נשירת שיער והתקרחות

על מה שבין נשירת שיער להתקרחות

אנשים רבים חווים נשירת שיער, זו תופעה טבעית ונורמטיבית במהלכה חלק מהשיערות נושרות מהראש. אבל מתי נשירת שיער אינה רק נשירת שיער סטנדרטית אלא הופכת להתקרחות של ממש? ומה ניתן לעשות כאשר מזהים כי זה המצב? להלן כל התשובות.

מחפש מידע אודות נשירת שיער והתקרחות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

נשירת שיער והתקרחות
נשירת שיער היא תופעה שכולם, או כמעט כולם חווים. נשירת שיער מתקיימת כאשר זקיק השיער מגיע למצב חיים בו הוא במנוחה ולאחר מכן נושר ומפנה מקום לזקיק שערה חדש הצומח וממלא את מקומו. במצב נורמאלי כתשעים אחוז מזקקי השיער נמצאים בשלב הצמיחה, בו הם חזקים ומחוברים היטב לקרקפת ורק עשרת האחוז הנותרים נמצאים בשלב המנוחה והנשירה. זה מצב בו הנשירה אינה מורגשת ואינה מוגדרת כמצב של נשירת שיער מטרידה. נשירת שיער היא תופעה שהינה חלק טבעי ממחזור השיער, וגם אם היא מזערית היא קיימת אצל כל אחד. 

הבעיה מתחילה כאשר יותר מעשרה אחוזים מזקיקי השיער נמצאים בשלבי מנוחה ונשירה וכאשר אין זקיקים חדשים שימלאו את מקומם. במצב זה השיער נושר ואין התחדשות שלו, מה שמביא להתקרחות.

חוסר איזון במחזור צמיחת השיער
האיזון במחזור צמיחת השיער מופר הן על ידי גורמים חיצוניים והן על ידי גורמים פנימיים.
בין הגורמים המרכזיים ניתן למנות: שינויים הורמונאליים, הפרעות בזרימת הדם לקרקפת, חומרים כימיים שפגעו בעור הקרקפת ובשיער, לחצים נפשיים ומחלות עור. במידה וחשים כי נשירת השיער מתעצמת ואין לה סיבה טובה ומובנת, דוגמת שינויים הורמונאליים בזמן הריון ולאחר לידה, מומלץ לבחון את יתר הסיבות.

נשירת שיער מאסיבית הופכת בעייתית בשעה בה זקיקי השיער נושרים ואין זקיקי שיער חדשים שמחלפים אותם, מה שיוצר מראה שיער מדולל יותר ויותר ובסופו של דבר קרחות. כאשר מראש, השיער דק דליל ושביר הקרחות מתחילות להיות מובחנות מהר יותר וההשתוקקות לפתרונות גדולה יותר.

טיפולים ופתרונות
כיום ידוע שאין פתרונות קסם למצב, ועם זאת בשוק יש לא מעט טיפולים המוצעים לצורך פתרון הבעיה.
קיימים מספר פתרונות קוסמטיים כאבקה העשויה מקרטין ונצמדת לשיער באמצעות חשמל סטטי, מסרק לייזר שמחדש את זרימת השיער לקרקפת וכמובן פיאה. כמו כן ישנם טיפולים הורמונאליים ותרופתיים אך הם אינם מכסים על ההתקרחות במאה אחוז.

טיפול נוסף הוא כמובן השתלת שיער, טיפול שנועד למי שכבר החלה אצלו התקרחות, אולם הקרחת עדיין אינה מלאה לגמרי. במסגרת השתלת שיער לוקחים זקיקי שיערה מאזור תורם בו הם המשיכו לצמוח ואין בעיית נשירה ומחדירים אותם לאזור ההתקרחות, ליצרת מראה שיער טבעי ומלא.