחושת אי נוחות ואפילו כאבים גופניים. כאשר האסימטריה חריפה וחלוקת המשקל בחזה אינה שוויונית, יכולים להיגרם כאבי גב, ולמטופלת יומלץ לעבור ניתוח פלסטי המכונה ניתוח תיקון אסימטריה בחזה.

מחפש מידע אודות ניתוח חזה אסימטרי?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהי אסימטריה בחזה
אסימטריה בחזה היא תופעה בה אחד מהשדיים מתפתח באופן לא תקין. תופעה של חזה אסימטרי יכולה לנבוע ממחלה, תאונה או ניתוח שהשתבש. ובנוסף, ישנה מחלה נדירה המכונה "תסמונת פולנד", אשר מתבטאת בחוסר התפתחות של אחד מצידי הגוף, לרבות אחד מהשדיים, מה שמוביל לתופעת האסימטריה בחזה.

תסמונת פולנד היא תסמונת מולדת, אולם הביטוי שלה מופיע רק בגיל ההתבגרות כאשר השדיים מתחילים להתפתח. כאשר מזהים כי אסימטריה בחזה נובעת מהתסמונת ניתן לבצע ניתוח חזה בגיל מוקדם יחסית, כגיל 16. ההחלטה לא לחכות לגיל הבגרות נובעת מהעובדה שההמתנה לא תשפר את המצב או תביא לשינוי, נהפוך הוא, ככל שיעבור הזמן סביר שבטחונה של הנערה יפגע, הרגשת השונות תגדל ודימוי הגוף שלה יהפוך שלילי ביותר.

פרט למקרים של תסמונת פולנד, אסימטריה בחזה רצוי לתקן רק לאחר שהבחורה הגיעה לבגרות מלאה, והחזה שלה סיים את התפתחותו.

זיהוי אסימטריה בחזה
כאמור, חזה אסימטרי הוא מצב שכיח ורק כאשר מדובר באסימטריה חריפה יש צורך בניתוח. אסימטריה חריפה מזוהה עם הבדלים בולטים בגודל השדיים, נפח השדיים, צורתם או שינויים במיקום הפטמה. ברוב המקרים מבחינים בשד אחד מפותח ובעל מראה תקין, בעוד השד השני קטן יותר או בעל צורה גלילית ושמוטה. במקרים אחרים ישנו שד אחד בעל מראה תקין והשד השני גדול מאוד ונפול.

בנוסף לחוסר נוחות הפיסית, א-סימטריה בחזה יכולה לגרום לתחושת אי נוחות ותפיסת גוף שלילית. נשים בעלות אסימטריה בולטת נמנעות לעיתים קרובות מלבישת בגד ים ומהליכה עם בגדים צמודים וחשופים. כמו כן נשים עם חזה אסימטרי יכולות לפתח קשיים ביצירת מערכות יחסים רומנטיות, בשל החשש מתגובת בין הזוג למראה החזה. גם במקרים כאלו יומלץ לנשים או לבחורות הצעירות לעבור ניתוח אסימטריה בחזה אשר יפתור את הבעיה לצמיתות. 

ניתוח תיקון אסימטריה בחזה - טיפול בחוסר סימטריה
לאחר פגישת ייעוץ עם רופא והחלטה כי האסימטריה בחזה דורשת התערבות כירורגית, הטיפול נהוג להמליץ על ניתוח חזה אשר יתקן את חוסר הסימטריה. טרם הניתוח תפגשי עם רופא פלסטי שיבחן בצורה יסודית את השדיים, מבנה גופך ואת גמישות רקמות החזה. הבדיקה תסייע למנתח לתכנן בצורה נכונה את הניתוח. כמו כן הרופא הפלסטי יסביר לך על ההליך עצמו, על התוצאות הצפויות ועל הסיכונים הכרוכים בניתוח חזה.

במסגרת ניתוח חזה אסימטרי מגדיל או מקטין המנתח את השד הרצוי, כפי שנקבע קודם לכן. במקרים נדירים בהם האסימטריה חריפה במיוחד יבצע המנתח גם פעולה של הגדלת שד וגם פעולה של הקטנת השד הנגדי. חלק מניתוחי תיקון אסימטריה בחזה כוללים הליך אשר מפוצל על שני ניתוחים פלסטיים נפרדים וחלק מהם מבצע המנתח את ההליך כולו בניתוח אחד.

מי שמגיעה לניתוח תיקון חזה אסימטרי מעוניינת בסופו של היום להרגיש נשית ויפה ולחוש בנוח עם החזה שלה. אסימטריה היא גורם ששמים אליו לב כמעט באופן מיידי והוא גורע ממידת האסתטיקה והיופי של כמעט כל האיברים בגוף, ובפרט החזה הנשי. תיקון של המצב ויצירת סימטריה מושלמת עד כמה שניתן (שכן גם באופן טבעי הסמטריה של הגוף אינה מושלמת) מיצרת תחושת נוחות וביטחון עצמי. דימוי הגוף, שלא פעם היה שלילי הופך חיובי והבושה או המבוכה נעלמות. תחושת הנוחות שיש לאישה מגופה היא תחושה שלא ניתן להסביר במילים ויש לה חשיבות מכרעת בהתנהלות היום יומית. כאשר מרגישים בטוב ושלמים עם המראה וההחלטות שהתקבלו הדבר מייצא את השלווה והביטחון גם החוצה אל הסביבה.

אישה הסובלת מאסימטרה בשדיים ומעוניינת לעבור את הניתוח מומלץ לה לפנות למנתחים הפלסטיים הבכירים שיוכלו להיות אמפתיים ולסייע לה בקבלת ההחלטה לשביעות רצונה, תוך התחשבות בתחושות האישיות ומתן הסברים מלאים על ההליך וכל מה שכרוך בו. באופן טבעי חשיפת החזה לעיני הרופאים ואנשי הצוות אינה פשוטה, במיוחד כאשר ברור לכל שהאישה מעוניינת לתקן את מראה החזה ואינו גאה בו (ואולי בשל סיבה זו גם אינה מורגלת לחשוף אותו). על המנתח הפלסטי להיות רגיש למצב ולאפשר את כלל התחושות הקיימות בחדר, כאשר הוא מכוון לסייע ולמצוא פתרון למצב. עבור המטופלת מומלץ להגיע עם נכונות להיות כנה ולהציג את הבעיה, תחושותיה ורצונה על מנת שתוכל להעביר טוב ככל שניתן את הציפיות שלה מהמשך הטיפול ומתוצאות הניתוח. 

המבט על החזה יכול להביך ולגרום לבושה וחשוב לזכור שמדובר במבט מקצועי שמאפשר למנתח הפלסטי לאבחן את הבעיה ואופן ההתמודדות (האם יש להגדיל שד אחד, האם יש להגדיל אחד ולהקטין את השני?). ככל שהמטופלת תהיה מעורבת בהליך ובמחשבות על הניתוח המבוכה תעלם והמטרה ליצור חזה יפה וסימטרי תהפוך קולקטיבית. 

תוצאות ניתוח חזה אסימטרי
לאחר מעבר הניתוח וההחלמה תוכל המטופלת להינות ממראה חזה אחיד ומשדיים בעלי נפח ומבנה שווים. לעיתים רק אחד מהשדיים מנותח ועובר שינוי ולעיתים שניהם, ובהתאם לכך גם ישארו הצלקות. מראה החזה צפוי להישמר לאורך שנים ללא שינוי, כאשר רק שינויים כגון הריונות יכולים לשנותו מעט. 

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח חזה אסימטרי
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה