בוטוקס ובריחת שתן

בוטוקס

טיפול בוטוקס הוא טיפול שמוכר בעיקר כטיפול אסתטי שמטרתו לסייע בהפחתת קמטים ובהעלמת קמטים. עם זאת הבוטוקס משמש גם כטיפול לבריחת שתן.
מחפש מידע אודות בוטוקס ובריחת שתן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
טיפול בוטוקס לבריחת שתן
כאמור, מרבית האנשים המטופלים בבוטוקס עושים זאת לצורך העלמת קמטים והפחתת קמטים. הבוטוקס מוזרק אל השריר ולמעשה משתק אותו באופן זמני כך שהוא אינו יוצר את קמטי ההבעה שרבים מעוניינים להיפטר מהם.  

כיום, אישר מינהל התרופות והמזון האמריקאי, ה- FDA, את השימוש בזריקות בוטוקס גם לצורך טיפול בבריחת שתן.  

בריחת שתן היא דליפה בלתי רצונית של שתן משלפוחית השתן. מדובר בתופעה שנחשבת מביכה בכל גיל, בעיקר בגילאים מבוגרים. ישנן סיבות רבות שיכולות להביא לתופעה של בריחת שתן ורבים מבקשים למצוא לה פתרון.  

על בסיס שני מחקרים קליניים בהם השתתפו כ- 691 מטופלים נמצא שזריקת בוטוקס יכולה לסייע בשליטה על שלפוחית השתן ולמניעה של בריחת שתן. לפי תוצאות המחקרים הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן הפחיתה באופן משמעותי את כמות המקרים של דליפת שתן, בהשוואה לקבוצת ביקורת שקיבלה תרופת פלאסבו. לפיכך ה- FDA נתן לטיפולי הבוטוקס אישור רשמי לטיפול.   

השפעת הבוטוקס על בריחת שתן
בוטוקס הוא הרעלן בוטולינום מסוג A, רעלן בעל השפעה על התכווצויות שרירים וקשיון שרירים. בשל כך הוא כה יעיל להעלמת קמטים, הוא פשוט משתק מעט את השרירי ואינו מאפשר לו ליצור את קמטי ההבעה.  

עבור מטופלים אשר סובלים מפעילות יתר בשלפוחית השתן אשר מביאה להתכווצויות לא רצוניות של השלפוחית שתוצאתן בריחת שתן יכול הבוטוקס להרגיע את ההתכווצויות ואת השרירים ולהפחית את בריחת השתן.   

בעיות של פעילות יתר בשלפוחית השתן יכולות לנבוע ממגוון סיבות בהן פציעה בעמוד השדרה, טרשת נפוצה, צניחת רחם, זיהומים בדרכי השתן, הריון, ערמונית מוגדלת, לחץ נפשי וסטרס, היחלשות שרירי רצפת האגן, בעיות מולדות וגורמים תורשתיים, היפרתירואידיזם, סכרת, אפילפסיה, מחסור בהורמון ואזופרסין (vasopressin) ועוד ועוד.  

עד היום התרופות הרגיעו את השלפוחית במגוון דרכים, או שנעשה שימוש בקטטר לצורך ריקון השלפוחית. טיפול בוטוקס אשר ניתן על ידי זריקת בוטוקס מוחדר ישירות אל שלפוחית השתן ומביא להרגעת הכיווצים, עלייה ביכולת האגירה של השלפוחית לבסוף ירידה במקרי בריחת השתן. ההשפעה החיובית נמשכת כ- 10 חודשים בממוצע.  

תופעת לוואי נפוצה עקב שימוש זה בבוטוקס היא זיהום בדרכי השתן ופגיעה בפעולת מתן השתן. כל אלו ניתנות לטיפול.