רואקוטן

התרופה לטיפול בבעיות אקנה

טיפול ברואקוטן הינו הדרך היותר נפוצה כיום לטיפול באקנה. אבל האם זה באמת מועיל? האם יש סיכונים שצריך לקחת בחשבון לפני טיפול שכזה? והכי חשוב - האם הוא באמת מועיל? כל זאת ועוד פרטים שימושיים בעמוד הבא.
מחפש מידע אודות רואקוטן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
כיום, רואקוטן היא התרופה היחידה היכולה לשנות את מהלך המחלה של האקנה. התרופה מבוססת על ויטמין A והיא היחידה בשוק שנועדה לטיפול באקנה חמור. רואקוטן הינה תרופה שניתנת רק במרשם רופא ואי אפשר לקנות אותה "על הדרך". זאת מכיוון שהתקופה נחשב גם למקוללת וכבר יש פורומים באינטרנט שמציעים תמיכה למי שמשתמש בתרופה הזאת.

איך התרופה פועלת?
באמצעות הויטמין A, הרואקוטן מצמצם את פעילות בלוטת החלב הנמצאות בעור וכך מונעת מהיווצרות פצעי אקנה. בתחילת השימוש בתרופה ישנה גדילה במספר פצעי האקנה. דבר זה הינו טבעי וחלק מתהליך פעילות התרופה.

זמן שימוש מומלץ
הזמן המומלץ לטיפול באמצעות תרופת הראוקוטן הינו מקסימום חצי שנה. ההשפעה של התרופה, עם זאת, נמשכות קרוב לשנה לאחר תחילת נטילת התרופה.

תופעות לוואי וסיכונים
התרופה אינה מומלצת לנשים בהריון שכן היא טטרוגנית. גם לא מומלץ להכנס להריון בתקופה של כחודש לאחר תום נטילת התרופה, שכן עדיין יש שאריות מהתרופה בגוף. התרופה עלולה לגרום למומים בעובר ואף למוות, לכן אסור להשתמש בה במקרים הנ"ל. כמו כן, אחד מתופעות הלוואי הנפוצות של שימוש בתרופת הראוקוטן הינו דכאון. רופאים מסוימים דורשים חוות דעת מפסיכולוג לפני שהם נותנים מרשם לתרופה, שכן היא לא מומלצת לאנשים ולנערים עם נטיות דכאוניות.

בין שאר תופעות הלוואי ניתן למצוא יובש של העור ושל הריריות לכן נטילת התרופה לאנשים עם עדשות אינה מומלצת, מחשש להתייבשות העיניים ופגיעה בקרנית. כמו כן, שימוש ברואקוטן לפני הגיוס מקנים פרופיל 24 רפואי לחצי שנה, מה שאומר דחיית הגיוס בחצי שנה. זאת מפני שאסור להיות חשוף רבות לשמש בזמן השימוש בתרופה, דבר שדי קשה להמנע ממנו בזמן הטירונות לפחות, אם לא בכל השירות הצבאי. בטופס הרפואי לפני הצו הראשון מופיעה שאלה האם יש שימוש ברואקוטן.

אז למה כן להשתמש בתרופת הרואקוטן?
זוהי שאלה מאוד אישית. כמו שלא לכל אחד מתאים ומומלץ ניתוח, אותו הדבר עם הרואקוטן. זו הדרך המהירה להיפטר מפצעי אקנה ללא ניתוח והתוצאות אכן נראות לטווח הרחוק, אבל זה שיקול שכל אחד חייב לעשות עם עצמו, ולאחר התייעצות עם רופא, באם להתחיל לקחת את התרופה או לא.