שיטות ניתוח הקטנת חזה

טכניקות ניתוח ותופעות לוואי בניתוח הקטנת חזה

קיימות שתי שיטות ניתוח בהן משתמשים בעת ביצוע ניתוח הקטנת חזה. לכל אחת משיטות הניתוח יתרונות וחסרונות ייחודיים לה, וכן יש להן השפעה שונה על צורתה וגודלה של הצלקת שתשאר על השד בסיום הניתוח.

מחפש מידע אודות שיטות ניתוח הקטנת חזה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

במסגרת ניתוח הקטנת חזה, על מנת להקטין את נפח השד, המנתח הפלסטי מסיר חלק מרקמת השומן ומהעור העודף של החזה. על מנת לעשות כן עליו להיכנס למעטפת השד, וקיימות שתי שיטות אפשריות.
 
שיטות ניתוח הקטנת חזה
כאמור, לניתוח הקטנת חזה שתי שיטות ניתוח, שמכונות לפי אופי הצלקת שכל אחת מהן משאירה:
צלקת ארוכה - בשיטת ניתוח הקטנת חזה זו מבצע המנתח חתך סביב עטרת הפטמה וכלפי מטה עד לקפל שמתחת לשד ולאורכו של קפל זה. הצלקת שתיוותר לאחר ניתוח זה תהיה בצורת עוגן או T הפוכה. שיטת הצלקת הארוכה הינה השיטה הישנה לביצוע ניתוח הקטנת חזה והיא מיועדת בעיקר לנשים בעלות חזה גדול במיוחד.

צלקת קצרה - בשיטת ניתוח זו מבצע המנתח חתך מסביב לעטרת הפטמה וכלפי מטה עד לקפל השד ושם נעצר. הצלקת שנשארת היא למעשה פס אחד שיכולים לראות רק המטופלת ובן/ת זוגה. שיטת ניתוח זו נחשבת לשיטה החדשה לביצוע ניתוח הקטנת חזה והיא מיועדת בעיקר לנשים בעלות חזה בגודל בינוני.

ניתוח הקטנת חזה - תופעות לוואי
ניתוח הקטנת חזה כמו ניתוחים פלסטיים נוספים כניתוח הגדלת חזה, כולל מספר תופעות לוואי שיש לקחת בחשבון. התוצאה הראשונה שיש לקחת בחשבון היא האפשרות כי הניתוח לא יאפשר לנשים שעוברות אותו להניק בעתיד.

כמו כן, היבט נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא הפגיעה האפשרית בתחושת הגירוי הארוטי באזור הפטמה. טרם הניתוח יסביר לך המנתח הפלסטי בפורטרט על תופעת הלוואי הנ"ל ולכן אנו נספק רק הסבר קצר על הבעיה: אזור הפטמה הינו אזור בו מתקבלת תחושה ארוטית בעת גירוי מיני. ניתוח הקטנת חזה כולל, כפי שכבר הוזכר, שינוי של מיקום הפטמה ולעיתים עיצוב העטרת מחדש. כאמור, בעת הניתוח יכול להיגרם מצב בו תפגע התחושה הארוטית בפטמה ותאבד. המנתחים הפלסטיים ערים להיבט זה ונמנעים במידת האפשר מגרימת נזק בתחושה באזור זה, אבל לא תמיד אפשר לצפות זאת מראש. ישנם מקרים בהם אותה שיטת ניתוח ואותו מנתח פלסטי מניבים תוצאה שונה, ובכל פטמה התחושה היא שונה (שד אחד משמר את התחושה והצד השני נפגע), תופעה זו מתרחשת לעיתים רחוקות, אבל חשוב לדעת על כך מראש. 

צלקות - בתקופה שלאחר ניתוח הקטנת השד, חשוב ללבוש חזייה טובה (ומומלץ להביא חזייה טובה במידה קטנה יותר גם לניתוח על מנת שתתמוך בחבישת החזה לאחר ניתוח) כי הלחץ על הצלקות מונע את התפתחותן.

ניתוח הקטנת חזה - סיבוכים אפשריים
במקרים קיצוניים לאחר ניתוח הקטנת חזה עלול להופיע סיבוך נדיר ביותר של נמק בעור או בפטמה. סוג סיבוך זה, על אף שהוא נדיר, נמצא שכיח יותר בקרב נשים שסובלות מבעיות בכלי הדם, מעשנות כבדות, או בקרב נשים בעלת חזה גדול במיוחד. בכל מקרה, המנתח הפלסטי ינחה אותך לגבי סימפטומים שיש לתת עליהם את הדעת העלולים להתפתח לאחר הניתוח ומחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.

נשים שפונות לניתוח הקטנת חזה תולות בו ציפיות רבות. הניתוח מאפשר לאותן נשים לעסוק במגוון פעילויות שעד כה לא נהנו ולא עסקו בהן, פעילויות כגון ריצה, ג'וגינג וכדומה. בנוסף, הנשים מרגישות חופשיות יותר וקלילות יותר הן נפשית והן אובייקטיבית, לאחר שנפח החזה הופחת. נשים בנות כל הגילאים עוברות את הניתוח, החל מנשים צעירות ואפילו בנות עשרה, וכלה בנשים מבוגרות בעלות משפחה המעוניינות להקל על על חייהן ועל גבן.    

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לשיטות ניתוח הקטנת חזה
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי ד"ר רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה