טיפול במיגרנה באמצעות בוטוקס

זריקת בוטוקס תסייע לחולי מיגרנה

מחקר מפתיע מצא שמטופלים שקיבלו זריקת בוטוקס שיועדו לצורכי אסתטיקה הפחיתו את מספר המגרנות מהם סבלו. האם טיפול במיגרנה באמצעות בוטוקס יעיל?
מחפש מידע אודות טיפול במיגרנה באמצעות בוטוקס?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
היתכן ובוטוקס הוא התרופה החדשה למגרנות?
זריקות בוטוקס באזור המצח ובין העיניים ניתנות לצורך אסתטי ומטרתן בדרך כלל היא העלמת קמטים או טשטוש קמטי הבעה. ממחקרים עולה שיכול מאד להיות שלבוטוקס השפעות חיוביות נוספות - הפחתה בכמות כאבי הראש ובמגרנות בקרב מטופלים הסובלים מכך.

המחקר
המחקר נערך במיזורי, במשך שישה חודשים, על חולי מגרנה הסובלים מהבעיה באופן תדיר. הנחקרים חולקו לשתי קבוצות, כאשר האחת קבלה זריקות בוטוקס והשנייה קבלה זריקות פלאסבו (זריקות דמה שאין להן כל השפעה על הגוף ומטרתן לבחון האם יש היבט מחשבתי או פסיכולוגי בניסוי).   

לדברי החוקרים, ד"ר רוגר קדי וקרטיס שרייבר, לזריקות הבוטוקס שנתנו למטופלים, לעומת זריקות הפלאסבו יש השפעה על תדירות הופעת המגרנות, כך שמי שקבל את זריקות הבוטוקס סבל מפחות מיגרנות במהלך חודשי הניסוי, לעומת מי שקבל זריקת פלאסבו וסבל מאותה כמות מגרנות כפי שסבל בעבר (טרם הטיפול).  

עם זאת ציינו החוקרים שאומנם מספר המגרנות פחת, אולם מרגע שמגרנה החלה עוצמתה לא השתנתה עקב השימוש בבוטוקס.  

מדוע הבוטוקס מסייע? הבוטוקס הוא למעשה רעלן - קלוסטרידיום בוטולינום, הרעלן משתק את השרירים אליהם הוא מוזרק ובכך מונע את קמטי ההבעה. יתכן והשיתוק מונע גם התכווצויות של השרירים ולחץ שלהם על הראש בזמן מיגרנות, מה שמפחית אותן באופן משמעותי.  

השפעות נוספות
בנוסף להשפעת הבוטוקס על המגרנות נבדקו אלמנטים נוספים ונמצא שטיפול בוטוקס סייע להעלאת איכות חייהם של הנחקרים כאשר הפחית את רמת הכאב הכללי ממנו סבלו, הפחית עייפות ומצוקה נפשית ותרם לעליית יכולת קוגניטיבית ותפקוד חברתי. יתכן ולא הבוטוקס באופן ישיר גרם לשלל תוצאות אלו, אלא השפעתו על המגרנות והפחתה שלהן היא שהביאה באופן עקיף לתוצאות חיוביות נוספות אלו. הרי ברור שיותר קל ונעים להתנהל בעולם מבלי שבכל יום סובלים ממגרנות.  

לסיכום, החוקרים הציעו כי הבוטוקס יכול לסייע למטופלים הסובלים ממיגרנות ואינם מגיבים היטב פיזית לתרופות הקיימות בשוק.