שאיבת שומן עשויה להביא לעליה ברמת השומן הרע

שאיבת שומן

שאיבת שומן הוא ניתוח שמי שעובר אותו ככל הנראה סבל מעודף שומן בינוני יחסית ומטרתו הייתה להפחית את כמות תאי השומן באותו אזור. אולם ניתוח שאיבת שומן אינו תחליף לפעילות גופנית או דיאטה מאוזנת. מחקר חדש מצא כי חלק מהנשים שעברו את הניתוח מצאו את עצמן תוך חודשים ספורים עם עליה בכמות השומן הבטני העמוק.
מחפש מידע אודות שאיבת שומן עשויה להביא לעליה ברמת השומן הרע?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מחקר: שאיבת שומן עלולה להוביל לעליה בשומן הבטני העמוק
שומן בטני עמוק הוא רקמת שומן שמקיפה את האיברים הפנימיים בבטן. שומן זה אינו נחשב לבריא וניתן להגן על הגוף מפניו על ידי פעילות גופנית קבועה ומסודרת.  

המחקר החדש שפורסם לאחרונה ב- Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism עקב אחר 36 נשים בעלות משקל תקין, שעברו ניתוח שאיבת שומן לצורך הפחתה בעודף משקל באזור הבטן. הנחקרות לא היו פעילות גופנית ולא ביצעו פעילות ספורטיבית כלשהי בהתמדה לפני הניתוח.  

במהלך המחקר חולקו הנשים לשתי קבוצות באופן רנדומאלי. כחודשיים לאחר ניתוח שאיבת שומן התבקשה קבוצה אחת להתחיל בפעילות גופנית קבועה שכללה ארבעה חודשים של פעילות אירובית ותרגילי כוח במשך שלושה ימים בשבוע. המחצית השנייה של הנשים המשיכה בחייה ללא התערבות של החוקרים.    

תוצאות המחקר
לאחר ארבע חודשים מרגע שמחצית מהנשים החלו להתעמל בחנו החוקרים את התוצאות. החוקרים מצאו כי כלל הנשים שמרו על בטן שטוחה יותר מאשר זו שהייתה להן לפני הניתוח, גם הנשים שלא עסקו בפעילות גופנית. יחד עם זאת אצל נשים שלא התעמלו נצפתה עליה ממוצעת של 10% בכמות השומן העמוק, זאת לעומת הנשים שעסקו בספורט באופן קבוע.  

הסבר לתוצאות
החוקרים עדיין לא מצאו הסבר מדעי מוכח לתופעה, אבל הם בטוחים בכך שלניתוח השלכות רציניות על שומן בטני עמוק. נראה כי בעקבות ניתוח שאיבת השומן יש פיצוי של השומן העמוק שגדל במהירות, אלא אם המטופל מתחיל בפעילות גופנית שמונעת את היווצרות אותו שומן.  

הסבר אפשרי שמציעים החוקרים מאוניברסיטת סאן פאולו הוא שניתוח שאיבת שומן גורם נזק לתאי השומן שמתחת לעור ומשנה את המבנה שלהם, והגוף שמנסה לפצות את עצמו ולהחזיר את השומן שאבד עושה זאת בדרך שונה באמצעות שומן תוך בטני.  

חשוב לציין שאין זה המחקר היחיד שמצא תוצאות כאלו. בעבר נמצא כי נשים שעברו ניתוח שאיבת שומן באזור הירכיים החלו להעלות אותו תוך שנה באזור הבטן. גם אז ההסבר שנתנו החוקרים היה שהגוף מנסה לפצות את עצמו על השומן שנלקח ממנו, וכיוון שתאי שומן אינם מתרבים, השומן חוזר במקום אחר בגוף.

חשוב לשים לב -  המחקרים אינם ממליצים שלא לעבור את הניתוח, אלא לעקוב אחר משקל הגוף וכמובן להתחיל במקביל לניתוח גם בפעילות ספורטיבית קלה ודיאטה מאוזנת שמסייעות לשמירה על אורח חיים בריא.