צמיחת שיער באזור מצולק

מאמרים - השתלת שיער

רבים חוששים לעבור טיפול השתלת שיער בשל הצלקת שעלולה להישאר באזור התורם, לרוב בעורף. על עור מצולק, כידוע, לא צומח שיער ולכן צלקות בראש בולטות מאד. טיפול חדש שנוסה לראשונה יוכל, אולי, לסייע בפתרון הבעייה ולהביא לצמיחה מחודשת של שיער על עור מצולק. בנוסף, שיטות חדשות של השתלת שיער מבוצעות תוך מינימום הצטלקות.
מחפש מידע אודות צמיחת שיער באזור מצולק?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
צלקות הן חלק מהחיים שלנו. הן מזכרות מפגיעות ומכות שונות שקבלנו או מטיפולים שונים שעברנו. טיפול השתלת שיער למשל הוא טיפול שעד לא מזמן היה משאיר צלקות לאורך הראש, באזור התורם, ממנו נלקח השיער. היום, השיטות להשתלת שיער שמות דגש רב על האסתטיקה של מראה הקרקפת, כאשר ההתייחסות היא לא רק לאזור בו בוצעה ההשתלה אלא גם לאזור התורם.

עבור מי שעבר השתלת שיער בעבר ונותר עם צלקת, או שנפגע בראשו מגורם אחר ונותר מצולק מתמודד עם העובדה ששיער הראש אינו גדל באופן טבעי על הצלקת ולכן היא נשארת חשופה. עד היום מי שקיבל צלקת ידע כי אין לו מה לעשות עם העניין והוא ככל הנראה ישאר איתה עד הסוף, בזמן שהצלקת נמצאת בראש ובולטת בשל העובדה שהיא קירחת אנשים רבים מתביישים בה ומנסים להסתיר אותה בדרכים שונות.  

כיום, פיתוח חדש יוכל, אולי, לסייע למי שסובל מצלקת בראשו בעקבות השתלת שיער או כל פגיעה אחרת ולהצמיח שיער גם על הצלקת, מה שיטשטש ויעלים אותה.   

הסיפור מתחיל עם ילדה קטנה, בת חמש, שנכוותה קשה בהיותה בת שנתיים. הכוויות הותירו אותה עם צלקות בראשה ועם אזורים בהם אין צמיחת שיער. אותה ילדה לא חדלה לשאול מתי יצמח שנית השיער שלה והייתה יוצאת מהבית רק עם כובע.  

הרופאים שהיו חסרי אונים מול השאלות חשבו על רעיון חדש ומהפכני, הם הציעו להורים להשתיל מתחת לעור הקרקפת הבריא של הילדה בלון ג'ל, שכל כמה זמן ימלאו אותו ויגדילו את נפחו, באופן הדרגתי. הבלון למעשה ימתח את העור הבריא, שעליו צומח שיער עד שזה יהיה גדול מספיק בשביל לכסות את אזור הצלקת.  

לאחר שהעור הבריא יהיה בעל שטח פנים מספק, מוציאים את הבלון בניתוח ומכסים עם העור העודף שנותר את אזור הצלקת. כל הניתוח, כולל הוצאת הבלון ומתיחת העור, אורך רק שעה וחצי.  

רעיון חדשני זה יכול להוות פריצת דרך עבור מגוון רחב של מטופלים הסובלים מצלקות באזור הראש, ואם יצליח אין ספק שיהפוך לניתוח שמשנה חיים ומשפר את איכות החיים לאין ערוך.  

כיום עבור מי שמעוניין לטשטש צלקות עקב השתלת שיער עדיין אינו יכול לעבור את ההליך החדשני. האפשרויות הקיימות בארץ כוללות בעיקר את האפשרות להשתיל פיגמנטים על עור הצלקת, כך שתראה כאילו היא מכוסה בשיער קצר ותעלם בין יתר השיערות.