ניתוח שחזור שד

מידע על ניתוח שחזור שד

סרטן השד, אחת מהמחלות השכיחות בקרב נשים (אחת מתשע), כרוכה בנוסף להתמודדות הרפואית גם בהתמודדות לא קלה מבחינת מראה חיצוני ומבחינה נפשית. ולא פעם כרוכה ההתמודדות גם עם ההשלכות של הטיפול בסרטן השד הכולל לעיתים כריתה של השד ולאחר מכן שחזורו בניתוח פלסטי.

מחפש מידע אודות ניתוח שחזור שד?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפול בסרטן השד
על מנת לטפל בסרטן השד, בחלק מהמקרים ממליצים הרופאים על כריתת השד בו נמצא הגוש הסרטני וגרורות נוספות. מעבר לכך, רופאים רבים אף ממליצים לאישה לכרות את שני השדיים וזאת בכדי להפחית את הסיכונים שבהתפתחות גרורות נוספות. על מנת לשמור על המראה של החזה, ניתוח כריתת שד או שדיים נעשה בשילוב ניתוח שחזור שד, כאשר המטרה היא לחסוך מהאישה את ההתמודדות עם חזה שטוח ועם ניתוח נוסף.

מהו ניתוח שחזור שד
ניתוח שחזור שד, למרות היותו ניתוח אסתטי במהותו, מוגדר על ידי רבים כניתוח שיקומי שנועד לשקם את האישה ולמנוע ממנה התמודדות עם קשיים נוספים למחלה, גופניים ונפשיים. הניתוח ידוע ככזה המאפשר שימור ושיפור של איכות החיים.
 
שחזור שד לאחר כריתת שד בעקבות סרטן השד הוא כאמור ניתוח נפוץ בישראל. לפי הסטטיסטיקות אחת מתשע נשים בארץ לוקות בסרטן שד ולמעלה ממחציתן עוברות כריתת שד כחלק מהטיפול במחלה, נשים אלו עוברות לרוב גם ניתוח שחזור שד.

כל אישה שמיועדת לעבור ניתוח כריתת שד מלא או חלקי יכולה לשקול האם היא מעוניינת לעבור גם ניתוח שחזור שד. כל מטופלת מקבלת הסבר מלא מצוות האונקולוגי, הכירורגי והפלסטי על אפשרויות כריתת השד השונות, אפשרויות הטיפולים המשלימים ואפשרויות שחזור השד המתאימות לה. מבחינה רפואית שחזור שד אינו פוגע ביעילות הטיפול בסרטן השד ואינו מעקב או פוגע בגילוי סרטן במקרה של הישנות המחלה.

הליך ניתוח שחזור שד
ניתוח שחזור שד כולל בנייה מחדש ועיצוב של שד שיהיה דומה ככל הניתן לשד השני של המטופלת. הניתוח נועד להביא ליצירת מראה שדיים סימטריים ואסתטיים שישמרו על צורתם ומראם לאורך זמן.

קיימות מספר שיטות שחזור שד, כאשר האשה מחליטה ביחד עם המנתח הפלסטי על שיטת הניתוח שמתאימה לה ביותר, בהסתמך על גורמים כמצב בריאותה הכללי, מבנה הגוף, הצלקות שיישארו בשד שנותח והאם השד ובית השחי עברו טיפולים קרינתיים. שלוש השיטות העיקריות לניתוח שחזור שד הן:
1. ניתוח שחזור שד על ידי הכנסת שתל סיליקון
2. ניתוח שחזור שד שבמהלכו נבנה השד המשוחזר באמצעות רקמה עצמית של המטופלת
3. ניתוח המשלב השתלה של שתל סיליקון ורקמה עצמית

ניתוח שחזור שד באמצעות שתל סיליקון או מותחן רקמות

ניתוח של השתלת שתל סיליקון או מותחן רקמות הוא ניתוח שד נפוץ. במהלך הניתוח מוחדר מותחן רקמות או שתל סיליקון מתחת לשריר בית החזה שנמצא מתחת לרקמת השד. המותחן הוא מעין בלון עשוי סיליקון הבנוי ממעטפת חיצונית ובה ג'ל סיליקון ומליבה פנימית ובה מי מלח. את המותחן אפשר לנפח בנוזלים דרך שסתום תת עורי ומטרתו למתוח את השריר ואת העור שמעליו, וליצור מעטפת חדשה לשד המתהווה. לאחר שהמעטפת הגיעה לגודל השד הרצוי יטפל המנתח הפלסטי בשחזור הפטמה והעטרה. 

שיטת שחזור שד זו מיועדת לנשים שמעוניינות בניתוח קצר יחסית, וכן אשפוז והחלמה קצרים. לאחר הניתוח יצטרכו חלק מהמנותחות לעבור ניתוח נוסף שישפר את התוצאה ואת הסימטריה והאסתטיקה של השדיים.

התאמה לניתוח שחזור שד באמצעות שתל סיליקון או מותחן
ניתוח שחזור שד בו נעשה שימוש בשתל סיליקון או מותחן אינו מתאים לנשים שעברו כריתת שד נרחבת או שיש להן נזקי קרינה בולטים על השד המנותח (משמע, הצטלקות העור והרקמות שמתחתיו). יחד עם זאת, כל מועמדת שתבקש לעבור ניתוח מסוג זה תישקל ונתוניה יבדקו.

ניתוח שחזור שד באמצעות רקמות עצמיות של המטופלת
שיטת שחזור שד זו אינה עושה שימוש בדרך כלל בשתלים. השיטה עושה שימוש ברקמות עור טבעיות של המטופלת ובשל כך מבחינה אסתטית התוצאות טובות ביותר ומרקם השד טבעי.

שיטה זו נחלקת לשלוש שיטות משנה:
1. שימוש בעור ושומן מהבטן התחתונה - עבור נשים להן עודפי שומן ועור באזור הבטן התחתונה ניתן להשתמש בעודפים אלו לשחזור השד. הלקיחה של העודפים תיצור תוצאה הזהה לזו של ניתוח מתיחת בטן באזור הבטן מבלי לפגוע בשרירי הבטן. את הרקמות שנלקחו מחבר המנתח הפלסטי לכלי דם בבית החזה ויוצר מבנה של שד הדומה בגודלו ובצורתו לשד הבריא. ניתוח זה, העושה שימוש בעור ושומן מהבטן הוא ניתוח ארוך מניתוח התותבות וגם משך האשפוז וההחלמה שלאחריו ארוכים יותר.

2. שימוש בעור ושומן מהישבן או מהירך הפנימית - אצל נשים להן אין עודפי שומן בבטן התחתונה משתמשים בעודפי שומן מהישבן או מהירך פנימית עליונה. לניתוח תוצאות אסתטיות מרשימות הן בשד והן האזור התורם.

3. שימוש בשריר הגב ובתותבת - ישנם מקרים בהם נעשה שילוב של תותבות ורקמות טבעיות. בשיטה זו משלבים נטילת רקמות עצמונית משריר מהגב ומתחתיו מכניסים תותבת שד.

נזכיר כי כל מטופלת נפגשת עם מנתח פלסטי טרם הניתוח, מקבלת הסברים מפורטים וסיוע בהחלטה לגבי אופי הניתוח לשחזור שד שמתאים לה באופן אופטימאלי.

מי שמחליטה לעבור ניתוח שחזור שד מקבלת החלטה שתלווה אותה לכל החיים. השד לעולם יהיה בדיוק כמו שנראה השד הטבעי וכן, לא רבות יודעות זאת לפני הניתוח, אבל פעמים רבות שחזור הפטמה עצמה נעשה בניתוח נוסף אחרי ההחלמה מהניתוח הראשון, מה שמציב שאלות נוספות (ויש מי שעדיף שלא לעבור ניתוח נוסף ולהישאר ללא פטמה מלאכותית). נשים שמחליטות לעבור שחזור שד עוברות אותו פעמים רבות כחלק מניתוח כריתת השד המקורי. הן מדווחות כי הליווי של הרופא והתחושה הטובה שהוא יכול להעניק היא חלק משמעותי מאד בתהליך וביכולת של המטופלת לעבור אותו בביטחון מלא.

עוד הן מספרות כי הן מתרגלות בשלב כלשהו להרים את החולצה על מנת שיוכלו לבדוק את החזה שלהן (את הטבעי לפני הניתוח ואת זה המנותח) ולוקח זמן עד שהן חשות שנית כי זה החזה שייך להן. מנתח פלסטי שיעשה עבודה טובה, מדוייקת ומקצועית יוכל לסייע למטופלת לחוש שנית בנוח עם גופה.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח שחזור שד
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה