תופעות לוואי בניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים או ניתוח הרמת פנים הוא ניתוח מורכב המכיל בתוכו אלמנטים רבים. בשל מורכבותו והעובדה שהוא מבוצע באנשים מבוגרים ועל פי רוב בני גיל 40 ומעלה, יש לו כמה תופעות לוואי ספציפיות עליהן יש לדעת מראש.
מחפש מידע אודות תופעות לוואי בניתוח מתיחת פנים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוח מתיחת פנים הוא ניתוח שמיועד למי שעל פניו נחרשו קמטים וקמטוטים רבים שטיפולי אסתטיקה רפואיים אינם יכולים עוד לטשטש ולהעלים. מטרת הניתוח היא להעניק למטופל מראה פנים חלק, הומוגני וצעיר, תוך שמירה על מראה טבעי ולא מנותח. ניתוח מתיחת פנים הוא ניתוח מורכב שעל המנתח הפלסטי לבצעו בקפידה רבה ובדיוק רב.

סיכונים בניתוח מתיחת פנים

כאמור, המורכבות של ניתוח מתיחת פנים והאזור הרגיש בו הוא מתקיים, מביאים לכך שלניתוח תופעות לוואי וסיכונים הייחודיים לו. מרבית הסיכונים שיוזכרו מטה נדירים ביותר, אולם חשוב לדעת גם עליהם.  

1- הסיבוך הנפוץ ביותר בקרב מטופלים שעוברים ניתוח מתיחת פנים הוא היווצרות של שטפי דם באזור הפנים, כיממה לאחר הניתוח. הפתרון לבעיה הוא כניסה מחודשת לחדר הניתוח, פתיחת התפרים וניקוז הדם. למרות שזה הסיבוך הנפוץ ביותר של הניתוח הוא עדיין מופיע בתדירות נמוכה בלבד.   

חשוב לציין כי סיבוך זה נקשר לבעיה של יתר לחץ דם, ולכן אם המטופל סובל מבעיה זו עליו לדווח על כך מראש לרופא המנתח וליטול תרופות שיטפלו בלחץ הדם טרם הכניסה לניתוח.  

2- צלקות הן תמיד גורם מדאיג בניתוחים פלסטיים. במיוחד כאשר הניתוח מתקיים באזור בולט כמו הפנים. בניתוח מתיחת פנים הצלקת שנותרת היא קטנה ומוסתרת היטב מאחורי האוזן או ברכה, בקו השיער. לעיתים רחוקות תתיכן צלקת בולטת עקב איחוי לא טוב של העור, ובנוסף, לעיתים נדירות מאד קו השיער שבאזורו הצלקת נושר ומשאיר אותה חשופה.

3- פגיעות עצביות הן סיבוך אפשרי נוסף בניתוח מתיחת פנים. הניתוח מתבצע בפנים, אזור עשיר ביותר בעצבים, ולכן, מצד אחד הרופאים מאד עדינים ומאד נזהרים ומצד שני לפעמים ישנה פגיעה בעצב. לרוב, הפגיעה בעצבים, הבאה לידי ביטוי בירידה בתחושה באזור, תסתדר כעבור מספר חודשים. פגיעה בעצבים הנקשרים לתנועה תגרום לירידה זמנית ביכולת הפעולה של השריר כאשר במקרים נדירים ביותר היא תגרום לשיתוק זמני, לרוב באזור שמסביב לפה.  

4- הסיבוך הנדיר ביותר בניתוח מתיחת פנים כולל היווצרות של נמקים בקצוות העור. כאשר התופעה מופיעה נותנים לגוף להילחם בה, שכן הוא יודע לעשות זאת מצויין, למרות שתהליך ההחלמה ארוך.   

מטופלים מעשנים נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר לסיבוך זה, שכן העישון בעצמו מביא לירידה בזרימת הדם לאזור הפנים. לכן, כאשר מבקשים שלא לעשן לפני ואחרי הניתוח יש להקשיב ולהשמע להוראות.  

תופעות לוואי בניתוח מתיחת פנים
מבחינת תופעות לוואי שכיחות המופיעות לאחר ניתוח מתיחת פנים, ניתן למנות נפיחות של אזור הפנים שיורדת משמעותית בשבוע - שבועיים הראשונים וממשיכה לרדת גם בהמשך. גם שטפי דם קטנים על פני העור יכולים להופיע ולהעלם, וכמובן תחושת יובש של הפנים עקב המתיחה של העור. מי שסובל מכאבים יוכל להעזר במשככי כאבים שירשום לו המנתח הפלסטי.

לאחר כחודש מיום הניתוח מצב הפנים כבר טוב וניתן לשוב לשגרה. כל תופעות הלוואי צפויות להיעלם או להטשטש מספיק על מנת לאפשר חזרה לשגרה ויציאה לסביבה. סביר שעדיין הפנים יהיו אדמדמות והמראה הכולל, במשך כמה ימים, יהיה של יציאה מהקוסמטיקאית. על פי רוב, המטופלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה מתוצאות הניתוח ומהמראה הכולל, וגם על תקופת ההחלמה, בדיעבד, הם מדווחים כי היא נסבלת ביותר.   
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לתופעות לוואי בניתוח מתיחת פנים
DR - מרכז רפואי
DR - מרכז רפואי דר' רון עזריה
מיקום בארץ: תל אביב, קניון לב המפרץ, חיפה.
ד"ר ערן חדד
ד"ר ערן חדד
מיקום בארץ: הברזל 21, רמת החייל, תל אביב
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.