שאלות ותשובות הצמדת אוזניים

מידע חיוני וקונקרטי על ניתוח הצמדת אוזניים

ניתוח הצמדת אוזניים מעלה שאלות רבות אצל מטופלים המתעניינים בו ואצל הורים לילדים בעלי אוזניים בולטות השוקלים לשלוח את הילד לניתוח על מנת לחסוך ממנו פגיעה עתידית והצקות. את המידע על ניתוח הצמדת אוזניים ניתן לקבל במאמר הבא, ויותר מכך - ניתן לפנות למנתחים הפלסטיים המציעים את הניתוח ומתמחים בו ולקבוע איתם פגישת ייעוץ והסבר.
מחפש מידע אודות שאלות ותשובות הצמדת אוזניים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מהו ניתוח הצמדת אוזניים?
ניתוח הצמדת אוזניים הוא ניתוח שמטרתו להצמיד את אפרכסת האוזן הבולטת אל הקרקפת בזוית חדה מזו שאיתה נולד המטופל. מרבית המטופלים הפונים לניתוח סובלים מאוזניים בולטות, אולם הניתוח יכול לפתור גם בעיות כגון אוזניים לא סימטריות.

הניתוח עצמו יכול להתבצע הן תחת הרדמה מקומית והן תחת הרדמה כללית, כתלות בגיל המטופל והמלצת המנתח הפלסטי. במהלך הניתוח חותך המנתח הפלסטי בסחוס האוזן באזור האפרכסת על מנת להצמידו יותר לקרקפת, כך שהאוזניים לא יהיו בולטות יחסית לראש. את חיתוך הסחוס ניתן לעשות בכמה מקומות ואת ההצמדה ניתן להשיג בכמה שיטות, המשותף לכולן הוא שאת החתכים ואת הצלקות לא רואים גם לאחר הניתוח.

הניתוח אורך כשעתיים בממוצע ובסיומו חובשים את האזור. פשטותו של הניתוח מאפשרת למטופל להשתחרר לביתו כמה שעות לאחר סיום הניתוח ולאחר שהתאושש מההרדמה. תקופת ההחלמה כוללת תופעות לוואי ככאב, נפיחות ושטפי דם וכן חוסר תחושה באזור.

מה שכיחותו?
למרבה ההפתיעה ניתוח הצמדת אוזניים הוא ניתוח פלסטי שכיח שמבוצע פעמים רבות במהלך כל חודש. כיוון שהצלקות מוסתרות ולא ניתן לראות אותן לאחר הניתוח המנותחים יכולים להסתיר את דבר הניתוח, וזו אולי אחת הסיבות שכאילו אין אנשים רבים שעברו את הניתוח.

למי מתאים הניתוח ומי יכול לעבור אותו?
בגדול, כל מי שמעוניין יכול לעבור את הניתוח, כאשר פונים אליו אנשים הסובלים מאוזניים בולטות המפריעות להם. גיל המטופלים המינימאלי, בניגוד לניתוחים פלסטיים אחרים הוא נמוך ביותר ויש מנתחים פלסטיים המבצעים את הניתוח בילדים בני 6 ומעלה. מנתחים פלסטיים אחרים מחכים עד שהמטופלים יגיעו לגיל 13, הגיל בו מפסיקה האוזן לגדול.

כמה זמן אורכת ההחלמה מהניתוח?
ההחלמה מהניתוח והחזרה לשגרה אצל ילדים היא ארוכה יחסית ונמשכת על פני חודשיים בממוצע, בהתאם לגיל הילד. בשבוע-שבועיים הראשונים מתצמודד הילד עם הכאבים ותופעות הלוואי וכן יש להחליף לו את תחבושות הניתוח. בזמן זה מומלץ כי יישן עם סרט שמגן על האוזניים מלהתקפל ולהפגע בשעת השינה, כשבאופן כללי מומלץ שכלל לא ישן על האוזניים.

עבור מבוגרים החזרה לשגרה ותהליך ההחלמה מהיר יותר ואורך כחודש בממוצע. גם הם יתמודדו עם תופעות הלוואי, התחבושות והכאב, אך עבורם ההחלמה ואיחוי העור יהיו מהירים יותר.

עבור כלל המטופלים מומלץ להימנע בחודשים שלאחר הניתוח מכניסה למקורות מים ציבוריים כבירכות ואפילו לים מחשש לפגיעה באוזניים וזיהום הרקמות העדינות.

האם יכולה להיות פגיעה בשמיעה בעקבות הניתוח?
ניתוח הצמדת אוזניים אינו פוגע באזורי השמיעה של המטופל. מדובר בעיצוב חיצוני של הסחוס, עיצוב ושינוי שאינו נקשר לשמיעה, לאברי השמיעה ולאיכות שלה. אין כל חשש מפני פגיעה בשמיעה.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לשאלות ותשובות הצמדת אוזניים
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.