שאיבת שומן: השומן חוזר

שאיבת שומן

אנשים שהולכים לניתוח שאיבת שומן עושים זאת עם ציפיות רבות להינות מגזרה חטובה. הפרסומים הרבים מראים תמונות מפתות של "לפני ואחרי", אך אף אחד אינו מתייחס למראה הגוף שנה ושנתיים לאחר הניתוח.
מחפש מידע אודות שאיבת שומן: השומן חוזר?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מחקרים חדשים אשר עקבו אחר מטופלים שעברו ניתוח שאיבת שומן לאורך זמן מצאו כי בממוצע, שנה לאחר הניתוח הגוף מתחיל לפצות על השומן שנלקח ממנו ואוגר אותו באזורים אחרים בגוף. 

הגוף פועל תמיד להשגת איזון פנימי. בין אם מדובר בהורמונים, כדוריות דם או בכל דבר אחר - הגוף יודע כמה הוא צריך ומה היה לו ודואג לפצות את עצמו על מחסור. כך, מי שהיה בעל עודפי שומן רבים לאורך זמן ובבת אחת, במסגרת ניתוח שאיבת שומן, העלים אותם מגופו, יצר למעשה חוזר איזון בגוף.

מחקר שהתפרסם ב- Obesity, כתב עת שעוסק רבות בהתמודדות עם שומן עודף, ובוצע על ידי ד"ר רוברט אקל וד"ר טרי הרננדז מאוניברסיטת קולורדו, מצא שכשנה לאחר הניתוח שומן רב חזר לגוף ונאגר בזרועות, בכתפיים ובבטן העליונה (כאשר הניתוח בוצא בבטן התחתונה ובאזור האגן).

המחקר
משתתפים במחקר היו 32 נשים בנות שלושים בממוצע, בעלות משקל ממוצע לאוכלוסיה. מתוך משתתפות המחקר כ-14 נשים עברו ניתוח שאיבת שומן באזור הבטן התחתונה ואגן הירכיים. יתר הנשים שימשו כקבוצת ביקורת.
מבין הנשים שעבו את הניתוח נמצא כי הוא הוסר מגופן 2.5 ק"ג שומן בממוצע. 

החוקרים עקבו אחרי כל הנשים שהשתתפו במחקר, במספר נקודות זמן: שישה שבועות לאחר הניתוח, שישה חודשים ושנה מיום הניתוח. בכל פגישה הוערך אחוז השומן בגופן.

תוצאות
שישה שבועות לאחר הניתוח - נמצא שנשים שעברו את הניתוח השילו 21% ממשקל גופן בעוד קבוצת הביקורת השילה 0.28%.
שנה לאחר הניתוח - אצל הנשים שעברו את הניתוח נמצא כי האזורים בהם נעשה הניתוח נשארו רזים, אך השומן שבתחילה השילו מצא את דרכו לאזורי הכתפיים, הזרועות והבטן העליונה.

מתוצאות הניתוח עולים ספקות לגבי טיב ואיכות הניתוח. עולה שאלה גדולה באשר ליעילות שלו, כאשר ברור שמדובר בטבע האנושי ובגוף האדם שמחפש אחר אותם אחוזי שומן שנעלמו. למטופלים רבים יהיה קשה מאד להתנגד לאורך זמן לדרישת הגוף לאגור שומן וככל הנראה חלק נכבד מהמנותחים לא יצליחו לשמור על תזונה מאוזנת ופעילות ספורטיבית לאורך זמן. 

נתון מדהים נוסף שעלה מהמחקר מתייחס לנשות קבוצת הביקורת, שלאחר שנה כאשר שמעו על התוצאות עדיין היו מעוניינות לעבור בעצמן ניתוח שאיבת שומן. נראה כי הפתרון המהיר והשינוי במראה הגוף חזק יותר מההכרה בכך שהגוף ינסה לפצות על כך, ואולי גם אנשים רבים מאמינים כי ברגע שהניתוח יעניק להם פוש להרזיה הם יצליחו לשמור על התוצאות.