הגדלת חזה וסרטן השד

על הקשר בין ניתוח הגדלת חזה וסרטן השד

האם ניתוח הגדלת חזה מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד? שאלה זו מעסיקה נשים רבות וכן חוקרים רבים המנסים למצוא את התשובה הנכונה ביותר. כיום לפי מחקרים רבים נמצא כי השימוש בסיליקון בניתוח הגדלת חזה אינו מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד, יחד עם זאת, הוא מעלה את הסיכוי לפתח סוג נדיר של סרטן שד בשם לימפומה אנאפלסטית עם תאים גדולים, אך גם סיכוי זה קלוש.
מחפש מידע אודות הגדלת חזה וסרטן השד?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הגדלת חזה וסרטן השד
בשנת 1953 החלו להשתמש בסיליקון בעולם הרפואה, מה שהביא לגל של שאלות ומחקרים באשר לסיכונים וליתרונות של החדרת סיליקון לגוף האדם. בשלהי שנות ה-90 החל ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לחשוד כי שתל הסיליקון, ששימש בניתוח הגדלת חזה והיה בנוי ממעטפת סיליקון קשיח מלאה במי מלח פיזיולוגיים, כגורם וזרז לשתי מחלות: סרטן השד ומחלה נוספת אשר פוגעת בשרירים ובפרקים.

בשל חשדות אלו אסר ה- FDA על שימוש בסיליקון בשתלים להגדלת חזה ופעל למציאת פתרונות ולמען מחקר מקיף ושיפור איכות השתל מבחינה בריאותית.  

מאז אותן שנים חזרו שתלי הסיליקון לשימוש בתעשיית הניתוחים הפלסטיים וכיום הם השתלים הפופולריים ביותר לניתוח הגדלת חזה. מחקרים שנעשו לאורך השנים מצאו כי שתלי הסיליקון בטוחים ביותר לשימוש, ולא רק שאין הם הגורם להתפתחות המחלות, בהן סרטן השד, אלא נהפוך הוא, נשים אשר עברו ניתוח הגדלת חזה והוחדרו לגופן שתלי סיליקון סובלות פחות מסרטן השד.

בשנת 1962 שודרגו שתלי הסיליקון להרכבם הנוכחי, וכיום הם מכילים מעטפת סיליקון עבה וחזה אשר מכילה סיליקון ג'ל. השתלים, כאמור, משמשים עד היום בניתוח הגדלת חזה והם בטוחים ומעניקים תחושה טבעית לחלוטין.

יחד עם זאת מחקר חדש מהולנד אשר פורסם במגזין JAMA מצביע על קשר בין שתלי סיליקון אצל נשים שעברו ניתוח הגדלת חזה מסיבות קוסמטיות לבין סוג נדיר של סרטן השד המכונה לימפומה אנאפלסטית עם תאים גדולים. מדובר בסרטן מסוג נדיר ביותר, שגם עם העלייה בסיכון בעקבות ניתוח הגדלת חזה, ההיתכנות לפתח את המחלה קלושה.

אם כן, נשים אשר עוברות ניתוח הגדלת חזה צריכות לקחת בחשבון שלמרות שמחקרים רבים שללו את הקשר בין סרטן השד לבין שתלי הסיליקון, סיכונים חדשים מתגלים מידי פעם ויש לקחת אותם בחשבון. כאשר נפגשים עם הרופא המנתח לפני ניתוח הגדלת חזה מומלץ לשבת איתו לבקש שיסביר על כל הסיכונים האפשריים הטמונים בניתוח, על מנת שתוכלי לקחת כל תסריט, גם הנדיר ביותר, בחשבון.

כיום, כאשר מטופלת מגיעה למנתח פלסטי לפגישת ייעוץ בנוגע לניתוח הגדחלת חזה על המנתח הפלסטי לדון איתה הם בצדדים החיוביים והן בסיכונים האפשריים.