דליות וורידים בולטים ברגליים

מידע על טיפול בדליות והעלמת ורידים בולטים

דליות ברגליים הן למעשה ורידים בולטים שממוקמים באזור הרגליים. מראה הדליות הוא של ורידים בולטים בהם גם גבשושיות הנוצרות עקב מצבורי שומן ורעלנים בורידים שהתקרבו לפני העור. מעבר להיותן לא נעימות למראה, דליות ברגליים גם כואבות ומפריעות לתפקוד. במאמר הבא הבאנו לכם סקירה קצרה על הגורמים להיווצרותם של ורידים בולטים ברגליים וכן על שיטות הטיפול בתופעה.
מחפש מידע אודות דליות וורידים בולטים ברגליים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מה גורם להיווצרות של ורידים בולטים ברגליים?
כחמישית מהאנשים בעולם המערבי סובלים מדליות ברגליים ברמות שונות של חומרה, כאשר רוב הסובלים מורידים בולטים ברגליים הם למעשה נשים ואנשים בגילאים מבוגרים. ישנן מספר סיבות להיווצרות דליות ברגליים והתפשטותם של ורידים בולטים בהן גנטיקה, שינוי הורמונאלי ואורך חיים. לרוב שינויים הורמונאליים אצל נשים לאחר הריון תורמים להופעה של דליות ברגליים וכן גם להשמנת יתר ועמידה מרובה על הרגליים השפעה על היווצרות ורידים בולטים.

תהליך היווצרות של ורידים בולטים ברגליים
ורידים בולטים ברגליים נוצרים בעיקר בגלל תופעה בשם אי ספיקה ורידית- הדם שזורם מהרגליים נועד לעלות במעלה הגוף, ולשם כך ישנם שסתומים בורידים שמונעים ממנו לזרום חזרה. אולם, כאשר שסתומים אלו, הנמצאים בווריד נפגעים, הדם מתאסף ברגליים, אינו עולה לכיוון הלב ונוצרות הצטברויות שלו שבסופו של דבר גם נראות לעין. ישנם תנאים נוספים שתורמים להיווצרות של דליות ברגליים כמו מחזור דם חלש או ורידים חלשים.

העלמת ורידים ברגליים - שיטות טיפול

לשמחתנו, כיום ישנן מספר שיטות שפותחו לצורך העלמת ורידים ברגליים. בשיטות אלו מטפלים בווריד שנפגע על ידי הוצאה שלו או הכחדתו. בעבר היה נפוץ לערוך ניתוח שבו מוציאים את הורידים, אך מכיוון שניתוח אינו מתאים לאנשים מבוגרים ומטופלים שלא יכולים לעבור הרדמה, התפתחו שיטות נוספות להעלמת ורידים ברגליים:

1. סקלרותרפיה - טיפול הנועד לייבש את הוריד על הזרקה של חומר מטרש שנראה כמו קצף, החומר גורם לדלקת בווריד שהגוף מטפל בה באופן טבעי.

2. אקו-סקלרותרפיה - זהו טיפול סקלרותרפיה שנעשה בו שימוש במכשיר אולטראסאונד על מנת לדייק יותר בתהליך הרפואי.

3. טיפול בלייזר להעלמת ורידים בולטים - בטיפול מסוג זה מוחדרת צינורית לתורך הוריד שמקרינה לייזר לדפנות הפנימיות שלו. הלייזר גורם להרס של הוריד שעם הזמן נספג בתוך הגוף.

טיפול בורידים בולטים ברגליים - שיטות נוספות

כאשר ורידים בולטים ברגליים נוצרים עקב חולשה של הורידים הנגרמת מעודף משקל, מומלץ לערוך שינויים בהרגלי התזונה ולעשות יותר פעילות גופנית על מנת להזרים את הדם בגוף. בנוסף, אם עומדים שעות ממושכות על הרגליים- יש לזכור לקחת הפסקות ישיבה כל חצי שעה. לעיתים חבישה של גרב אלסטית יכולה לעזור למנוע דליות ברגליים במקרים בהם עומדים שעות רבות.