סתימה בשן

כל מה שחשוב וצריך לדעת על סתימות בשיניים

אם השיניים מתחילות לכאוב בעת שהן באות במגע עם קור או חום זה סימן שיש לכם בעיה בשן ואו שהיא רגישה או שהתפתחה בה עששת. הטיפול הראשוני לפגיעה בזגוגית השן או בשמה הנפוץ יותר-"חור בשן" הוא סתימה בשן.
מחפש מידע אודות סתימה בשן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
סתימות בשיניים - מידע כללי
מכיוון שאין כמעט אנשים אשר הצליחו להימלט כל חייהם מחורים בשיניים, סתימה בשן היא אחד מטיפולי השיניים הפופולאריים ביותר.  סתימה בשן נועדה לטפל בזגוגית השן אשר נפגעה בעקבות הצטברות של רובד חיידקים (עששת) אשר נגרם בדרך כלל בשל היגיינת פה לקויה. 

עששת שמתפתחת פוגעת בשכבת השן העליונה- האמייל, ודרכה חודרת פנימה לתוך השן ומחלישה אותה. בעת טיפול שיניים הכולל סתימה פותח רופא השיניים את השן, מנקה אותה מהעששת ומסיר את הרקמות הפגועות. בנוסף, רופא השיניים מכין את השן לקליטת מילוי סינטטי ולאחר מכן ממלא אותה בחומר המיועד לסתימה.

בדיקה  - האם יש לכם חורים בשיניים?
הסממן הראשון לכך שיש לכם חורים בשיניים הוא רגישות של השיניים או של שן ספציפית לחום וקור. במקרים בהם המצב כבר חמור, כאשר הדלקת פעילה או שהפגיעה בשן עמוקה ועצבית, ניתן יהיה אף לחוש בנפיחות בחניכיים. בכל מקרה לא מומלץ לחכות עד שהשיניים יהפכו לרגישות או כואבות ויש ללכת לביקור תקופתי אצל רופא השיניים או השיננית.

החשיבות הרבה של טיפול שיניים הכוללת אבחון של מצב השיניים ובמידת הצורך סתימה הינו בשביל למנוע הדרדרות של בריאות השן ולמנוע עששת. ברגע שהשן נפגעה מעששת גם צחצוח שיניים מאסיבי ותכוף לא יעזור. אם השן לא תנוקה ותיסתם, עלולה להיפגע השכבה הפנימית אשר כוללת את שורש השן ועצבים וכן השן עלולה להישבר, מה שיגרור אחריו טיפול שורש וכתר שהינו מסובך הרבה יותר מסתימה.

סתימה בשן - הליך הטיפול

לאחר שהגעתם לרופא השיניים והוא זיהה שצריך לערוך סתימה, תחילה יבצע רופא השיניים  צילום רנטגן לשיניים אשר יעזור לו לקבוע את גודל החור, מיקומו המדויק ועומק הפגיעה. לעיתים יבקש הרופא כי תעברו צילום פנוראמי אשר יוכל לקבוע האם הדלקת חמורה מכפי שנראה והאם יש צורך בטיפול שורש ולא רק סתימה.

עבור אנשים בריאים יכולים להתחיל בשלב זה בטיפול. בעוד אנשים הסובלים מבעיות לב או מסיכוי ללקות בדלקת במסתמי הלב יקבלו אנטיביוטיקה טרם הטיפול.

בעת הסתימה, יקבל המטופל זריקת הרדמה מקומית (כיום ניתן לעבור את הטיפול גם תחת הרדמה כללית) אשר יכולה לגרום למעט כאב. לאחר שהאזור מורדם ,מתחיל רופא השיניים בטיפול, תוך שהוא שומר על סטריליזציה מרבית. תחילה, הרופא פותח את זגוגית השן, מוציא את אזור העששת, מנקה את השן וסביבתה ומסלק את רקמת השן הפגועה באופן יסודי כך שהוא מכין את השן לקליטת חומר הסתימה שהינו חומר סינטטי עמיד. 

לאחר מכן קודח מעט רופא השיניים בחלל השן שנותרה, כך שיתאפשר לחומר להיקלט ולהיתפס טוב יותר בשן. כאשר השן מוכנה הוא מחדיר אליה את המילוי באיטיות תוך שהוא מאפשר לו להידחס ולהתייבש. כל הטיפול עצמו, כולל סתימה אורך בין 20 דקות לחצי שעה לסתימה.

טיפול סתימות בשיניים - החלמה
לאחר טיפול שיניים הכולל סתימה או כמה סתימות יש להימנע מאכילה ושתייה במשך שעתיים ועד שהשפעת זריקת ההרדמה חולפת. לאחר שתחלוף ההרדמה ייתכן ויורגשו כאבים בשן. אך כאבים אלו יחלפו תוך יממה. כמו כן, ייתכן והאזור יהיה נפוח מעט. בכל מקרה של כאבים בלתי פוסקים, עלייה בחום או דימום יש לפנות מיידית לרופא השיניים.

חשוב לציין כי על מנת לשמר את התוצאות של הסתימה צריך להקפיד על היגיינת פה הכוללת מלבד צחצוח שיניים גם שימוש בחוט דנטאלי ושטיפת פה. 

חומרים למילוי סתימה בשן: קומפוזיט ואמלגם 

שיחזור סתימה לבנה - קומפוזיט
קומפוזיט הוא חומר שרף מורכב, המגיע בצבע לבן, בכדי להתאים למראה השיניים ולהעניק מראה אסתטי. שימוש בקומפוזיט לסתימה דורש שימוש בטכניקה ייחודית ודורש מרופא השיניים מיומנות גבוהה. מחקרים אחרונים מצביעים על עמידות גבוהה של החומר אשר יחד עם צבעו מקנים לו יתרון בולט. חשוב לציין כי חומר מילוי זה הינו יקר יחסית.

שיחזור אמלגם
אמלגם הוא חומר מילוי מתכתי הידוע בשל עמידותו הגבוהה ומחירו הזול, אך בשל צבעו המתכתי נחשב ללא אסתטי. בנוסף, חומר זה דורש הסרה נרחבת יותר של שכבת השן בכדי שיתפס. השימוש באמלגם נעשה במשך שנים ועודנו קיים, הוא מתבצע בעיקר בשיניים אחוריות, הן בשל צבעו והן בשל חוזקו המתאים לייעודן של השיניים האחוריות. נציין כי יש לקחת בחשבון שעם הזמן משחרר החומר מתכות, מה שגורם לצביעת השן והחניכיים שסביב.