פדיקור

טיפוח כף הרגל והציפורן

כפות הרגליים שלנו הן הבסיס עליו גופנו נשען כל היום. הן לרוב כלואות בנעל (לפעמים נעל ממש לא נוחה) ואם אין נעל אז הן חשופות למשטחים מסוגים שונים לעיתים מלוכלכים ולא נעימים. אני חושבת שמגיע להן קצת יחס מיוחד, ואתן?

מחפש מידע אודות פדיקור?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

פדיקור, אז מה זה בעצם?
נתחיל בפירוש המילולי של המילה "פדיקור" pedicure שמקורה בשפה הלטינית. פירוש הביטוי פדיקור הינו "טיפול ברגל" - pedis בלטינית, משמעותה רגל או קרסול ו- cura, משמעותה דאגה או טיפול. זאת לעומת המילה מניקור שמשמעותה טיפול בכף היד.

מכאן שבתהליך הפדיקור זוכה כף הרגל כולה לטיפול ולטיפוח. פדיקור יכול להתבצע באופן עצמאי בבית או בקליניקה על ידי בעלת מקצוע - האחרונה הינה האפשרות העדיפה זאת בכדי להימנע מנזק אפשרי לרגל. לא כל אדם יכול לבצע טיפול פדיקור שכן פדיקוריסטית מקצועית חייבת לעבור הכשרה מתאימה.

מטרתו של טיפול פדיקור היא לשפר את מראה כף הרגל והציפורניים, כשבנוסף פדיקור יכול לעזור במניעת מחלות ציפורניים כגון פטרת.

משך טיפול הפדיקור משתנה בהתאם לאופייה ולמצבה של כף הגל ויכול להימשך החל מחצי שעה ועד שעה וחצי.

מה כולל טיפול פדיקור?
פדיקור אינו רק טיפול מהנה ומרגיע מאחר והוא יכול לתרום רבות לבריאות כף הרגל ולעיתים אף "להציל" מכאבים וסבל שעשויים להיגרם כתוצאה מהצטברות גדולה של עור יבש או עור מת (בצורה של יבלות) כמו גם למנוע בעיות של ציפורניים חודרניות או פטריות למיניהן בציפורן. 

כאן המקום לציין שפדיקור נחלק לשני סוגים: פדיקור קוסמטי ופדיקור רפואי.

פדיקור קוסמטי
פדיקור קוסמטי הוא טיפול בטוח ופחות חודרני מהפדיקור הרפואי, אף על פי כן כדאי לבחור במקום מקצועי ובפדיקוריסטית עם תעודות והכשרה. 

פדיקור קוסמטי כולל מספר שלבים:
ראשית משרה הפדיקוריסטית את הרגל במים חמים מועשרים בחומרים מרככים ומזינים, לאחר פרק זמן מסוים (אורכו תלוי במצב הרגל) מתחיל טיפול עדין להסרת עור יבש ומת בכל כף הרגל וסביב הציפורניים, השיטות להסרת העור מגוונות מאוד וכוללות פילינג, מכונה לשיוף וסכינים מיוחדות לקילוף. בשלב הבא מתחיל טיפול פרטני בציפורניים הכולל ניקוי, קיצוץ ושיוף.

פדיקור הוא טיפול בריא לכף הרגל המתאים לגברים ולנשים כאחד. עם זאת, נשים, בשונה מגברים, פונות לרוב לטיפוח הציפורן כחלק מהטיפול וחפצות בצביעת וקישוט הציפורן.  

בסיום טיפול פדיקור קוסמטי בכפות הרגליים יגיע שלב מריחת הלק והקישוט, בהתאם לבחירת המטופלת. לאחר הטיפול עור כף הרגל יהיה רך ורענן, הרגל תראה אסתטית ועדינה וההליכה תעשה נעימה יותר בשל אובדן העור המת והיבש.

פדיקור רפואי
פדיקור רפואי כולל את כל השלבים הנ"ל של הפדיקור הקוסמטי, אך פדיקור רפואי כולל בנוסף שלבים של טיפול עמוק וחודרני בכף הרגל והציפורניים לצורך פיתרון בעיות מהן סובלת הרגל, כגון: עור יבש מאוד (מאפיין חולי סכרת) יבלות (מסוגים שונים), פיטריות (מסוגים שונים) וציפורן חודרנית.

פדיקור רפואי כרוך ביותר סיכון שכן הוא משלב עבודה עם סכינים חדות מאוד בעומק העור כמו גם טיפול באנשים עם בעיות רפואיות אחרות (כגון סכרת) ולכן יש לוודא היטב שהפדיקוריסטית עברה הכשרה מתאימה והוסמכה כראוי ושהיא עובדת בסביבה סטרילית, נקייה ומאווררת ומקפידה על חיטוי וניקוי כלי העבודה שלה בצורה מושלמת.

פעמים רבות הנהירה לטיפולי פדיקור נעשת לקראת הקיץ ובחודשי הקיץ, אז הרגליים חשופות והחשיבות של המראה אסתטי שלהן עולה. עם זאת, טיפולי פדיקור ניתן לעבור גם בחורף ובכך להכין את הרגל מבעוד מועד לקיץ. מה עוד שדווקא בחורף כאשר כפות הרגליים סגורות יש חשש גדול מהיווצרות פטריות ונגעים שונים.