פדיקור רפואי

טיפול בבעיות קשות וכרוניות בכף הרגל והציפורן

פדיקור רפואי מכוון לאנשים הסובלים מבעיות כרוניות וקשות בכף הרגל דוגמת יבלות שמקשות על ההליכה והעמידה; ציפורניים חודרניות שעשויות ליצור זיהום; פטרת ברגליים; ואף בעיות הנובעות ממחלות כמו סכרת. הפדיקור הרפואי מטפל בכף הרגל ומגיע לשכבות העמוקות של העור במטרה למגר כל בעיה שיכולה להיווצר.

מחפש מידע אודות פדיקור רפואי?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

פדיקור - מידע כללי
נתחיל בהסבר קצר על המושג פדיקור (pedicure) לטובת אלו שאינם מכירים אותו. פירוש הביטוי פדיקור הינו "טיפול ברגל" - pedis בלטינית, משמעותה רגל או קרסול ו- cura, משמעותה דאגה או טיפול ומכאן שטיפול פדיקור הוא טיפול לאזור כף הרגל. פדיקור הוא טיפול בו זוכה כף הרגל כולה לטיפול ולטיפוח. מטרתו של טיפול פדיקור היא לשפר את מראה כף הרגל והציפורניים בנוסף פדיקור יכול לעזור במניעת מחלות ציפורניים כגון פטרת. 

במקרים מסוימים לא די בפדיקור הקוסמטי על מנת לטפל במראה כף הרגל, מאחר והבעיות בכף הרגל מצריכות התערבות עמוקה יותר. במקרה הזה מתעורר צורך בפניה לפדיקור רפואי.

ההבדל בין פדיקור רפואי לבין פדיקור קוסמטי
פדיקור רפואי כולל את כל השלבים של פדיקור קוסמטי: השרייה במים חמים עם חומרים מזינים, הסרת עור יבש ומת, ניקוי, קיצוץ ושיוף הציפורניים ואף קישוטן וטיפוחן. אך פדיקור רפואי בשונה מהפדיקור הקוסמטי כולל גם שלבים מתקדמים יותר של טיפול עמוק בעל אופי רפואי בעור כף הרגל, הבא במטרה לפתור בעיות מורכבות וכרוניות בכף הרגל.

פדיקוריסטיות, הן קוסמטיות והן רפואיות, מחויבות בהכשרה ובהסמכה, אלא שהקוסמטיקאית הרפואית עוברת הכשרה מקיפה בהרבה הכוללת התמחות בבעיות רפואיות שונות ועבודה עם כלים ייחודיים לסוג הבעיה.

בעת הבחירה בקוסמטיקאית רפואית יש לוודא כי היא מוסמכת כראוי, בעלת ניסיון בתחום הבעיה הספציפית ממנה סובל הלקוח ומקפידה על כל כללי ההיגיינה המחייבים.  

פדיקור רפואי - סוגי בעיות המטופלות בפדיקור רפואי
ציפורן חודרנית - כאשר מתעוררת בעיה של ציפורן חודרנית שמכאיבה ומפריעה לתפקוד כדאי מאוד לגשת לטפל בה אצל פדיקוריסט רפואי לפני שהבעיה תחמיר. כאשר מדובר בציפורן חודרנית שאינה מעורבת בזיהום הטיפול פשוט למדי במקרים בהם מתפתח זיהום הטיפול נעשה מורכב יותר ובדרגת זיהום גבוהה יפנה הפדיקוריסט לפודיאטר או לרופא כירורג על מנת שהטיפול בבעיה יעשה תחת הרדמה.

אם מדובר במצב שאינו מחייב התערבות רפואית הפדיקוריסט ירכך את הרגל במים במשך זמן ממושך ואז יעקור בעדינות רבה את החלק של הציפורן אשר חדר אל העור, יגזור אותה כראוי וילמד את הפציינט לגזור אותה באופן הנכון למניעת הישנות הבעיה.

יבלות - יבלות שטחיות ביותר ניתן להסיר גם אצל פדיקוריסטית קוסמטית אבל כאשר מדובר ביבלות עמוקות או ויראליות יש לפנות לפדיקוריסט רפואי מומחה. הסרת יבלות מתבצעת על ידי קילופן ושיופן ואף שימוש בחומרים כימיים להשלמת התהליך. טיפול כזה מספק הקלה משמעותית בלחץ ובכאב אבל אינו מבטיח את אי הישנותה של היבלת. המקרים של יבלת כרונית יש ללכת לרופא עור שיטפל בה עם חנקן נוזלי באופן סופי. 

פטרת או אגזמה - פדיקוריסט רפואי יודע לזהות את סוג הפטרת ואת מוקדה ולטפל בה באמצעות חומרי שונים ומשחות שאינם מחייבים במרשם רופא. לאחר הטיפול בפטרת יצייד הפדיקוריסט את המטופל בהנחיות להמשך טיפול ומניעה. במקרה של פטרייה חמורה יופנה המטופל לרופא עור.

פדיקור רפואי - סיכונים

מאחר ופדיקור רפואי כולל עבודה בעומק העור עם ציוד חד ומסוכן קיימים סיכונים אליהם נחשף המטופל בעיקר במקרים בהם המטפל אינו מנוסה ומוכשר כראוי או לחילופין אינו שומר על כללי היגיינה נוקשים.

דוגמאות לסיכונים בטיפול על ידי פדיקוריסט לא מנוסה: דימום בעקבות הסרה מוגזמת של עור נגוע או מת, פגיעה בכלי דם, זיהום, הדבקות במחלה של מטופל אחר וכדומה.