ניתוח שאיבת שומן

מידע מקיף על ניתוח שאיבת שומן

ניתוח שאיבת שומן הוא ניתוח פלסטי מבוקש. שאיבת שומן היא פרוצדורה ותיקה ביותר בתחום הניתוחים הפלסטיים, והיא מבוצעת בארץ ובעולם החל משנות ה- 70. ניתוח שאיבת שומן מיועד לאנשים שאינם מצליחים להשיל לבדם את המשקל העודף ומעוניינים בסיוע חיצוני על מנת להסיר את עודפי השומן. עבור רבים הניתוח מקנה נקודת פתיחה טובה יותר לשמירה על הגזרה ועל אורח חיים בריא. אנשים רבים שנלחמים באופן יום יומי בשומן עודף בבטן, בירכיים או בישבן, בוחרים לעבור ניתוח שאיבת שומן.

מחפש מידע אודות ניתוח שאיבת שומן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מהו ניתוח שאיבת שומן
ניתוח שאיבת שומן הוא ניתוח במסגרתו נשאב השומן העודף מהגוף, מאזורים בהם הוא נאגר ולמטופל יש קושי להסירם. תאי השומן העודף שנמצאים באזורים שהוגדרו לטיפול נשאבים באופן כירורגי מחוץ לגוף ומסולקים לצמיתות. הניתוח מיועד לשני המינים, נשים וגברים כאחד. האזורים הפופולארים ביותר בהם מבצעים ניתוח שאיבת שומן הם האיזורים מהם, כמובן, הכי קשה להורד את השומן העודף - אזורי הבטן והירכיים. אזורים נוספים בהם מבוצע הניתוח הם: זרועות הידיים, ברכיים, הישבן, מותניים, לחיים, סנטר, צוואר ואזור השדיים אצל גברים (גניקומסטיה).

התאמה לניתוח שאיבת שומן
ניתוח שאיבת שומן מתאים לאנשים בריאים, שאינם סובלים מעודף משקל גדול והינם בעלי עור אלסטי. מי שסובל ממשקל עודף גדול מאד לא יוכל לעבור את הניתוח ויאלץ להפחית במשקלו או לבחור בניתוח בריאטרי.
הקריטריון השני, זה המתייחס לעור אלסטי הוא קריטריון חשוב ביותר שכן לעור אלסטי בניתוח כשאיבת שומן חשיבות רבה: לאחר הניתוח, כאשר רקמת שומן רבה נשאבה החוצה על העור העודף להתכווץ למימדים החדשים של הגוף, אחרת לאחר הניתוח ישארו עודפי עור גדולים שיצריכו ניתוח נוסף. עבור אנשים שסובלים מעודף משקל קל בלבד מומלץ לבחון טיפול הצרת היקפים.

ניתוח שאיבת שומן אינו תחליף לפעילות ספורטיבית
כיוון שפרוצדורה של שאיבת שומן אינה יכולה לשמש כתחליף לדיאטה ופעילות גופנית, היא נועדה בעיקר עבור אנשים המתקשים להסיר את עודפי השומן מאזורים מסויימים בגופם בעזרת דיאטה או פעילות גופנית. מעבר ניתוח שאיבת שומן יכול להעשות בכל הגילאים, אולם מטעמים אסתטיים עדיף לעשותו לפני גיל 40, וזאת כיוון שככל שמתבגרים גם עור הגוף מתבגר ומאבד מהאלסטיות שלו. כתוצאה מכך, לאחר הניתוח, יהיה לעור העודף שישאר באזור השאיבה קשה יותר להתכווץ ולהימתח והתוצאה הנראית לעין תהיה עודפי עור, מה שאך יכול להצריך הליך ניתוחי נוסף להסרת עודפי עור.

הכנות לניתוח שאיבת שומן
לאחר שקיבלתם החלטה לעבור ניתוח שאיבת שומן, תצטרכו לבחור מנתח פלסטי שיבצע את שאיבת השומן. תחילה תפגשו עם הרופא המנתח שבחרתם וממנו תקבלו הסבר מפורט על הליך שאיבת שומן, כיצד הוא מתבצע, למה ניתן לצפות בזמן ההחלמה, לאילו תוצאות ניתן לצפות, מהם הסיכונים הכרוכים בו וכיצד להתכונן אליו. במסגרת הפגישה יבחן הרופא את גופכם ואת האזורים מהם אתם מעוניינים לשאוב שומן.

הרופא הפלסטי יבדוק את איכות העור (אלסטיות) באזורים אלו ואף יצלם אותם. בתום הבדיקה, לאחר שמיעת הציפיות של המטופל ובשילוב עם ניסיונו המקצועי הוא ימליץ על השיטה המתאימה ביותר לביצוע שאיבת שומן אצל המטופל ויחדיו תתקבל החלטה בדבר הניתוח. עם סיום הפגישה ולאחר גיבוש ההחלטה על השיטה שינקוט הרופא בעת ניתוח שאיבת השומן, יופנה המטופל לביצוע מספר בדיקות נוספות, בהן בדיקות דם מלאות, צילום חזה, בדיקת שתן, א.ק.ג, ולעיתים, בדיקות נוספות בהתאם לגילו ולנתוניו האישיים של המטופל.

הליך ניתוח שאיבת שומן
מתחילת חיינו ועד גיל ההתבגרות מייצר גופינו תאי שומן שהולכים ומתרבים. בתום גיל ההתבגרות מספרם של תאי השומן אינו משתנה יותר ונותר יציב, כאשר מה שממשיך להשתנות הוא נפחם, שעולה ויורד כאשר משמינים או מרזים, בהתאמה. במהלך ניתוח שאיבת שומן שואבים את תאי השומן הבעייתיים שתפחו והצטברו באזורים אסטרטגיים בגוף וכך נפטרים מהם לצמיתות. התוצאה היא גזרה מחוטבת יותר ללא מצבורי שומן.

חשוב להבין ולזכור שעל מנת שהגוף יישאר חטוב לאחר ניתוח שאיבת שומן צריך להקפיד על תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית. ללא שמירה על שני אלמנטים אלו תאי השומן הנותרים (באזור הטיפול ובאזורים אחרים בגוף) יגדילו את נפחם וגזרת הגוף תשנה שנית לכיוון ההשמנה. בפועל, במידה והמטופל אינו מקפיד לשמור על עצמו לאחר הניתוח הוא יעלה שנית במשקל, רק שמצבורי השומן יהיו באזורים אחרים בגופו, אלו שמהם תאי השומן לא נשאבו.

ניתוח שאיבת שומן - יום הניתוח
לאחר שעברתם את כל השלבים הראשוניים: קבלת החלטה על הניתוח, התייעצות רפואית אישית מנתח פלסטי מוסמך, מעבר של בדיקות רפואיות כלליות שמטרתן להעיד על בריאות תקינה, תוכלו סוף סוף לקבוע תאריך לניתוח שאיבת שומן. לפני הניתוח יש להפסיק לעשן, להקפיד על צום מלא של 6 שעות ולמשך שבועיים להפסיק ליטול וויטמינים, תוספי מזון ומדללי דם (כדוגמאת אספירין וקומדין) ולשתות אלכוהול. ביום הניתוח, חשוב להתקלח באופן יסודי ולהקפיד לסבן היטב את האזורים המיועדים לשאיבה. בנוסף, סביר שתתבקשו להצטייד בחגורת לחץ שתולבש על גופכם בתום ההליך ותיצור לחץ שיקבע את העור ותסייע להתכווצותו.

ניתוח שאיבת שומן אורך, בממוצע, בין שעה לשעתיים ומשתנה בהתאם לשיטת הניתוח המיושמת, מספר האזורים מהם יש לשאוב, וכמות השומן הנשאבת.

על מנת לדעת מהיכן יש לשאוב את תאי השומן העודף, בעת הכניסה לחדר הניתוחים יסמן הרופא בעזרת טוש את האזורים מהם תיערך שאיבת שומן. הניתוח יכול להתבצע בהרדמה מלאה או חלקית. ההרדמה היא מקומית כאשר שואבים שומן מאזור אחד בלבד וכאשר כל המקומות בהם נעשית השאיבה מרוכזים באזור המותן ומטה. כאשר מדובר על שאיבת שומן מאזורים רבים בגוף הרדמה היא כללית.
חלק מהמנתחים הפלסטיים וכן חלק מהמנותחים מעדיפים בכל מקרה שההרדמה בניתוח שאיבת שומן תהיה כללית.

תהליך ההחלמה מניתוח שאיבת שומן לוקח בין מספר ימים לחודש ולאחר מכן ניתן לצפות בשינוי. אחד הדברים שחשוב לדעת הוא שלא פעם ניתוח שאיבת שומן גורר אחריו החרפה בתופעת הצלוליט, וחלק מהמטופלים פונים לאחר ההחלמה לביצוע טיפול בצלוליט כהשלמה לתוצאה האסתטית.

נציין כי עם סיום תהליך ההחלמה, כאשר הגוף מתאושש והתחושה הפיזית כמו גם הנפשית טובה יותר אפשר להתחיל להינות מהתוצאות. ניתוח שאיבת שומן יוצר שינוי חיצוני שכמובן מקרין פנימה וניזון פעמים רבות מתגובות הסביבה ("וואי, את נראת צעירה בעשר שנים...", "אתה נראה ממש טוב, איך עשית את זה?...").  יחד עם זאת חשוב לזכור שלא ניתן לנבא את כל תגובות הסביבה וחלקן יכולות להיות לא נעימות, מסיבה זאת או אחרת. לכן, את ההחלטה בגין ביצוע ניתוח שאיבת שומן יש לקבל מתוך שיקולים פנימיים ולא מתוך לחץ חיצוני, או אז תגובות לא מותאמות של הסביבה לא יוכלו לקלקל את תחושת השינוי לטובה.

תוצאות ניתוח שאיבת שומן : אחרי הניתוח
אנשים שעוברים ניתוח שאיבת שומן יכולים לחגוג את התוצאות בקניית מלתחה חדשה שתתאים למידותיהם החדשות ותחמיא להם. אל תפספסו את ההנאה הזו (והכוונה גם לגברים שבחבורה), להישאר עם מלתחת הבגדים הקודמת, אחרי שכבר עברתם שאיבת שומן ואת השינוי המיוחל, יכולה להפחית מתחושת החיוניות החדשה. בגדים חדשים יהיו חלק מהשינויים שבחרתם לעבור, הם יעניקו פן נוסף לשינוי הפנימי שעברתם, וכן כיוון שהם יהיו במידה קטנה מזו שהתרגלתם אליה הם ידרבנו אתכם לשמור על הגזרה החדשה. 

במידה ויש לכם שאלות נוספות בנושא ניתוח שאיבת שומן ניתן לקרוא את כל המידע באופן מסודר באתר ולקבל תמונה מלאה ומקיפה. כמו כן אתם מוזמנים לפנות למרפאות ולקליניקות באמצעות הטופס ולדבר ישירות עם נותני השירות לקבלת תמונה מלאה.

לסיכום, אין ספק כי ניתוח שאיבת שומן הוא אחד מהניתוחים הפלסטיים הפופולאריים ביותר של המאה ה-21 והעולם המערבי. מגפת ההשמנה שאינה מפסיקה, המזונות העשירים והמגוונים שזמינים למרבית האוכלוסיה ופעיליות הפנאי שברובן אינן כוללות פעילות ספורטיבית ומתרכזות בישיבה על הספה או למול המחשב אינם תורמים לבריאות הציבור ומביאים יותר ויותר אנשים למצב בו הם חשים כי עליהם להסתייע בסכין המנתחים על מנת להיראות טוב ולהיכנס לתוך המידות הצרות של אידיאל היופי.

השנים הרבות בהן מבוצע הניתוח הופכות אותו לאחד מהניתוחים הפלסטיים הבטוחים שיש כיום כאשר המחקר ממשיך ומתקדם וכמעט בכל יום מוצעות שיטות חדשניות לביצוע המטרה - הוצאת כמה שיותר תאי שומן מהגוף, תוך שמירה על האדם עם מינימום פגיעה. היתרון הגדול של הניתוח שהוא העובדה שתאי שומן אינם ממשיכים להתרבות, אלא רק גדלים ומשנים את נפחם, עומד כאן לצד המנתחים הפלסטיים והמטופלים שיכולים להיות בטוחים שלאחר ניתוח שאיבת שומן, במידה וישמרו על תזונה מאוזנת, יצליחו לשמור על הגזרה החדשה.

שמירה על תזונה מאוזנת ועל אורח חיים בריא הוא התחום העיקרי שיש להשקיע בו לאחר הניתוח והוא תחום שקשה ליישום ולהתמדה. יש לקחת בחשבון שמי שפונה לניתוח שאיבת שומן הם לרוב אנשים שאינם חיים אורח חיים בריא ואינם עוסקים בפעילות ספורטיבית ורואים בניתוח את קרש הקפיצה לעולם בריא יותר. עם סיום הניתוח ולאחר ההחלמה על המטופל להיכנס לכושר מינימאלי על מנת לשמור על הגזרה החדשה וכן למניעת הצטברות של תאי שומן באזורים אחרים בגוף. יש מי שמחליטים יחד עם הניתוח גם להירשם לחדר כושר או למסגרת חוגים כלשהי שתסייע להם בתהליך.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח שאיבת שומן
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
הצרת היקפים