ניתוח עפעפיים עליונים

מידע על ניתוחי ניתוח הרמת עפעפיים עליונים

עפעפיים צנוחים מביאים למראה עייף ומבוגר וקשה להסתיר אותם או לטשטש מראה זה. לעיתים עפעף צנוח יכול ליצור מראה כולל של אדם מבוגר אף על פי שיתר הפנים חלקות ורעננות. לכן, רבים מבין אלו שסובלים מהבעיה מחפשים אחר ניתוח או טיפול שיפתור אותה. 
ניתוח הרמת עפעפיים עליונים נגזר ממצבו האינדיבידואלי של האדם, כאשר כל מצב דורש טיפול וניתוח אחר בתכלית. ישנן שלוש בעיות מרכזיות שבאות לידי ביטוי בעת צניחת עפעפיים עליונים. הראשונה- עודף ניכר של עור ושומן בעפעפיים, השנייה- צניחת העפעף (פטוזיס), והשלישית- גבה צנוחה שמובילה לצניחת עפעף. לכל בעיה ניתוח עפעפיים שונה במקצת שמתאים לה.
מחפש מידע אודות ניתוח עפעפיים עליונים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח הרמת עפעפיים: סיבות למראה עפעפיים צנוחים ונפולים ולעיניים קטנות
כאמור, ישנן שלוש סיבות מרכזיות שגורמות למראה של עפעפיים צנוחים וכל אחת מהן מכתיבה טיפול שונה במקצת.

עודף ניכר של עור ושומן בעפעפיים - תופעה נפוצה בגילאי 50 ומעלה. במסגרת התופעה יש עודפים של עור ושומן בעפעפיים העליונים אשר מכביד עליהם ומביא לצניחתם. התופעה יכולה להיחשב למצב רפואי שכן לא פעם היא מלווה בעייפות, כובד בעיניים (בעיקר בשעות הערב), תחושה של מסך הנסגר על העיניים ובכאב ראש במידה ושריר המצח מתאמצים לפתוח את העיניים.

צניחת העפעף (פטוזיס) - במקרים בהם מנח העפעף נמוך בהשוואה למרכז האישון, בעין אחת או בשתי העיניים, וחוסם את ציר הראיה מוגדרת הבעיה כפטוזיס, צניחת עפעף. הסיבה השכיחה להיווצרות בעיה זו היא התרופפות החיבור בין השריר שמרים את העפעף העליון (Levator) לבין העפעף עצמו. תופעה זו יכולה להופיע בילדים ומבוגרים כאחד, ולהיות חד עינית או דו עינית (משמע, להופיע בעין אחת או בשתיהן).

בנוסף, צניחת העפעף עשויה להופיע בדרגות חומרה שונות- החל מצניחת עפעף קלה היוצרת אסימטריה בין העיניים שמשמעותה בעיקר אסתטית ועד לצניחה משמעותית של העפעף שממש חוסמת את שדה הראיה ומפריעה לתפקודה התקין של העין. חשוב לציין כי אצל ילדים צניחת עפעף חמורה הגורמת לחסימה של ציר הראיה עלולה לגרום לעין עצלה ולנזק בלתי הפיך.

גבה צנוחה - במקרים של גבה צנוחה היא לא פעם "מפילה", איתה את כל הרקמות העוטפות את העין, בהן העפעף. במקרים כאלו יש לטפל בגבה הצנוחה ולא בעפעף ולעבור ניתוח הרמת גבות.

כיצד מטפלים בכל אחת מהבעיות
עודף ניכר של עור ושומן בעפעפיים - התופעה נגרמת משינויים אלסטיים בעור העפעפיים ומשינויים במרקם ובנפח שרירי הפנים והשומן ויוצרת מצב של עפעפיים המכסים על העין ומפריעים מבחינה אסתטית ולעיתים גם רפואית. במקרה זה הטיפול הוא באמצעות ניתוח פלסטי בעפעפיים המכונה - blepharoplasty. במסגרת ניתוח הרמת עפעפיים זה מוציא הרופא הפלסטי עודפי עור, שרירים תת עוריים ולעיתים גם עודפי שקיות שומן שהצטברו בעפעף. הניתוח פותר את הבעיה ומעניק למטופל מראה רענן, צעיר ומתוח יותר של איזור העיניים.

הניתוח עצמו מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית בלבד ואורכו כשעה. הוצאת עודפי העור ושקיות השומן מהעפעף מתבצעת דרך חתך עדין ביותר לאורך קו הקפל הטבעי. הקפדה על מיקומו של החתך מבטיחה כי הצלקת "תתחבא" בין קפלי העפעף, כאשר בנוסף לכך יש לזכור שעם הזמן היא גם מתבהרת ומטשטשת יותר ויותר. עם סיום הניתוח תופר המנתח בעדינות את המקום ומגן עליו בפלסטר. המנותח משתחרר לביתו ללא צורך באשפוז ובלי חבישה של העיניים כאשר הוא יכול לראות ולתפקד כרגיל ללא מגבלה מיוחדת.

צניחת העפעף (פטוזיס) - במקרים שזוהו כמקרים של צניחת עפעף מתחשב הרופא בסיבה לצניחה, ברמת הצניחה ובגיל המטופל. לאחר שאבחן כל זאת הוא מבצע ניתוח במהלכו הוא מחבר את סיבי השריר שנותקו מהעפעף, לעיתים בשילוב הסרת עודף עור מהעפעף.

חשוב לציין כי הניתוח נעשה על קו הקפל הטבעי של העפעף ולכן לא נשארות צלקת חיצונית בולטת. במקרים קיצוניים בהם שריר העפעף אינו מתפקד (ומזוהה כסיבה שבשלה נוצרה צניחת עפעף) מחבר הרופא את העפעף על ידי שתל עצמוני או חיצוני אל שרירי המצח שמרימים אותו.

בסיבה השלישית לצניחת עפעפיים - צניחת גבה, מטפלים כאמור באמצעות ניתוח הרמת גבה.

חשוב לציין שמעבר למראה האסתטי שיוצר העפעף הנפול יש לתופעה גם השפעה רפואית, בעיקר אצל ילדים צעירים שראייתם יכולה להיפגע, ואנשים מבוגרים שיכולים לפתח כאבי ראשו ולסבול מעייפות בלתי רגילה. אולי בשל העובדה שלטיפול יש גם הצדקה רפואית אנשים כה רבים עוברים אותו ונמצא שניתוח הרמת עפעפיים הוא הניתוח הפלסטי השלישי בשכיחותו בישראל. 

מי שעובר את הניתוח מדווח על תוצאות לשביעות רצונו ועל תחושות חיוביות הן מבחינה רגשית ואסתטית והן מבחינה תחושתית ורפואית.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח עפעפיים עליונים
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.