ניתוח פטמות שקועות

כל מה שרצית לדעת על ניתוח לתיקון פטמות שקועות

פטמות שקועות הן מצב שכיח יחסית הן בקרב גברים והן בקרב נשים. בדרך כלל מדובר בבעיה שהיא בעיקרה אסתטית, אולם במידה ופטמה שקועה מופיעה אצל נשים יש סיכוי שהיא תגרום בנוסף לבעיה האסתטית גם לכאבים בשד ואפילו לבעיות בזמן הנקה. תופעה של פטמה שקועה מצויה אצל 10% מהנשים הצעירות.

מחפש מידע אודות ניתוח פטמות שקועות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהי פטמה שקועה?
פטמות שקועות הן פטמות שטוחות שאינן בולטות כלפי חוץ, כפי שקורה באופן נורמטיבי. מצב נוסף של פטמה שקועה, שנחשב לקשה יותר הוא מצב בו הפטמה שקועה בעור והיא קעורה ומקופלת כלפי פנים. תופעה של פטמה שקועה יכולה להופיע בפטמה אחת או בשתי הפטמות.

מה גורם להיווצרות פטמות שקועות?
ישנן כמה סיבות להיווצרות פטמות שקועות. פטמה שקועה יכולה להיגרם הן מפגם גנטי מולד או להיווצר עם הזמן, כחלק מתהליך הזדקנות העור או מסיבות אחרות. סיבה נוספת להיווצרות פטמה שקועה הוא סרטן השד, וזה המקום לציין שפטמה שקועה שמופיעה באופן פתאומי נחשבת לאחד הסימנים לסרטן השד, ולפיכך במקרה של שינוי במבנה וצורת הפטמה יש לגשת לרופא.

סיבות נוספות להיווצרות פטמה שקועה הן מחסור או חולשה של סיבי השריר בחלק השזור במבנה הפטמה או צינוריות חלב קצרות המושכות את הפטמה כלפי פנים.

תיקון פטמה שקועה - ניתוח פטמות שקועות
ישנם מספר טיפולים לתיקון פטמות שקועות שתלויים במידת החומרה של שקיעת הפטמות. כאשר המצב אינו חמור והפטמות שטוחות ויוצאות בקלות ניתן להוסיף גובה לפטמה על ידי הזרקה של חומרי מילוי (כדוגמת ביו אלקמיד) לבסיס הפטמה. חומרי המילוי דוחפים את הפטמה למעלה והתהליך כולו נמשך דקות ספורות בלבד ומבוצע תחת הרדמה מקומית. ההחלמה קצרה וכעבור ימים בודדים התחושה באזור הפטמות חוזרת להיות רגילה.

במצבים בהם הפטמות שקועות רק במעט, או במצבים בהם הן יוצאות בעזרת הפעלת לחץ יש אפשרות לתקנן על ידי הליך כירורגי פשוט הכולל את הוצאת הפטמה ותפירה תת עורית של הרקמה תחת הפטמה, כך שהתפר מונע את שקיעתה החוזרת של הפטמה.

במקרים החמורים, בהם הפטמות שקועות ולא ניתן להוציא אותן גם באמצעות לחץ הפתרון הוא ניתוח פלסטי לתיקון פטמות שקועות. הניתוח כולל ביצוע חתך קטן בבסיס הפטמה, דרכו מפריד המנתח הפלסטי בין הפטמה לרקמה שמתחתיה, הרקמה שגורמת למשיכה של הפטמה כלפי פנים. לאחר מכן תופר המנתח את הפטמה, בתפר תת עורי, שמונע את האפשרות של שקיעתה שנית. החתך הקטן נתפר בתפר חיצוני שמוסר כעבור שבוע.

בדרך כלל תופעה של פטמה שקועה הדורשת ניתוח כירורגי נוצרת בעקבות צינוריות חלב קצרות שמושכות את הפטמה פנימה. כאשר המטופל הוא גבר אין בעיה לנתק את צינוריות החלב מהפטמה לצורך עיצובה, אולם כאשר המטופלת היא אישה יש להתחשב במצבה ורצונה, שכן ניתוק צינוריות החלב תמנע את האפשרות של האישה להניק בעתיד.

ניתוח פלסטי לתיקון פטמות שקועות אורך פחות משעה ומבוצע תחת הרדמה מקומית. לאחר מספר שעות התאוששות המטופל/ת יכול לחזור לביתו, כאשר על גופו חבישה. ישנן מקרים בהם ניתן טיפול אנטיביוטי לאחר הניתוח. לאחר תקופת ההחלמה לא יישארו מהניתוח צלקות הנראות לעין.

כאן המקום לציין כי קיים טיפול בייתי בפטמה שקועה שכולל שימוש במשאבת פטמה (היוצרת ואקום ומושכת את הפטמה כלפי חוץ). הטיפול מיועד למקרים קלים ולא פעם הוא מלווה בכאב.

סיכונים ותופעות לוואי
ניתוח לתיקון פטמה שקועה הוא אחד מיני ניתוחים פלסטיים הנחשבים בטוחים. לניתוח אין תופעות לוואי רבות, אך חשוב להכיר גם את אלו הנדירות טרם מחליטים לעבור את הניתוח. תופעת לוואי ידועה לאחר ניתוח תיקון פטמות שקועות היא היווצרות שטפי דם, נפיחות והתקשות באזור הטיפול. במקרים חריגים עשויה להיווסף לכך גם פגיעה עצבית שתוביל לירידה בתחושה. מעבר לכך, ההחלמה מהניתוח מהירה וקלה ואי הנוחות שמאפיינת את הימים הראשונים נעלמת במהרה, כאשר ניתן לקבל טיפול תרופתי בכדי לזרז את התהליך.

מי שמתמודדת עם פטמה שקועה שלתחושתה אינה אסתטית, ויתכן שאף מפריעה לה במידה והיא מעוניינת להניק, רואה בניתוח זה לתיקון פטמות הצלה גדולה. עבור נשים רבות הניתוח הוא הרבה מעבר לניתוח אסתטי גרידא, זה ניתוח שמעניק להן חזרה את הביטחון העצמי ותחושת דימוי גוף חיובית ושלמה. פגמים (או פגמים לכאורה) באזורים גוף הנחשבים ליפים ביותר ולכאלו שרבים נושאים אליהם עיניים ומחכים לראותם יכולים לגרום למגוון מצבים מביכים ולא נעימים וכן לבושה. לכן, מי שחשה כי מראה הפטמה שלה פוגם במראה הכללי של החזה והגוף אין סיבה שלא תעבור את הניתוח ותוכל להרגיש גאה ונינוחה בגופה.

חשוב לציין שבניגוד לניתוחים פלסטיים בהם נעשה שימוש בחומרים שאינם רקמות העור הטבעיות, בניתוח תיקון פטמות, הפטמה היא עדיין הפטמה המקורית של האישה והשינוי הוא מבני ומשפיע על הצורה שלה בלבד. זו גם הסיבה שהניתוח אינו אמור להשפיע על צינורית החלב ועל ההנקה בהמשך.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח פטמות שקועות
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.