תאי גזע לצורך שחזור שד

הגדלת חזה

נשים שחלו בסרטן הדש ועברו כריתה של השד או של שני השדיים מבקשות פעמים רבות לשחזר את השד ולהקנות לעצמן מחדש את המראה הנשי השופע. מחקר חדש מנסה לשקם ולטפל בפגמים שנוצרו בחזה באצעות שימוש בתאי גזע הנלקחים מרקמה בריאה באזור אחר של גוף המטופלת.
מחפש מידע אודות תאי גזע לצורך שחזור שד?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מחלת הסרטן וכריתת שד
סרטן השד, לפי הסטטיסטיקה בארץ, תוקף אחת לתשע נשים. זו סטטיסטיקה קשה ומאיימת אשר מספרת את סיפורן של נשים רבות בנות כל הגילאים. משמעותו של סרטן השד הוא שגידול סרטני גדל בתוך השד או השדיים ומתפתח משם. על מנת להוציא אותו, לנצח במחלה ולמנוע התפשטות שלה נשים רבות עוברות כריתה של השד או השדיים ומייד אחר כך או בצמוד עוברות ניתוח שחזור שד.  

נשים נוספות אשר ידוע כי נושאות את גן המחלה ויש נשים במשפחתן, בעיקר בדרגת קרבה ראשונה שחלו בה אף עוברות ניתוח לכריתת השדיים טרם נמצאו בהם גידולים, לצורך מניעה.   

כריתה חלקית
פעמים רבות כריתת השד היא מלאה ולא משאירים רקמה בשביל לא לקחת סיכון. אולם לעיתים הכריתה היא חלקית ומהשד מסירים את הרקמה הפגועה עם חלק מהרקמה הבריאה. במקרים כאלו יכול להיות מצב של שד תקין ולצידו שד שעבר כריתה, או מצבים של אסימטריה בשדיים.   

רקמת העור של השד נשארת מרוקנת ובמידה והמטופלת עוברת הקרנות המצב יכול גם להחמיר. המראה שאינו אסתטי מקשה על נשים רבות שגם כך מתמודדות עם המחלה הקשה ורופאים בכל העולם מנסים למצוא פתרונות למצב.  

תאי גזע לתיקון פגמים בחזה
על מנת להילחם בבעיה ולתת לנשים את הפתרון האסתטי הטוב ביותר נערך בימים אלו מחקר חדש אשר בוחן את השימוש בתאי גזע בריאים לצורך עיצוב ושיקום שד שעבר כריתה חלקית.   

התאים נלקחים מאזור בריא של המטופלת ומושתלים על הרקמה הבריאה שנותרה.  

בפועל בשיטה זו לוקחים הרופאים תאי גזע יחד עם תאי שומן הנמצאים באזורים בריאים בגוף האישה למשל באזור הירכיים או הבטן ולאחר מכן משתילים אותם בשד הפגוע, על הרקמה הבריאה שנותרה. תאי הגזע ממשיכים לשמור על יכולת החלוקה וההתמיינות שלהם ובכך בונים מחדש את השד ושורדים לאורך זמן.  

כרגע שיטה זו נוסתה בהצלחה רק על 21 נשים ביפן, אולם חוקרים מכל רחבי העולם מאמינים בה ומקדמים אותה. הניסוי שעודנו בחיתוליו מדווח כרגע על תוצאות מרשימות בהן עיבוי הרקמה הבריאה של השד ושמירה על המראה במשך שמונת החודשים שנבחנו.  

שיטות נוספות
קיימות שיטות נוספות להתמודד עם הבעיה בהן ניתוח אסימטריה לשדיים בו ניתן להקטין את השד הבריא למימדיו של השד הפגוע, השתלה של שריר מהגב בשד הפגוע, סידור מחדש של הרקמה הבריאה כך שתמלא את החזה ככל שניתן או השתלת שומן עצמי בשד.אולם כל הפתרונות הללו לא היו מספקים מסיבות שונות ונשים אשר לא עברו כריתה מלאה ולא יכלו להישתמש בשתלים נאלצו להתפשר.   

יצא מצב בו נשים החלו לשקול לעבור כריתה מלאה של שני השדיים על מנת שיוכלו להשתמש בשתלים ולקבל מראה טבעי, עד כמה שניתן, של החזה.