שאיבת שומן או דיאטה?

שאיבת שומן

אנשים שסובלים מהשמנת יתר או מעודף משקל ממוקד לא פעם תוהים לעצמם במה כדי להם להשקיע, האם שוב להחליט ש'החל ממחר הם מתחילים בדיאטה' מאוזנת ופעילות גופנית או שאולי שווה להתחיל לחפש מנתח פלסטי מומחה שיבצע ניתוח שאיבת שומן.
מחפש מידע אודות שאיבת שומן או דיאטה??
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
אחת השאלות או הבעיות הקשות היום בעולם המערבי היא בעיית ההשמנה. עודף משקל מצוי בכ- 50% מהאנשים הבוגרים בארצות הברית והמצב לא משתפר. חלק מהחוקרים טוענים שמדיניות השפע היא הגורם למצב, שכן אנשים לא יודעים שובע מכל אותם פיתויים המופיעים בכל מקום. אם פעם היו אוכלים או אורז או תפו"א ואחרי מנה היו שובעים, המגוון של היום מתעתע במנגנוני השובע עד שאנו לא מבחינים בהם יותר.  

מכאן, שהפתרון למצב הוא אחד - שמירה על תזונה מאוזנת ומבוקרת של מזונות שאינה מונעת מהאדם כל מה שטוב, אלא מעניקה לו את כל מבקשו באופן נכון ובמנות מדודות. זאת לצד פעילות גופנית קבועה.  

אולם, להתחיל בדיאטה או בכל שינוי באורח החיים זה דבר קשה ביותר ורבים מעדיפים שלא להתמודד עם אורח החיים החדש ובמקום זה להתמודד עם החלמה מניתוח פלסטי שיעשה עבורם את העבודה.  

האם ניתוח שאיבת שומן אכן עוזר?
ניתוח שאיבת שומן הוא לא ניתוח קסם. הוא אומנם מיועד להסרת שומן עודף מאזורים ממוקדים, והוא אכן עושה את עבודתו. אולם הניתוח לבדו, ללא כל שינוי שיעשה המטופל באופן צריכת המזונות שלו ובהתנהלותו הגופנית לא יוכל להחזיק את התוצאות לאורך זמן רב.

ניתוח שאיבת שומן יכול להוות נקודת פתיחה טובה אשר תעניק למטופל מוטיבציה לשמור על גזרתו החדשה. הוא יכול להיות קרש הקפיצה ממנו משנים קצת את אורח החיים ומתחילים לשמור על תזונה יותר מאוזנת ועל פעילות גופנית קבועה. חשוב לציין ששינוי כזה לא רק ימנע הישנות של מצבורי השומן, הוא גם ישפר את מצב בריאותו הכללי של המטופל.  

מחקר: דיאטה או שאיבת שומן
המגזין New-scientist הציג מחקר אשר עקב אחר 200 משתתפים שעברו ניתוח שאיבת שומן. ממצאי המחקר הראו כי יותר ממחצית המטופלים חזרו למשקלם המקורי לאחר הניתוח ולפעמים אף העלו משקל רב יותר. החוקרים בחנו האם היה שינוי באורח החיים של אותם מטופלים ונמצא כי לא היה כל שינוי.  

המסקנה של החוקרים הייתה שניתוח שאיבת שומן לבדו אינו יכול להיות פתרון יחיד לעודף משקל, והוא חייב לבוא לצד שינוי בתזונה ובפעילות הגופנית.   

הניתוח סייע למטופלים אשר היו זקוקים לעזרה בחיטוב קל בלבד ובאזורים ממוקדים.  

גורמים המשפיעים על תוצאות שאיבת שומן
בין הגורמים המשפיעים על תוצאות הניתוח ניתן למנות את גיל המטופל, מצבו הבריאותי, משקלו ומאזן ההורמונים בגופו. הניתוח מסיר את תאי השומן מהאזור המבוקש, מה שמוביל לכך שהאזור נראה חטוב ולא יכולה להיות בו הצטברות של שומן עודף בעתיד.  

עם זאת, מטופל שלא ישמוןר על עצמו ימשיך לאגור שומן עודף אשר "יצוץ" לו באזור אחר בגוף. על מנת למנוע מצב זה שילוב בין ניתוח שאיבת שומן לבין דיאטה מאוזנת הוא פשוט הכרחי.